1982 yılında Avrupa’da yayınlanan, bir yıl sonrasında ise MTV’de bir numaraya ulaşan İngiliz new wave ikilisi Eurythmics’in büyük hiti “Sweet Dreams”in hikayesini merak edenleri şöyle alalım.

Annie Lennox: The Biography adlı kitapta Lennox şarkı hakkında içindeki potansiyeli aramak ve kendilerini motive eden arzular ile ilgili olduğu açıklamasını yapıyor. The Tourist grubunun üyeleri iken üç yıl boyunca birliktelikleri olan Annie Lennox ve Dave Stewart grup ayrıldıktan sonra Eurythmics grubunu kurup, tekrar birlikte yazmaya devam ediyor ama kısa bir süre sonra ayrılıyorlar.

sweet dreams eurythmics ile ilgili görsel sonucu

2007 yılında Lennox, New York Times’a verdiği röportajda şarkıyı ufak bir tartışmalarının sonrasında yazdıklarını dile getirdi. “Bunun yolun sonu olduğunu düşündüm. Yazmaya çalışıyorduk ve ben perişan bir haldeydim. Ve sonra o gitti, ‘bunu yine de yapacağım’ dedim.” Ardından Dave Stewart bir tempo ile geldi, Lennox synthesizer riff’leri doğaçladı ve birden ellerindeki potansiyel hiti farkettiler. Lennox aynı yıl katıldığı bir programda “Sweet Dreams”i bir şarkı olarak değil bir mantra olarak gördüğünü de dile getiriyor.

Annie Lennox Dave Stewart ile ilgili görsel sonucu
Dave Stewart and Annie Lennox, New York // 1984

The Dave Stewart Songbook’da yazanlar göre “Sweet Dreams” hakkında şu ifadeler yer alıyor; Stewart ve Lennox’un çok az para kalmıştı ve bir banka onlara ekipman alabilmeleri ve kayıt yapabilmeleri için kredi vermeyi kabul ettiğinde çok heyecanlanmışlardı. 8 parçanın çoğunu Stewart’ın Roland synthesizer’ı ve Lennox’un Kurzweil klavyesi ile kaydetti ve sonra Stewart şarkının temelini oluşturan davulları ekledi. Lennox’un biraz depresifti fakat bu şarkı çıkagelince onu bu moddan çıkardı ve “Sweet Dreams are made of this” ve “Some of them want to use you” sözleri geldi. Stewart “Şarkıda bir değişiklik olmasını önerdim ve bunun pozitif olması gerektiğini düşünüyordum. Böylece akordların “Hold your head up, moving on” sözleri ile yükseldiği bölümü ekledik. Bizim için büyük gelişmeydi. Tüm şarkı başında sonuna kadar ilerliyor ve tüm şarkı bir nakarat gibi.”

İlgili resim

Annie Lennox’un kısacık portakal renkli saçları ve siyah takımı ile karşımıza çıktığı şarkının yenilikçi klibi, ilk çift cinsiyetli kadın karakteri sunan video olarak da tarihe geçiyor. Videodaki inek fikri ise sürreal sanatçılar Salvador Dali ve Luis Bunuel’in hayranı olan Stewart’ın fikri. Müzisyen inek fikri hakkında ise şunları söylüyor; “Birkaç insan ‘Dave, neden inek? Annie oldukça güzle görünüyor’ dedi. Bu insanlar işinizi nasıl olağanüstü hale getireceğiniz hakkındaki, Seth Dogin’in Purple Cow eserinin bir kopyasını edinmeli. Benim tüm hayatımı olağanüstü kılan bu mor inek videomuzdaydı ve bu kitap 20 yıl sonra yazıldı.”

1995 yılında ise Marilyn Manson daha çok cover ve remixlerden oluşan albümüne, parçanın daha karanlık bir versiyonunu dahil etti.

Şarkının orjinalinden farklı olarak grup canlı performansında aranjmanı değiştirip kaydı “Keep your head up” sözleri ile kapatıyor.