Liane Moriarty’nin aynı adlı romanından uyarlanan Big Little Lies, etkileyici senaryosu ve birbirinden başarılı şarkı seçimleri ile birinci sezonunu geride bıraktı. Dizinin ikinci sezonu hala gizemini korurken, dizide kulağımıza çalınan en başarılı şarkıları inceleme altına aldık.

big little lies ile ilgili görsel sonucu

Liana Moriarty’nin çok satan kitabından ekrana uyarlanan Big Little Lies geçtiğimiz ayın en çok konuşulan yapımları arasında yer aldı. Dizinin yakaladığı ani başarı o kadar büyüktü ki dizinin yapımcıları ve yönetmeni Jean-Marc Vallée şimdiden yeni sezon konusunda fikir yürütmeye başladı. Diziyi böylesine dikkat çekici bir noktaya taşıyan faktörlerin en önemlisi titizlikle kaleme alınmış senaryosu ve muhteşem oyuncu kadrosu denilebilir. Bunun dışında dizinin birçok kilit sahnesinde önemli bir yer edinen şarkı seçimi Big Little Lies’ı aynı dönemde yayınlandığı birçok yapımdan bir tık ileriye taşıyor.

HBO’nun büyük umutlarla hazırladığı Big Little Lies, Monterey sakinlerinin hayatlarına odaklanıyor. True Detective’in kadın versiyonu olarak yorumlanan dizinin oyuncu kadrosu oldukça zengin. Kadroda; Nicole Kidman, Reese Witherspoon, Shailene Woodley, Laura Dern, Alexander Skarsgård, Adam Scott, James Tupper ve Zoë Kravitz gibi isimler yer alıyor.

big little lies ile ilgili görsel sonucu

Jane Chapman, Celeste Wright ve Madeline Martha Mackenzie dışarıdan bakıldığında mutlu birer annedir. Çocuklarını aynı anaokuluna götüren kahramanlarımızın her birinin iç dünyasında büyük sıkıntılar vardır. Komşuluk ilişkilerinden arkadaşlıklarına, tutkularından söyledikleri yalanlara kadar birçok sır açığa çıkmak üzereyken üç annenin yolları bir cinayet vakası ile kesişecektir.

Michael Kiwanuka’nın 2016 çıkışlı Love & Hate adlı albümünde yer alan şarkı, dizinin geneline hakim olan gerilim ve ihtişamı son derece başarılı bir şekilde yansıtıyor. Big Little Lies’ın jenerik müziği olarak kullanılan şarkı, Monterey’in büyük bir görsel şölen sunan manzarası ile bir araya gelerek, son yılların en etkileyici jeneriğini ortaya çıkarıyor.

Peki dizinin müzikleri nasıl şekilleniyor? Dizinin altı yaşındaki yıldızı Darby Camp’in canlandırdığı birinci sınıf öğrencisi Chloe kelimenin tam anlamıyla müzik tutkunu. Yaşından beklenmeyecek bir müzik birikimine sahip Chloe, Fleetwood Mac’ten Neil Young’a uzanan bir müzik bilincine sahip. Durum böyle olunca da dizinin müzikleri çoğunlukla Chloe’nin ipod’undan dinlediği eşsiz şarkılar ile şekilleniyor.

Şüphesiz Chloe’nin müzikle olan bağı sadece hobi boyutunda değil. Müzik Chloe’nin karakterinin büyük bir parçası ve yaşam tarzı. Dizinin daha ilk bölümünde Ziggy (Adını Bowie şarkısından alıyor) ile tanıştığı sahnede büyüyünce büyük bir plak şirketini yönetmek istediğini söyleyen Chloe, dizi süresince göründüğü hemen hemen her sahnede Apple kulaklıkları ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Big Little Lies’ın hem kitap hem de dizi uyarlamasında müzik oldukça önemli bir role sahip. Dizinin Monterey’de yaşayan orta yaşlı kadınlarının müzik seçimleri Jefferson Airplane, Fleetwood Mac ve Neil Young gibi klasiklerden oluşurken, Chloe ve okul arkadaşlarının günümüz müzisyenlerine daha hakim olması çok da şaşırtıcı değil. Big Little Lies’ın Chloe ve Ziggy gibi çocuk kahramanları yaşlarından beklenmeyecek bir müzik donanımı ve tutkusuna sahip. Chloe’nin Pj Harvey dinlemek isterken annesi Madeline’in daha klasik parçalar dinlemesi diziyi eğlenceli bir hale getiren küçük detaylar arasında.

Dizinin müziklerinin ilgi çekmesinin ardından Big Little Lies’ın müzik danışmanı Sue Jacobs gerçekleştirdiği basın toplantısında Chloe’nin müzik seçimlerinin duygusal durumu ile yakından ilgili olduğuna dair açıklamalarda bulundu.Ailesinin yaşadığı duygusal değişim ve gerilime bir tepki olarak müziğe sığınan Chloe, bu yüzden iPod’unu yanından eksik etmiyor.

big little lies Chloe ile ilgili görsel sonucuJacobs’un dizinin yaratıcısı David E. Kelley ve yönetmeni Jean-Marc Vallée ile ortaklaşa hareket ederek oluşturduğu şarkı seçimi Big Little Lies’ın senaryo gelişiminde önemli bir yere sahip. Dizinin genel hatları ve karakterlerin duygusal durumlarına göre şekillenen şarkılar aynı zamanda dizinin konusu açısından önemli ipuçları sunuyor.