“Seks her yerdeydi. Çok da bir anlamı yoktu. Bulunması zor olan şey aşktı. Onu arasanız bile, birçok insanda yoktu. Ve bulsanız da, tam orada, önünüzde duruyor olsa bile, etrafta bu kadar seks varken nasıl yaşayabilirdiniz ki?”

Tüm dünyayı peşinden koşturan bir top model… Sahne ışıkları, gösterişli giysiler, popülerite… Bunların hiçbirini umursamayacak kadar özgür bir ruh… “Bowie çocukları” akımının en önemli temsilcilerinden Gia Marie Carangi tüm dünyada standartlaşan kalıpları yıkarak günümüze kadar uzanan moda sektörüne yön vermiş en önemli isimlerden. Başarısı kadar fotoğraf sanatçısı Sandy Linter ile yaşadığı skandal aşk ile de tanınan Gia üzerine Sandy Linter ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Merhaba Sandy. Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğin için teşekkürler. Bize kısaca Gia’dan bahseder misin?

Merhaba.  Gia’nın karakterini tek soruya verilen bir cevapla açıklamak oldukça güç. Gia gerçek bir profesyoneldi, savaşçı ruhlu bir kadındı, lezbiyendi, tutarsız bir ruha sahipti, küçük bir çocuk gibiydi, sadece küçük bir çocuk. Bu şekilde uzun süre devam edebilirim. Yanıtlaması zor bir soru.

Bir çok insan Gia’yı Angelina Jolie’nin başrolünü üstlendiği “Gia” adlı filmden tanıyor. Bahsettiğimiz film gerçek Gia’yı ne ölçüde yansıtıyordu? Gerçek “Gia” nasıldı?

En basitinden Linda filmde benim karakterimi canlandırmak için kullandıkları isimlerden biriydi. Benim soyadım Linter. Bu şekilde bir değişikliğe gitmek onlar tarafından uygun görülmüş. Angelina Jolie, Gia’nın ruhuna hayat verdi. Onun ruhu yaşadı ama senaryo çok kötüydü. Angelina olmasa film berbat olurdu. Kayıtlara göre AIDS’ten ölen tek kadın Gia’dır. Elimizde kalan tek şey fotoğrafları ve sınırlı sayıda video. Bir de ben varım tabi. Size fotoğrafların ardında kalan hikayeyi anlatmaya çalışıyorum. Onun düşüncelerini okuyabiliyorum çünkü onu tanıyordum.

Gia’nın iyi bir rock ve punk dinleyicisi olduğunu biliyoruz. Genel olarak hangi grupları dinlerdi?

Blondie, Ramones, B’52’s, Elvis, Bowie, The Beatles, Rolling Stones, The Clash, The Sex Pistols, The Doors.

Gia’nın medyada bilinen ilk “Rock Chick” olduğunu söyleyebilir miyiz? Ne düşünüyorsun?

Belki de. Gia 1960’ların ruhuna sahipti. “Beatles and Stones” onun ilk aşkıydı. Daha sonra tabi ki 1970’li yıllarda müzik konusunda bakış açısı genişledi. Rock’n Roll için çok zengin bir dönemdi. Gia kesinlikle bir “Rock Chick”ti.

Peki Gia herhangi bir müzik klibinde rol aldı mı?

Bildiğim sadece Blondie’nin Atomic klibinde rol aldı.

Sen müzikle ne kadar ilgilisin?

Müzik sevgim 1950’lere, 60’lara, 70’lere, 80’lere dayanıyor. Yaşım ilerledikçe yeni çıkan müziklerle daha az ilgilenmeye başladım. Yeni şarkıların çaldığı bir salonda çalışıyorum. Onları da seviyorum. Rihanna, Beyonce hepsini seviyorum. Artık kimin çaldığını, kimi dinlediğimi bilmiyorum. Sadece takdir ediyorum ve müzik dinleyerek daha iyi çalışıyorum.

Son olarak, “Make Up Wake Up” isminde bir kitap yazdığını biliyoruz. Biraz kitabından bahsetmek ister misin?

30 yaş üstüyle çalışan bir makyaj sanatçısıyım. “Make Up Wake Up”ı tarzlarını güncel tutmaları gereken 40 yaş üstü kadınlar için yazdım. 40 yaş üstü kadınların zor durumlarda başvurdukları bir makyaj sanatçısına dönüştüm.

Samimi cevapların için çok teşekkür ederiz.

Rica ederim.

http://www.thegiacarangifoundation.org/

http://groups.yahoo.com/group/HeartandSoulGiaCarangi/