Müzikal geçmişin hakkında çok az bilgi var, müzik yolculuğun hakkında detaylı bilgi verebilir misin?

Bu başlangıç için harika bir soru. Babam dışında herkesin bir müzikal enstrüman çaldığı bir ailede dünyaya geldim. Ancak benim müzik yolcuğum dans yolculuğum ile beraber başladı. Küçük yaşımdan beri dans ediyorum. Balerin olma isteğim hakkında etrafımdaki yetişkinleri rahatsız ederdim. Beş yaşındayken annem beni çeşitli dans kurslarına gönderdi ve ergenlik yıllarıma kadar gitmeye devam ettim. Ne okuyacağıma karar vermem gereken yıllarda ise seçeceğim yol belliydi. Dans okumak için doğduğum şehirden ayrılarak 14 yaşında başka bir şehre taşındım. O dönemde sanat dünyasına aşık oldum – etrafım dansçı, müzisyen ve aktörlerle doluydu. Zaman içerisinde ilgi alanım danstan müziğe geçiş yaptı.

Şarkı sözlerin oldukça başarılı. Şarkı yazma sürecin nasıl ilerliyor?

Teşekkürler! Birçok müzisyen iyi bir şarkı yazabilmek için duygusal açıdan birçok şeyin tecrübe edilmesi gerektiğinden bahseder. Bu soruyu bana yıllar önce söyleseydiniz ne kadar büyük bir klişe olduğu cevabını verebilirdim. Ancak, şu an kendim de bir şarkı sözü yazarı olduğum için duygusal iniş ve çıkışların en büyük ilham kaynağı olduğunu söyleyebilirim. Şarkı yazmak benim için iyileşme süreci gibidir. Ruhsal açıdan oldukça içe dönük bir insan olduğumu söyleyebilirim. En derin hislerimi ancak %100 güvende hissettiğimde paylaşabilirim. Şarkılarımda ruhum ve zihnim arasındaki yolculuklardan izler bulabilirsiniz. Aynı zamanda hatıralar. Şarkılarım benim günlüğüm ya da en yakın arkadaşım gibidir.


Albüm çıkış tarihi belli mi? ilk albümün hangi konsepte sahip olacak?

Şu an indiegogo.com üzerinden albümün masraflarını karşılayacak bir fon kampanyası yürütüyorum. Bu kampanya albüm çıkış tarihini de belirleyecek – bu yılın sonlarına doğru. Kendime ve çeşitli zaman ve durumların atmosferine sadık kalmak isterim. Dan Reed’e prodüktör olarak sahip olduğum için çok şanslıyım. Dan Swan Lake ve Colors gibi ilk iki teklide de benimle çalıştı. Kayıt süreci oldukça yoğun aynı zamanda da doğaldı. Uzun süredir görmediğin yakın bir arkadaşınla yıllar sonra karşılaşıp kısa sürede arayı kapatmak gibiydi. Dan ile çalışırken yaratıcılık ve yeni fikirlerin sonu asla gelmiyor.

Prag’taki yerel müzik sahnesi hakkında ne düşünüyorsun? Sence tatmin edici mi?

Tarza ve ne kadar seçici olduğuna göre değişir. Yakın zamanda çok iyi jazz/fusion projeleri dinledim. Aynı zamanda çok fazla alternative/indie müzisyen de var. Prag cover yapan müzisyenlerle dolu. Birçok insanın şarkı yazma amacı olmadığını biliyorum. Onların birçoğu ayda bir harika konserler veren mükemmel müzisyenler. Bazen İrlanda barları bazen gösterişli jazz sahnelerinde cover ve orijinal şarkılarımızı çalarak hepimiz müzik sahnesinin bir parçasıyız. Bazen, birbirimizle bağlantı kurup birbirimize ilham verip destek olabilmeyi çok isterdim. Prag kesinlikle buna hazır.

Albüm hazırlık süresince hangi müzisyenleri dinliyorsun?

Lianne La Havas, Norah Jones, Cigarettes After Sex, Corrine Bailey Rae, Chet Baker, Julie London.

Bize birkaç tane yerel müzisyen önerebilir misin?

Guy Bennett Band, Ochepovsky Project, Mala Ruckus.

İletişim:

Indiegogo campaign:
https://igg.me/at/dashimusic

Youtube:

https://youtu.be/dSsJ0Ek8q0U

Spotify:

https://open.spotify.com/track/30g9oJwqSJ7dri118W7e9f?si=ax7AmFjlRFqIJvCQHGAzxg

Facebook:
@dashimusicofficial

Instagram:
@dashimusic

For English click “next page”