Neil Gaiman, American Gods’ın dizi formatındaki haliyle de fırtınalar estirir, Tori Amos yeni albümü Native Invader için çalışmalarını sürdürürken, bu ikilinin aralarındaki dillere destan dostluğu mercek altına alalım dedik.

neil gaiman Tori Amos ile ilgili görsel sonucuKarşımızda sanat dünyasının, farklı alanlarda birbirinden yaratıcı işler üreten iki önemli ismi var. Biri Little Earthquakes’le hayatımıza girip şarkılarıyla yüreğimize âdeta kök salan Tori Amos, ötekiyse Sandman’le tanıdığımız ve hudutsuz hayal gücüne şapka çıkardığımız nice kitabın yazarı Neil Gaiman.

​İkilinin arkadaşlığı, Tori’nin 1992 yılında ilk albümü Little Earthquakes’i yayınlayıp tozu dumana katmadan önce başlar. Hatta albümün çok sevilen şarkılarından biri olan “Tear in Your Hand“de Tori, daha sonra nicesiyle karşılaşacağımız ilk Neil referansını da biz dinleyicilerle paylaşır.

“Eğer bana ihtiyaç duyarsan, ben Neil’la birlikte Rüyalar Lordu’yla takılıyor olacağım
Neil da selam söylüyor bu arada.”

Şarkıya ait bu sözler Neil’ın, Tori’nin turne kitapçıkları için kaleme aldığı metinlere de sıklıkla “selam bu arada” diye başlamasına vesile olur. Albümün teşekkür kısmında belirtildiği üzere, kendisine Sandman’in bir kopyasını vererek Tori’yi ileride kadim dostu olacak Neil’la tanıştıran kişi Tori’nin arkadaşı Rantz’dır.

neil gaiman and tori amos
Photo originally published in October 10, 1999 issue of Sunday Independent

Rantz, o sıralar Londra’da olan Tori’nin Little Earthquakes demosunu da Tori’nin numarasıyla birlikte bir imza gününde Neil’a iletir ve “Bu kayıtta sana da bir referans var. Sakın ona dava açayım deme ama,” der. Demoyu dinleyen Neil şarkılardan çok etkilenir ve Tori’yi araması gerektiğine kanaat getirir. Neil telefonda, “Herhalde bunları hobi olarak yapmıyorsun? Çünkü gerçekten çok iyiler,” deyince Tori hem şok olur hem de kendini epey iyi hisseder çünkü Little Earthquakes birkaç hafta içinde piyasaya sürülecektir ve o zamanlar genç bir müzisyen olan Tori dinleyicilerden gelecek tepkileri epey merak etmektedir.

Daha sonra Neil, Tori’yi İngiltere’de verdiği konserlerinden birinde dinlemeye gelir. Süreç her ne kadar romantik olsa da, ikilinin arkadaşlık dışında bir şey yaşamayacağı bellidir. Tori’ye göre aralarında başından beri kutsal bir kardeşlik vardır ve daima öyle kalır. Konser sonrası Notting Hill istasyonuna kadar beraber yürürlerken Tori, Neil’a Silent All These Years videosundan da tüyolar verir ve Neil içinden “Tanrım bu kadın tanıştığım en cool insan,” diyerek Sezar’ın hakkını Sezar’a verir.

Tori Avustralya’dayken Neil kendisine hikâyelerini fakslar. Hatta Tori sabah uyandığında kendisine 50 sayfalık bir hikâye fakslandığına bile şahit olur. Tori uyku tutmadığında ya da kâbus gördüğünde de Neil’la telefonda konuşur ve Neil, Tori’ye masallar anlatır. Tabii bu masallar her Neil Gaiman hikâyesi gibi biraz garip, hatta yer yer ürkütücüdür.

Tori daha sonra pek çok şarkıda Neil’a göndermeler yapar. 1994 çıkışlı ikinci albümü Under The Pink’te yer alan Space Dog’da yakın arkadaşına sitemine tanık oluruz örneğin: “Bu hikâyeyi iyice karmaşıklaştırıyorum. Peki, Neil ona ihtiyaç duyulduğunda hangi cehennemdedir acaba?”

​Üçüncü stüdyo albümü Boys For Pele’de ise Tori, Horses şarkısında Neil’a “Sana giden bir yol varsa, seni bulacağım / Ama eğer Neil beni bir ağaç yaparsa, sen beni bulabilecek misin bakalım?” diyerek yer verir.

​Şarkının ilham kaynağı aslında Neil’la Tori arasında yapılan bir anlaşmadır. Tori, Neil’ın kitabına yoğunlaşabilmesi için bir ev kiralar. Neil da bu jeste karşılık olarak Tori’yi, ülkemizde de Yıldız Tozu ismiyle yayımlanan kitabında bir kayın ağacına çevirerek ölümsüzleştirir.

