Maria Kelly, İrlanda’nın batısı Mayo’da 10 yaşlarında başladığı müziğiyle yakında adını çok daha sık duyacağımız bir isim.

Söz yazarı kimliği bulunan müzisyen ilk olarak 2015’te çıkardığı bir ilişkinin bitişinin başlangıcı temalı single’ı “Before It Has Begun” ile radarımıza girmeye başladı.

Single’ın ardından İrlanda ve Birleşik Krallık’ta turnesini ivmelendiren müzisyen Temmuz 2016’da yeni şarkısı “Black & Blue” ile dönüş yaptı.

Geçtiğimiz Ekim ayında ise melodik vokalinde zirveye ulaştığı ve tanınırlığını artırdığı “Stitches” ile rüştünü ispatlayarak The Irish Times’ın “The 50 Best Tracks of 2016” listesinde kendine yer buldu.

The Irish Times’ın “50 People to Watch in 2017” listesinde de yer alan müzisyen yeni single’ı “Far Below”u ilk EP’sinin müjdesi olarak piyasaya sürdü.

Müzisyen, 19 Mayıs’ta yayınlanacak ilk EP’si “The Things I Should” için gün sayarken kendisi ile yaptığımız röportajı şuraya bırakıyoruz:

Maria Kelly

Seni daha iyi tanımak isteriz, kendinden biraz bahseder misin? Maria Kelly kim ve onu hayatta hissettiren tutkuları neler?

İrlanda’nın batısından, şu an Dublin’de yaşayan 22 yaşında bir müzik yazarıyım. Müzik, yazmak, sanat ve iyi pancake tutkularım.

Yolunun müzik olacağını ilk olarak ne zaman farkettin?

16/17 yaşlarımdayken farkettim. 10 yaşımdan beri şarkı yazıyorum ve gitar çalıyorum ama bir kaç yıl arkadaşlarımla çalıp gerçekten sevdiğim şarkılar yazmaya başladıktan sonra bu belki de yaşamak için yapabileceğim bir şeydir diye düşünmeye başladım.

Herhangi bir müzik eğitimi aldın mı? Müzisyen olmak için eğitimin önemli olduğunu düşünüyor musun, yoksa bu daha çok yetenekle mi ilgili?

Evet, düşünüyorum. Üniversitede “Commercial Modern Music” eğitimi almadan önce kısa bir süre de lisede müzik eğitimi aldım. Önemlilik konusuna gelince, bu bence tamamen kişiye bağlı. Bana kesinlikle müzikal bilgimi genişletmemde ve şarkı sözlerimi geliştirmemde yardımcı oldu ama geniş kapsamlı müzik eğitimi olmayan birçok müzisyen biliyorum ve onlar tanıdığım en yetenekli insanlardan bazıları.

İlk ne zaman sahne aldın ve ilk performansın sonrası neler hissettin?

İlk sahnemin şehrimdeki yerel bir yetenek gösterisinde olduğundan oldukça eminim. Daha genç olduğum dönemlerde küçük gruplarda çaldım ve eski şarkıları coverlardık fakat biraz kendimizce değiştirerek. Çok yağmurlu ve rüzgarlı bir günde şehrin ortasında geçici kurulan bir sahnede çaldık yine de 10 kadar gönüllü ebeveyn ayakta dikildi ve yağmurda bizi seyretti. Dürüst olmak gerekirse 14 yaşındaydım ve muhtemelen Glastonbury’de çalmış gibi hissettim.

Maria Kelly

Facebook profilinde Daughter, Kina Grannis, Lucy Rose, Regina Spektor ve The Staves gibi isimlerden etkilendiğini söylemişsin. Bu isimlerin senin için ortak özelliği ne?

Kesinlikle şarkı sözlerinin içeriği. Şarkı yazdığımda benim için bu tamamen sözlerle ilgili. Bu sanatçılar işlerinde tamamen dürüstler ve her zaman çok kişisel deneyimlerini tek bir evrensel yolla paylaştıklarını hissettim, bu müziğimle aktarmaya çalıştığım bir şey.

Hangi müzisyenlerle birlikte performans sergilemek isterdin ve sahne almak istediğin bir festival var mı?

