Gorillaz ve Tyler ile yaptığı işbirlikleri ile gün geçtikçe büyük bir hayran kitlesi edinen Kali Uchis, Kolombiya’dan son yıllarda çıkan en yetenekli isimlerden biri olarak kabul ediliyor.

Amerika’nın Virginia, Pereira bölgesinde büyüyüp dünyaya sesini duyuran Uchis, daha ilk gençlik yıllarında Maryland’lı rap yıldızlarının video kliplerini yönetip albüm kapaklarını tasarlayarak şehrin müzik sahnesinde bilinirlik elde etmeye başladı. Daha sonraları kendi tasarladığı kıyafetleri satıp hayatını sürdürmeye çalışan Uchis, kısa süre sonra Los Angeles’ın en büyük plak şirketlerinden biri olan Interscope Records ile anlaşma imzalayarak uzun süredir merakla beklenen ilk albümü üzerinde çalışmaya başladı.

Asıl adı Karly Loazia olan Uchis, daha çok küçük yaşlarda piyano ve saksafon çalmaya başladı. Lise yıllarına geldiğinde ise MacBook’u aracılığı ile GarageBand kullanarak kendi şarkılarını kaydediyordu. Ancak, Karly’nin kariyerindeki en önemli adım 18 yaşındayken “Drunken Babblemixtape” adlı setini Twitter’da paylaşması oldu.

Motown etkili soul ve hip-hop parçalardan oluşan mixtape, kısa sürede sanal mecralarda büyük bir dikkat çekmeye başladı. “What They Say” adlı parçasına çektiği video klip ile Youtube üzerinde önemli izlenme rakamları elde eden Kali Uchis, vintage arabalar, lo-fi filtreler ve psychedelic konsepti ile endüstrinin çok da alışık olmadığı bir portre çizmeye başladı.

2015 yılında Diplo, Kaytranada, ve Tyler, the Creator’un desteğini arkasına alan Kali Uchis 60 ve 70’ler etkisi taşıyan ilk EP’si “Por Vida“yı yayınladı. EP, bağımsız müzik mecraları tarafından son yılların en özgün ve yaratıcı çalışması olarak adlandırıldı.

Aynı yıllarda Uchis, Los Angeles müzik sahnesinin en hızlı yükselen isimleri arasında yer alıyordu. Kolombiya kökenlerini Los Angeles ihtişamı ile birleştirip, R&B, funk, ve reggaeton türlerini bir arada yansıtan Uchis; Jorja Smith, Thundercat, Damon Albarn, Dave Sitek ve Bootsy Collins gibi isimlerle ana akıma oynayan çalışmalara imza attı.

Şu sıralar ABD turnesinde olan Kali Uchis, ilk albümü üzerindeki çalışmalarına devam ediyor. Son olarak “Nuestro Planeta” adlı parçasını servis eden Uchis’in önümüzdeki günlerde albümde yer alması planlanan yeni şarkılarını da yayınlaması bekleniyor.