“belki yalnış doğunun doğru batısındayım.

ayrıntıya takılmamak bir taşa takılmaktan çok daha zevklidir
kullandığım tüm eşyaları yakıp
tüm ihtiyaçlarımı ateşten karşılayacağım:
ısı
ışık
besin
sinekler
romantizm
denge unsuru olmayı ben
jeopolitik konumdan az çok biliyorum.
her yıl tatilimin bir bölümünü
selanikte yapıyorum.”

Patti Smith, Jim Morrison ve Leonard Cohen gibi şiir ve müziğin kült isimlerine alışık olmamıza rağmen ülke topraklarında hem müzisyen hem şair bulmak pek kolay değil. Son dönemlerde sık sık duymaya  başladığımız “modern kent ozanı” kavramı yeni nesil birçok müzisyene ve alternatif sahneye umudumuzu her geçen gün daha çok arttırıyor. Tumblr adresi ve At Kafası fanzinde müziğin yanı sıra son derece başarılı yazılara imza atan Kaan Boşnak ile tam da çay mevzusu ve grubun isminin nereden geldiği konularından gına gelmişken müzik ve edebiyat üzerine bir röportaj yapmaya karar verdik.

Merhaba Kaan, albüm daha çok yeni ancak “Bir Yerden Atlamalı EP” bizi heyecanlandırdı açıkçası. Yeni albümle ilgili netleşen bir şeyler var mı?

Yeni albümün kayıtlarına bu ay başlıyoruz, albüm yayınlanmadan önce bir single yayınlamayı planlıyoruz. Fakat Bir Yerden Atlamalı EP benim kendi içime kapandığım bir proje, Yüzyüzeyken Konuşuruz’la pek bir alakası yok. Ben kendimi eğlendirmek için yayınladım o EPyi.

Tumblr adresin ve At Kafası fanzindeki yazılarından yola çıkarak, müzik kadar edebiyatta da başarılı olduğunu düşünüyoruz. Yazıları kitaplaştırma konusunda ne düşünüyorsun?

Düşünceniz beni mutlu etti. Şarkı yazarlığı konusunda yaşım ve ortaya çıkardığım işler arasındaki orantıya bakınca, bu işte iyi kabul ediyorum, bu konuda çok mütevazı değilim. Fakat edebiyat konusunda beni benden daha acımasız bir şekilde eleştiren kimse olamaz. Zira kalemimi henüz yeterli bulmuyorum, çok ekmek yemem lazım. Eğer grup popüler olursa bana böyle bir teklifle gelenler olacaktır, ama kendimi “tamam” hissetmediğim sürece bir kitap fikrine sıcak bakmıyorum. Piyasada şair olduğunu sanan bu kadar şarkıcı varken,
bonomo kalmış kitap çıkartmak.

Edebiyat demişken neler okursun?

İkinci yeniden birkaç şair, Beat kuşağından birkaç junkie ve Hermann Hesse.

Türk müzik piyasası son dönemde büyük bir aşama kaydetti.  Alternatif müzik yavaş yavaş ana akımla buluşmaya başladı. Bunu röportaj yaptığımız birçok isime sorduk aslında, ana akıma nasıl bakıyorsun?

Televizyon izlemiyorum, o müzik kanallarında neler çaldığına dair bir fikrim yok. Ama bu yaz bir sahil köyünde kaldım bir ay boyunca, orada çay, oralet içmek için gittiğim bir kafe vardı. Sürekli powertürk radyosu açıktı, gidecek başka bir mekan olmadığı için o kanala bir ay boyunca maruz kaldım. Ve gün boyu dönen 10-15 şarkı vardı, hepsi birbirinden iğrenç işlerdi. Zaten o kanalda sürekli çalan isimler, herkes kim olduklarını biliyor. Ana akım yayınlarda ruhuma dokunan hiçbir şeye rastlamıyorum, denk gelince de midem bulanıyor. Ana akım yayınların alıcıları da bizi yöneten iktidarın kitlesi bence. Beyni olmayan insanlara hitap eden içi boş, kolay tüketim ürünleri. Hepsi sınırdışı edilmeli.

Psychedelic folk dünyada hiçbir zaman dinleyicisini kaybetmeyen bir tarz. Bu akımın Türkiye’deki birkaç temsilcisinden birisiniz. Türkiye yanı sıra yurt dışındaki dinleyiciden nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Henüz Yüzyüzeyken Konuşuruz için tam da psychedelic folk grubu olduğumuzu söyleyemem. Zira ilk albümde yapılan işte biraz daha “hadi eski şarkıları bir aradan çıkartalım da sonra o kafalara dalarız” gibi bir mantıkla hareket ettik. Ama şimdi ikinci albümde psychedelic folk etiketini gönül rahatlığıyla yapıştıracağız. Psych folk’un anavatanı saydığımız Kalifornia’da birkaç evde bizim albüme rastlanmış duyduğum kadarıyla. Fakat benim solo olarak yayınladığım elektronik EP kısa zamanda batının dikkatini daha çok çekti. Fransa’dan bir teklif aldım, yakında duyarsınız şimdilik sürpriz olsun

Son olarak eğer dünya çapında bir compilation albüm içerisinde olma imkanın olsa, o albüm içerisinde hangi müzisyenlerin olmasını isterdin?

Neil Young, Stephan Stills, Nick Cave, Selda Bağcan, Thom Yorke, Fleet Foxes, Red House Painters.

https://www.twitter.com/degildir
https://soundcloud.com/yuzyuzeykenkonusuruz