Lana Del Rey’in 2011 yılında yayınlanan “Born To Die” adlı albümünde yer alan “Video Games” adlı şarkının hikayesini merak edenleri şöyle alalım.

Lana Del Rey - Video Games ile ilgili görsel sonucu

Lana Del Rey’i ana akım medya ile buluşturan ve listelerde büyük bir başarı yakalayan “Video Games”, 10 Ekim 2011 tarihinde Interscope Records etiketiyle yayınlandı. Elizabeth Grant (Lana Del Rey) ve Justin Parker tarafından kaleme alınan şarkı, 57. Ivor Novello Müzik Ödülleri kapsamında “En İyi Modern Şarkı” ödülünün sahibi oldu.

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Fransa, İrlanda, Hollanda ve İngiltere gibi ülkelerin müzik listelerinde fırtına gibi esen şarkı, kısa bir süre sonra Del Rey tarafından iMovie programıyla hazırlanan amatör video’su sayesinde sanatçının kariyerinde büyük bir yere sahip oldu.

Lana Del Rey’in daha sonraki röportajlarından edindiğimiz bilgilere göre şarkının ardındaki en büyük ilham kaynağı sanatçının geçmişte yaşadığı ilişkiler olmuş. İlişkiyi yürütmek için verdiği tüm çabaya rağmen hayal kırıklığı ile sonlandığını belirten müzisyen, şarkı ile ilgili olarak çeşitli röportajlarında şunları söylüyor;

“Eğer benim gibi içine kapanık biriyseniz ve uzun bir süredir yalnızsanız, sizi anlayan birini bulduğunuzda ondan gerçekten etkilenirsiniz. Bu gerçek bir kayıt.” (Complex Magazine)

“Video Games’i ilk yazdığımda sektördeki birçok insana dinlettim ancak kimseden tepki alamadım. Geçtiğimiz yedi yıl boyunca hayatımda birçok şey oldu. Video Games, karakterimin bir şarkı formunda hayat bulmuş hali gibi.” (Q Magazine)

“Müzikal planlarımı geride bırakıp sevdiğim insanla basit bir hayat yaşadığım bir dönemi anlatan bir şarkı.” (The Sun)

Şarkıya adını veren Video Games’in ise World of Warcraft olduğunu ve müzisyenin o dönemki sevgilisinin oyunun sıkı bir hayranı olduğunu da  hatırlatmakta fayda var. Lana Del Rey’in  kişisel hayatına şarkı sözlerinde bolca yer verdiğini biliyoruz. Sanatçının bu şekilde yakaladığı samimiyet ve yarattığı otantik persona, kariyerinin kısa sürede yükselişe geçmesini sağladı.