Norveç’te yayın hayatına başlayıp şöhreti Avrupa sınırlarını aşan yeni ekran fenomeni Skam son günlerde herkesin gündeminde. Gerçek zamanlı bir gençlik dizisi olma özelliğine sahip olan Skam’de Oslo’da bulunan Hartvig Nissen Lisesi’nde okuyan gençlerin gündelik hayatları, skandalları ve yaşadıkları genel sorunlar oldukça farklı ve yaratıcı bir biçimde ele alınıyor.

Skam’i ilk aşamada sıradan gençlik dizileri ile kıyaslamanız oldukça mümkün ancak diziyi rakiplerinden ayrı bir yere koyan birçok detay bulunuyor. Öncelikle dizinin formatı şimdiye kadar izlediğiniz birçok televizyon programından oldukça farklı. Dizide tüm yaşananlar gerçek zamanlı olarak, günü gününe ve hatta saati saatine yayınlanıyor. Örneğin; dizide salı günü 12:00’da gerçekleşen bir olay aynı saatte dizinin yayınlandığı NRK kanalının internet sitesinde yayınlanıyor. Tüm bunlar yaşanırken dizideki karakterlerle sosyal medyadan arkadaş olmak da mümkün çünkü dizideki her karakterin sosyal medya hesapları bulunuyor. Hafta boyunca eş zamanlı olarak yayınlanan sahnelerden oluşan videolar ise Cuma gecesi bir araya getirilerek yeni bölüm halinde televizyon kanalında yayınlanıyor.

Skam şu ana kadar toplam 3 sezon olarak yayınlandı. Dizinin bölümlerinin süreleri de işlenen konuya göre farklılık gösteriyor. Dizinin birinci sezonu 11, ikinci sezonu 12 bölüm, üçüncü sezonu ise 10 bölümden oluşuyor. Her bir sezon farklı bir karaktere odaklanırken, dizide şimdiye kadar çok da alışık olmadığımız konular işleniyor.

Skam’in uluslararası başarısı dizinin yapımcıları tarafından da beklenmiyordu. Norveç’in televizyon ödüllerinden biri olan Gullruten kapsamında “En İyi Drama” ödülünü kazanan dizi özellikle son sezonunda işlediği mükemmel hikayesi ile dünyanın da dikkatini çekmeyi başardı. Dizinin fanatikleri Norveç dilinde yayınlanan diziyi kendi dillerine çevirerek diğer izleyiciler ile buluşturmak için müthiş bir çaba sarf ediyorlar. Tüm bu çılgınlık Amerikalı yapımcıların da dikkatinden kaçmadı ve dizinin Shame adlı bir uyarlaması için çalışmalara başlandığı belirtildi.

Dizinin başarısındaki en büyük etmenlerden biri de şüphesiz birçok dizide duymaya alışık olmadığımız müziklere yer veriyor olması. Her bir bölümün müzikleri itinayla hazırlanırken çaldığı sahnenin atmosferini oldukça başarılı bir şekilde yansıtıyor. Dizide bugüne kadar Tame Impala, Childish Gambino, M.I.A, Radiohead gibi severek dinlediğimiz yüzlerce ismin çalışmalarını dinleme fırsatı elde ettik.

Lafı çok uzatmadan sizleri Skam sahnelerinde duyduğumuz en güzel müziklerden oluşan inceleme yazımızla baş başa bırakıyoruz:

Kings of Convenience / Misread

Üçüncü sezonun en içten sahnelerinden birinde arka planda duyduğumuz Kings of Convenience şarkısı Isak ve Even aşkının özeti niteliğinde.

Lana Del Rey / Music To Watch Boys To

Lana Del Rey’in Honeymoon adlı albümünde yer alan şarkıyı dizinin ilk bölümünde Eva’nın odasında duyuyoruz.

Lorde / A World Alone

Dizideki karakterlerin iç dünyasını anlatan en güzel şarkılardan biri Lorde’nin ellerinden çıkıyor.

Radiohead / Everything In It’s Right Place

Eva, Jonas ve Isak’ın beraber gittikleri dağ evindeki gergin ortam esnasında çalan şarkı Eva’nın duygu durumunu gözler önüne seriyor.

Die Antwoord / I Fink U Freeky

Hartvig Nissen Lisesi partilerini bilenler bilir, dizideki parti sahnelerin birçoğunda sık sık Die Antwoord duymak mümkün.

Amy Winehouse / The Girl From Ipanema

Televizyon dizilerinde Amy Winehouse şarkıları duymaya alışık değiliz, şarkının yayınlandığı sahne 2. sezonun en doğal anlarından biri denilebilir.

M.I.A / Borders

Dizinin verdiği sosyal mesajların birçoğunu izleyenler hatırlayacaktır. M.I.A ve Borders 2. sezonun en etkileyici sahnelerinden birinde yer alıyor.

Tame Impala / Let It Happen – Soulwax Remix

Noora ve William’ın ilişkisinde önemli bir yere sahip olan şarkı, yine Hartvig Nissen Lisesi partilerinden birinde çalınıyor.

Air / Sexy Boy

Dizide William’ı tek bir şarkı ile anlatacak olsak şüphesiz Air ve Sexy Boy adlı single’ını seçerdik.

Queen / Thank God It’s Christmas

Muhteşem bir sezon sonrası olayların hallolması ile dizinin son anlarında duyduğumuz Queen şarkısı 3. sezonu oldukça etkileyici bir şekilde kapatmamızı sağlıyor.

Dizide yer alan şarkıların tümüne ulaşmak için Skam’in yayınlandığı NRK kanalının hazırlamış olduğu Spotify listesine göz atabilirsiniz: