Chris Isaak’ın 1989 yılında yayınlanan “Heart Shaped World” adlı albümünde yer alan “Wicked Game” adlı şarkının hikayesini merak edenleri şöyle alalım.

Chris Isaak’in 1989 yılında yayınlanan “Heart-Shaped World” albümünde yer alan şarkı sanatçının diskografisinde yer alan en büyük hit diyebiliriz. 1989 yılında yayınlanmasına rağmen, dinleyici tarafından farkedilmesi, 1991 yılında vizyona giren David Lynch filmi “Wild at Heart” sayesinde gerçekleşti. O yıldan günümüze kadar geçen süreçte en etkileyici aşk şarkılarından biri olarak kabul edilen “Wicked Game”, 1996 yılında Friends dizisinin unutulmaz sahnelerinden birinde de yer alınca müzik tarihinin efsanevi şarkılarından biri haline geline geldi.

Chris Isaak tarafından yapılan açıklamaya göre ise şarkının ortaya çıkma hikayesi hayli ilginç. Gece yarısı gelen bir telefon konuşmasından yola çıkarak yazılan şarkı çok kısa bir süre içerisinde tamamlanmış. Isaak, geç saatlerde kız arkadaşlarından biri tarafından telefonla aranarak, konuşacak birine ihtiyacı olduğunu söylenmiş. Konuşma bahanesi ile gerçekleşen görüşme planı Isaak’ta şarkının açılış sözlerinin şekillenmesine yardımcı olmuş: “world’s on fire and no one can save me but you.”

Telefonun kapanmasından kız arkadaşının gelmesine kadar olan süreçte Isaak neredeyse şarkının tamamını hazır hale getirmiş. Isaak’ın daha sonraki röportajlarında belirttiğine göre şarkının son halinden o kadar etkilenmiş kız arkadaşının gelecek olmasından duyduğu heyecanı yitirmiş.

Şarkının bu derece büyük bir bilinirlik elde etmesindeki en büyük etkenlerden bir diğeri ise moda fotoğrafçısı Herb Ritts tarafından çekilen kışkırtıcı klip. Top model Helena Christensen ve Chris Isaak’ın yer aldığı ve sahilde çekilen klip, şüphesiz müzik tarihinin en seksi çalışmalarından biri. 1991 yılında MTV tarafından “En İyi Erkek Sanatçı Klibi”, “En İyi Sinematografi”, ve ” Filmlerde Yer Alan En İyi Video” ödüllerinin sahibi olan klip, o yıldan itibaren düzenli olarak çeşitli mecralar tarafından hazırlanan “En Seksi Klipler” listelerinde yer alıyor.

Aynı zamanda şarkının bugüne kadar onlarca müzisyen tarafından yeniden yorumlandığını hatırlatmakta fayda var. HIM, WU LYF, Washed Out, R.E.M, James Vincent McMorrow ve London Grammar şarkının yeniden yorumu ile dikkat çeken müzisyenler arasında.