Blondie’nin 1978 yılında yayınlanan ve “Parallel Lines” albümünde yer alan “Heart Of Glass” adlı şarkısının hikayesini merak edenleri şöyle alalım.

Blondie üyelerinden Debbie Harry ve Chris Stein’in ilişkide oldukları dönemde kaleme aldıkları şarkının temelleri ilk olarak 1974 yılında atıldı. İkili, tanışmalarının hemen ardından ortak bir şarkı üzerinde çalışmaya başlamış ancak şarkının adı konusunda bir karara varamadıkları için uzun süre şarkıdan “The Disco Song” olarak bahsetmeye başlamışlardı.

Blondie - Heart Of Glass ile ilgili görsel sonucu

Rolling Stone dergisinin “Top 500 Songs” sayısında yer alan bilgilere göre; Stein ve Harry, New York’taki apartman dairesinde şarkıyı oluşturmaya başladı ve Jimmy Destri şarkının düzenlenmesinde büyük bir rol oynadı. Ancak şarkının bugünkü hali ve ismi 1978 yılında grubun stüdyoya girmesi ile ortaya çıktı. Stein’in seçtiği şarkı ismi ile beraber grup üyeleri 1976 yılında Werner Herzog tarafından aynı isimle çekilen bir filmin varlığından da haberdar oldular.

debbie harry chris stein ile ilgili görsel sonucu

Şarkı, dinleyici ile buluştuktan sonra kısa sürede büyük bir hit haline geldi ve grup şarkıyı aynı yıl içerisinde Reggae tarzında yeniden yayınlamaya karar verdi. Ancak grubun prodüktörü Mike Chapman, reggae’nin Amerika Birleşik Devletleri’nde satmayacağını düşündüğü için risk almaktan kaçındı.

Blondie - Heart Of Glass ile ilgili görsel sonucu

Debbie Harry’nin sonraki yıllarda The Guardian’a verdiği röportajda “Heart Of Glass“ın grubun tahmin ettiğinden daha çok ses getirdiğini öğreniyoruz. Harry, o yıllarda Lennon’un Ringo Starr’a mektup yazdığını ve ondan “Heart Of Glass” tarzında daha fazla şarkı yazmasını tavsiye ettiğini açıklamış. Harry ise bunu duymuş olmanın muhteşem olduğunu ifade ediyor.