Seals & Crofts’un 1972 yılında yayınlanan ve şarkı ile aynı adlı albümünde yer alan “Summer Breeze” adlı şarkının hikayesini merak edenleri şöyle alalım.

Teksas çıkışlı Jim Seals ve Dash Crofts’un The Champs adlı projeleri dağıldıktan sonra oluşturdukları yeni projeleri Seals & Crofts, 70’li yılların en sevilen gruplarından biri haline geldi. Grup ilk albümlerini 1969 yılında yayınlasa da, 1972 yılında raflara düşen “Summer Breeze” grubu büyük kitlelerle tanıştıran ilk single oldu. 70’li yılların klasiklerinden biri haline gelen şarkı, aynı zamanda gruba büyük bir ticari başarı sağladı.

summer breeze seals ile ilgili görsel sonucu

Blowing through the jasmine in my mind?” sözleriyle dikkat çeken şarkı, sevilen insanlarla geçirilen basit bir hayatın hikayesini anlatıyor. Yaz aylarının atmosferini oldukça başarılı bir şekilde yansıtan şarkının hikayesini 1975 yılında Jim Seals şu şekilde açıklıyor:

“Summer Breeze, işinden evine dönen ve köpeğinin havlamasını duyan bir adamın hayatını anlatan oldukça sade bir şarkı. Birçok insan şarkının kendini güvende hissetmeyle ilgili olduğunu düşünüyor. Ancak bizim yüklediğimiz anlam bundan çok daha fazla. İnsanların kişisel hayatlarında yön vermek istedikleri bir şey yoksa, zamanla paranoyak olabilirler. Kendilerini güvensiz hissetmeleri de mümkün olabilir.”

summer breeze seals ile ilgili görsel sonucu

Şarkının büyük başarısı 1974 yılında Isley Brothers tarafından yapılan cover’ın da İngiltere listelerinde 16 numaraya kadar yükselmesine sebep oldu. The Main Ingredients ve Jason Mraz tarafından yapılan diğer coverlar, bahsi geçen grupların en sevilen şarkılarında yer alıyor.