​Yine 96 senesinde Tori, Talula teklisinin b-yüzü olan Sister Named Desire adlı parçasında da “Desire isimli bir kız kardeşim var,” diyerek Sandman’e selam eder.

​Çizgi romanı okuyanlar bilir ki Desire, Daimiler’in ikizlerinden androjen olandır. Üstelik her ne kadar Delight’ın aklını yitirerek dönüştüğü karakter olan Delirium’un geçmişi, Neil’ın Tori’yle tanışmasından çok daha önceye dayansa da, Neil, Delirium’la Tori’nin “arsızca birbirlerinden çaldıklarını” itiraf ederek aralarındaki benzerlikleri vurgular.

​Şarkıdaki “büyük kardeş”inse yine çizgi romandaki gücünü düşlerden alan Dream karakteri ya da Tori’nin manevi kardeşi ilan ettiği Neil’ın bizzat kendisi olması muhtemeldir. Hem kim bilir belki Dream ile Neil da aynı kişidir?

​Üstelik Sister Named Desire aynı zamanda 2006 yılında Neil’ın kitaplarından ilhamla hazırlanan ve ismi de Tori’nin Space Dog adlı şarkısından gelen Where Is Neil When You Need Him adlı albümde de kendine yer bulur.

​1998 senesine gelindiğinde ise Tori sıra dışı bir başka çalışmayı dinleyicilerle paylaşır: From The Choirgirl Hotel. Sitemizde incelemesini de okuyabileceğiniz, Grammy adaylı bu kayıtta Tori’nin gündeminde can dostunun Türkçeye Yokyer ismiyle kazandırılan kitabı da vardır. (Yokyer aslında Neil’ın BBC 2 kanalı için senaryosunu yazdığı ve kısa zamanda kült haline gelen dizinin romanlaştırılmış halidir.)

​“Derine, daha derine indiğinde, Velvetler nerede?” diye sorar Tori, albümün en başarılı şarkılarından biri olan Hotel’de. Velvetler, Yokyer’in öptüğü kişilerin ruhlarını emen tekinsiz canlılardır.

Yıl 2002 olduğunda Tori hayli ses getiren Scarlet’s Walk’u piyasaya sürer. Albümde Tori Carbon adlı şarkıda yine can dostunu anar: “Bana Neil’ı bağlayın / Hayır, bekleyemem / Ona hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı Snow Glass Apples’ı okutacağım.”

Snow Glass Apples’sa, Neil’ın Snow and Mirrors adlı öykü seçkisinde yer alan Pamuk Prenses’in yeniden anlatımıdır.

kırılgan şeyler neil gaiman ile ilgili görsel sonucu

Öte yandan Neil da boş durmaz ve Tori’nin Neil Young, Eminem, Dave Gahan, Lou Reed gibi yalnızca erkek vokallerin seslendirdiği şarkıların coverlarından oluşan konsept albümü Strange Little Girls için yaratılan karakterlere dair metinler yazar. Hatta bu metinleri daha sonra Kırılgan Şeyler ismiyle Türkiye’de de yayımlanacak olan derlemede bir araya getirir.

Yaşamanın Ağır Bedeli neil gaiman ile ilgili görsel sonucuTori’yle Neil’ın aralarındaki paslaşmalar bunlarla da sınırlı değildir. Tori, Neil’ın Ölüm:Yaşamanın Ağır Bedeli kitabına, hafızalara kazınan bir ön söz yazmakla kalmayıp kitabın kapağı için poz da verir.

Tori’nin kızı Natashya’nın yeri de Neil için ayrıdır. 2003 çıkışlı The Wolves in the Walls kitabının teşekkür kısmında Natashya’ya yer veren Neil, çok sevilen çocuk kitabı Blueberry Girl’ü de Tori hamileyken, Natashya’ya yazar. Natashya da Neil’ın Koralin ve Gizli Dünya kitabının bir bölümünü kitabın onuncu yılı şerefine seslendirerek manevi dayısına jest yapmayı ihmal etmez.

Son olarak Tori, Yıldız Tozu’nun BBC Radio 4 için hazırlanan uyarlamasında kendisi için yazılmış kayın ağacı karakterini seslendirir.

Bakalım kavga ne bilmeyen iki kadim dost bundan sonra ne tür işlere imza atıp bizler için ne tarz sürprizler hazırlayacaklar…

Bu yazıda kaynak olarak Independent ve Bookriot sitelerinden yararlanılmıştır.