Kısa süre önce ilk stüdyo albümleri “Remember Roses”ı yayınlayan Lola Marsh ile yeni albümleri ve ilham kaynakları üzerine konuştuk.

İlk albümünüz “Remember Roses” geçtiğimiz hafta yayınlandı. Albüm hazırlık sürecinde sizi etkileyen şeyler nelerdi?

Şarkıların yazım sürecinden, kayıt sürecine kadar birçok şey bizi etkiledi. Mesela Bon Iver ve Tame Impala gibi sevdiğimiz gruplar, sahne aldığımız festivaller, beraber çalıştığımız insanlar; tüm bu mekanlar ve karakterler bizim için ilham kaynağı oldu ve tüm bu süreçte çok fazla ders çıkardık. Etrafımızın iyi insanlarla dolu olması ve sabretmenin çok önemli olduğunu öğrendik.

Şu ana kadar albüm hakkında nasıl tepkiler aldınız?

Albüm yayınlandığından beri dünyanın her yerindeki insanlardan inanılmaz ve samimi birçok mesaj alıyoruz! Sosyal medya hesaplarındaki bu mesajları okumak bizim için çok duygusal ve heyecan verici. Uzun bir süre albümümüz olmadan turnedeydik, elinizde somut bir şey tutabilmek ve bunu dinleyiciye verebilmek paha biçilemez.

“Wishing Girl” ve “She’s a Rainbow” albümdeki favorilerimden, bu şarkıların ardındaki hikayeleri öğrenebilir miyiz?

“Wishing Girl”ün ardındaki hikaye çok eğlenceli, her şey bir doğum günü hediyesi olarak başladı. Yaeli, Gil’in doğum günü için hazırladı ve farklı bir melodiden oluşan şarkı sözleri ve ıslık vardı. Gil, melodiyi duyduğunda, “Wow! Bir dakika, sanırım şu an potansiyel bir şarkıya sahibiz.” dedi. Daha sonra oturup birkaç kısım ekledik ve gerçek bir şarkıya dönüştü!

“She’s a Rainbow”un ardındaki hikaye ise biraz daha kişisel. Ancak genel olarak bahsedecek olursak, bakış açıları kendimizi ve çevremizi nasıl gördüğümüz ile ilgili.

Şarkıların yaratım sürecinde ilk olarak sözler mi yoksa melodi mi ortaya çıkıyor? Grup için yaratıcı süreç nasıl ilerliyor?

Şarkı yazma sürecimiz çok dinamik ve şarkıdan şarkıya değişiyor. Şarkıları ikimiz yazıyoruz. Bazen melodi ile bazen de sözler ile başlıyoruz. Bazen Gil’in nakarat için fikri oluyor, bazen de Yael’in dörtlük için fikri oluyor. Ara sıra düzenlemeler için grupla beraber çalışıyoruz ve bazen Gil kendi ev stüdyosunda yalnız başına demo kaydediyor.

Yaratım sürecinde birçok şeyden ilham alıyoruz: Filmler, sanatçılar, insanlar ve bulunduğumuz yerler.

Müziğinizdeki en büyük ilham kaynaklarından birinin sinema olduğunu söylüyorsunuz. “Remember Roses”da bulunan herhangi bir şarkıya ilham olan bir film var mı?

Genel olarak birçok filmden ve soundtrack’ten ilham alıyoruz, ancak herhangi bir şarkımızı spesifik olarak etkileyen bir film yok. Western türündeki filmleri sevdiğimizi ve bu filmlerdeki ses ve atmosferin “Sirens” adlı şarkımızın ortaya çıkmasına yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.

Sinemadan bahsetmişken, en sevdiğiniz 5 soundtrack albümü hangileri?

Pulp fiction, The Sound Of Music, Amelie, The Grand Budapest Hotel, For A Few Dollars More

Uzun süredir turnede olduğunuzu biliyoruz. Yolda olmak nasıl hissettiriyor? Yolculuk sırasında farklı müzikleri keşfettiğiniz oluyor mu?

Turnede olmayı seviyoruz! Genelde tüm grup bir arada oluyoruz ve bunu arkadaşlarla beraber yapmak çok güzel bir duygu, küçük bir aile gibi.

Çok güzel yerlere gittik, tüm dünyada ilginç insanlarla tanıştık, harika manzaralar gördük ve muhteşem yeni müzikler keşfettik. Tabii ki, bazen o kadar da kolay olmuyor ve yatağınızı, yaşadığınız yerdeki arkadaşlarınızı özleyebiliyorsunuz, ancak yine de şanslı hissediyoruz – her gün düzenli olarak sevdiğimiz işi yapıyoruz.

Tel-Aviv’li bir müzik ikilisi olarak, şehirdeki müzik sahnesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Tavsiye edeceğiniz yerel gruplar var mı?

İsrail müzik sahnesi çok büyük ve çok geniş, istediğiniz herşeye sahip olabilirsiniz; pop, folk, electronic, hip-hop, caz, rock. “A Collective”, “Tzlil Danin”, “Shefita”, “Less Acrobats” gibi birçok harika grup var.

Geçtiğimiz yıl birçok güzel albüm yayınlandı. Sevdiğiniz ya da ilham aldığınız albümler var mı?

Bon Iver’ın yeni albümü “22, A Million” harika.

Önümüzdeki yıllarda bizi bekleyen süprizler olacak mı? Yeni bir şarkı ya da işbirliği gibi?

Gelecek dönemde dünya turnesine devam edeceğiz ve yeni albüm promosyonunu sürdüreceğiz. Bu anı çok uzun bir süre beklemiştik, o yüzden şimdilik albüme odaklanacağız. Tabii ki, her zaman yeni şarkılar yazmaya devam edeceğiz.

For English click on the next page