No Doubt’ın 1995 yılında yayınlanan ve “Tragic Kingdom” albümünde yer alan “Don’t Speak” adlı şarkısının hikayesini merak edenleri şöyle alalım.

İlgili resim90’lı yıllara damgasını vuran ve No Doubt’u ana akım medya ile buluşturan Don’t Speak, single olarak 1995 yılında yayınlandı. Gwen Stefani’nin erkek kardeşi Eric Stefani ile beraber kaleme aldığı şarkı ilk olarak klasik bir aşk şarkısı olarak kaydedildi. Ancak Gwen ve grup arkadaşı Tony Kanal arasındaki ilişkinin sonlanması ile beraber, şarkı Gwen Stefani için çok daha derin bir anlam kazanmaya başladı.

tony kanal gwen stefani ile ilgili görsel sonucuŞarkı ilk olarak Gwen Stefani tarafından farklı sözlerle kaleme alındı ve “I can see it all in an eye blink/ I know everything about how you are/ I can understand exactly how you think/ Between you and me, it’s not very far.” gibi sözlerden oluşuyordu. Stefani ve Kanal’ın ilişkisinin resmi olarak sonlanmasının ardından, Stefani kardeşler yeniden şarkının üzerinden geçmeye karar verdi ve şarkının son hali ortaya çıktı.

İlgili resim
Gwen Stefani & Eric Stefani

Gwen, daha sonraki röportajlarında o günlerden şu şekilde bahsedecektir: “Eric ve ben stüdyoya girdik. Durumdan o kadar rahatsızdık ki oturup şarkıyı ve sözleri bir daha düzenledik. Başlangıçta şarkı daha enerjikti ve 70’li yılların gruplarından izler taşıyordu. Ancak Tony ile olan ilişkimiz sonlanınca, şarkı bugünkü halini aldı.”

İlk olarak 7 Aralık 1996 tarihinde Saturday Night Live performansı ile dikkatleri çeken şarkı, Tragic Kingdom’un müzik listelerinde yaklaşık dokuz hafta boyunca bir numara olarak kalmasına sebep oldu. Don’t Speak, resmi olarak albümün single’ları arasında yer almamasına rağmen, yer aldığı albümün 15 milyonluk bir satış rakamı elde etmesine yardımcı oldu.

Aynı yıl, MTV Video Müzik ödüllerinde en iyi video ödülünün de sahibi olan şarkı, grubun uluslararası bir dinleyici kitlesi elde etmesinde büyük bir pay sahibi.