Hiç düşünmeden söylüyorum ki kesinlikle Maggie Rogers’la birlikte çalmak isterdim. Onu bu sene keşfettim ve hem müzik hem de genel olarak tutumunun muhteşem olduğunu düşünüyorum. Çalışmak için gerçekten pozitif biri olabilirdi diye hissediyorum. Her zaman Iceland Airwaves çalmak için güzel bir festival olurdu diye düşünmüşümdür, yani belki de budur!

Geçen yıldan keşfettiğin albümler var mı? Hangisi seni daha çok etkiledi ve favorin oldu?

Geçtiğimiz yıl bir çok yeni müzik keşfettim. Favorilerimden bazıları: Lisa Hannigan – At Swim, Billie Maten – Writing of Blues and Yellows ve Keaton Henson – Kindly Now. En çok Billie Marten’in albümünden etkilendim. Bence onun yazımı inanılmaz ve bütün albüm çok güzel düzenlenmiş. İpek gibi bir sesi var.

İlk EP “The Things I Should” Mayıs ayında yayınlanacak. EP’de hangi duygular hakim?

EP’min merkezinde dürüst bir şekilde kendi mücadelelerim yer alıyor. Gerçek hayatta ne düşündüğümü ve nasıl hissettiğimi paylaşmakta oldukça kötüyüm ve bu oldukça küçük yaştan beri mücadele ettiğim bir şey. EP’deki şarkılar içinde bir şeyler tutmayla birlikte doğan bir mücadele ve bunu yapmanın sonuçlarını keşfediyor. Bu, keşke yapsaydım ya da söyleseydim dediğim fakat zamanında korktuğum şeylerin bir çeşit yansıması.

Maria Kelly

Müzik tarzını nasıl tanımlarsın? Tarzın konusunda esnek misin yoksa tarzına sadık kalacak mısın?

Şarkıdan şarkıya çok fazla değişebildiği için müziğimi tanımlamak oldukça zor olmasına rağmen atmospheric-indie-folk tanımına sadığım. Bu durumda, kesinlikle esnek olduğumu düşünüyorum. Her zaman farklı bir yolla veya farklı bir tarzda yazmayı denemeyi seviyorum. Fakat her zaman sözlere öncelik vereceğimi düşünüyorum.

Röportajlarından birinde “Müzik endüstrisinde herkes bunu müzik için yapmıyor.” demişsin. Endüstrinin zorluklarından dolayı hiç tarzından taviz vermek zorunda kaldın mı?

Müziğimle yaptığım işi tam olarak destekleyen insanlarla çevrili olduğum, birlikte çalıştığım için çok şanslıydım dolayısıyla jendi tarzımdan taviz vermek zorunda kalmadım.
Endüstri kesinlikle sanatçılar için bazı zorluklar ortaya koyuyor çünkü kendinizi belli bir çerçevede şekillendirmeniz için her zaman bir baskı var. Fakat bence aynı vizyondaki doğru insanlarla çalışmak büyük yardım.

Dijital müzik platformları hakkında ne düşünüyorsun? Müzisyen olarak dijital müzik çağında olmak bir kolaylık mı yoksa başa çıkmak zor mu?

Sanırım ikisi de biraz olabilir. Kendin yap müzisyeni olmak ve tek bir tıklama ile müziğinizi  geniş bir kitleye aktarmak kesinlikle çok daha kolaydır. Fakat bunu onca alternatifin/sesin/müzisyenin içinde/arasında fark edilir olmaya çalışmak son derece yorucu. Sonuçta müzisyen ve dinleyici açısından müziğin online olarak bu kadar ulaşılabilir olmasının müthiş olduğunu düşünüyorum. Sana yeni müzik dünyaları açıyor.

Müzik kariyerinde gelecek planların neler?

Şu an bir sonraki kaydım için olabildiğince söz yazmaya çalışıyorum. Yazdıklarıma kendime meydan okumak için heyecanlıyım. Bunun dışında gelecek ay İrlanda ve İngiltere’de tura çıkıyorum. Arkadaşım Ailbhe Reddyon’a ikinci headliner olarak katılıyorum, daha heyecanlı olamazdım.

For English click on the next page