2017 yılının başında Vitalic, yeni albümü Voyager’i piyasaya sürdü ve Voyager Tour’a başladı. Babylon performansından önce, kuliste Pascal Arbez ile bir araya geldik. Yeni albümü, imzası olan enstrümanları ve video klipleri hakkında konuştuk. Röportajın ardından, Pascal Arbez’in gelecekte kendi müzik videolarının yönetmenliğini yapabileceğini düşündüm.

Üçüncü albümün Rave Age’den sonra, uzun bir mola verdin ve bu yıl Voyager albümünü yayınladın. Bu süreç nasıl gelişti? Bu arada neler yaptın?

Aslında beş yıldan daha az sürdü. Uzun bir süreçti, her zaman uzun oluyor çünkü hep turnedeyim. Bir kitap yazdığında veya film yaptığındaki gibi… Bir şeyi bitirirseniz, pilinizi şarj etmek ve söyleyecek bir şeyinizin olması zaman alır. Yeni yollar, yeni teknikler bulmak ve aynı şeyi tekrarlamamak için… Dolayısıyla, albüme zaman ayırmayı tercih ediyorum. Her iki yılda bir albüm çıkarmaktansa, müzik yapmayı istiyorum.

Yeni albümün Voyager’a gelen tepkiler nasıl? Voyager’in yaratım sürecinde, stüdyon için yeni synthesizerlar veya yeni ekipmanlar satın aldın mı?

Tepkiler oldukça iyi. Her albümüm için, her zaman her şeyi değiştiriyorum. Biliyorsun, kazanım yapmak için daima ekipmanlarımı değiştiririm. Yeni ekipmanı kullanmaya alışıyorsun, bazı alışkanlıklar ediniyorsun ve her zaman aynı şeyleri yapıyorsun. Ben kendimi kaybetmeye çalışıyorum. Yeni ekipman satın almak bunun için iyi bir yol ama yine de soundumu tanıyabilirsiniz. Yeni şeyler satın alsam da, sonunda bir parçamı tanıyabilirsiniz.

Voyager albümünde, hangi enstrüman Vitalic’in imzasını yansıtıyor?

Bu imzayı Buchla oluşturuyor. Amerikan synthesizerları, diğer synthesizerlardan sound olarak oldukça farklıdır. Bu bir renk katıyor. Farklı olduğu için, müziğe adapte etmek zaman alıyor çünkü pop şarkıları yapmak için tasarlanmamış. Buchla deneyler içindir. Yani, kendi müziğimde kullanabilmem biraz zaman aldı.

Her seferinde bu senin için yeni bir maceraya dönüşüyor…

Evet, bir albümün amacı da bu. Hikayeler anlatmayı seviyorum. Bu techno değil. Techno olduğunu söylemek istersen, benim için sorun değil. Bu dans etmek ve dans pistinde aşkını bulmakla ilgili hedonistçe bir şey değil. Ben bundan daha derin bir şeyler ortaya koymaya çalışıyorum.

Ayrıca, remixlerinizle oldukça biliniyorsunuz. Giorgio Moroder, Daft Punk, Björk, Moby ve daha pek çok ismin şarkılarını remixlediniz. İsmi veya şarkıyı seçmedeki karar süreci nasıl işliyor?

Genellikle sanatçıya ben talep iletiyorum. Şarkıyı dinlerim ve bazen şarkılar gerçekten iyidir fakat yapabileceğim hiçbir şey yoktur. Bu durumda, şarkıyı sevsem bile, hayır derim. Bazen şarkıdan o kadar da hoşlanmıyorum, ancak yapabileceğim bir şey var biliyorum. Sanatçıyı beğenirsem evet derim. Bir keresinde, Mali’den Amadou & Mariam’a bir remix yapmak istedim. Şarkıyı o kadar çok sevdim ki, bunun için bir remix yapmak istiyorum dedim çünkü şarkıyı ilk duyduğum anda, ne yapabileceğimi biliyordum.

Vitalic

Büyük bir Giorgio Moroder hayranısın. Onunla çalışmak için herhangi bir şansın var oldu mu ya da bununla ilgili planların var mı?

Hayır. Giorgio Moroder gibi birine gitmeyeceğim. Ayrıca, biliyorsun ki o benim kahramanım ama tanıştığım kahramanlardan biri. En güzeli geçmişi geçmişte bırakmak ve anı yaşamak.

Video klipleriniz hayranlarınız tarafından çok beğeniliyor. Video kliplerin yaratım süreci nasıl gelişiyor? Sürece siz de katılıyor musunuz yoksa her şeyi birlikte çalıştığınız sanatçıya mı bırakıyorsunuz? Bir sürpriz mi deneyimliyorsunuz?

Bunu sürpriz gibi bırakamam. Hayır, bu çok önemli. Sevdiğim bazı yönetmenlere müziği gönderiyorum. Ardından videoyla ilgili bazı fikirleri bana geri gönderiyorlar ve bu fikirler üzerine birlikte çalışıyoruz. Final cutlara mutlaka katılıyorum. Çoğu zaman sonuçları beğeniyorum, ancak bazı zamanlar sonuçları sevmiyorum. Böyleye yayınlanmıyorlar, videoları görmüyorsunuz. Birkaç hafta önce bu oldu, sonucu beğenmedim. Bu yüzden, yayınlanmadı. Bence bu müziğin önemli bir parçası. Artworkler, fotoğraflar, her şey… Bunun için vakit harcıyorum.

Bahar ve yaz sezonu için yeni albümünle çok sayıda festival olacaksın. Canlı performansların her biri için farklı setler hazırladığını söylemiştin. Bu gece için herhangi bir sürprizin var mı?

Şu an Türkiye’deyiz ve Fransa’dan oldukça uzaktayız. Burası büyük bir mekan değil; şovun tamamını yapamam. Dolayısıyla mümkün olan yerlerde tam şov yapıyoruz. Bu gece daha küçük bir show olacak ama gerçekten daha rock bir performans olacak. İnsanların karşısında, masanın üzerindeki synthesizerları ile bir adam, bu oldukça havalı. Bazen büyük ekipmanlarla, büyük bir gösteriye sahip olmak çok güzel. Üç kutuyla birlikte seyahat etmek ve çalmak gerçekten çok eğlenceli. Yani, bu gece tam da böyle olacak.

Eklemek istediklerin…

Türkiye’de olmaktan dolayı gerçekten mutluyum. Mekân beni gerçekten büyüledi. Babylon’u gerçekten çok seviyorum ve bence gerçekten harika.

For English click on the next page