PAYLAŞ

Kerouac’tan Nick Hornby’ye, Irvine Galler’e kadar modern romanlarda müzik ve yazı ayrılamaz. Harikulade bir modern romancı Haruki Murakami’ye gelince, yazarın kendisinin kitabında geçirdiği parçalar olmadan yazılarının var olamayacağını söyleyebiliriz.

Murakami 15 yaşında caza karşı büyük bir hayranlık duymaya başlıyor, 30 yaşına geldiğinde ise eşiyle caz klübü açıyor. İlginç bir şekilde yazar olmakla ilgili aydınlanma anını bir beyzbol maçında yaşıyor. 30 yaşında sigarayı bırakıp maraton ve çift maraton koşucusu oluyor. Bu anlamda yoğun odaklanma ve kahramanca başarıları ile tanınan Murakami, müziğe karşı farklı bir tutku duyan biri.

Ilana Simons'un Haruki Murakami'yi anlattığı animasyon

İlk kitabının öyküsü, müzik ve müzik fan kültürünün sindiği ortamda ortaya çıkıyor. O andan itibaren müzikal karakterlerden ilham alıyor.

Murakami’yi müzik saplantılı diğer romancılardan ayıran şey sadece saplantı derecesi değil, müzikal bilgisinin genişliği. Klasik müzikten tutun, caza, 60’lar  folk ve pop gibi çeşitli türlerde de bilgiye sahip. Müziğe olan tutkusunu roman anlamında daraltmadan, Boston Senfoni Orkestrası’nın eski şefi Seiji Ozawa’yla yaptıkları sohbetleri “Absolutely on Music” isimli bir kitapta topluyor. 2013 yılında yazdığı Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları isimli kitabında Franz List’e gönderme yaparak yazdığı, belki de müzik hayatında ve eserinde oynadığı müzik rolü üzerine evrensel terimlerle ifade edilen en anlamlı cümleler bunlar olabilir:

“Hayatlarımız karmaşık birer müzik notası gibi. Her türlü şifreli yazı, on altı ve otuz saniyelik notalar ve diğer tuhaf işaretler ile doludur. Bunları doğru bir şekilde yorumlamak neredeyse imkânsızdır, hemen hemen doğru seslere dönüştürülseler bile insanların anlamlarını doğru anlaması ya da değerlendireceğinin garantisi yoktur.”

Murakami’nin bu listesini dinlerken onun efsanevi geniş plak koleksiyonuna göz atıyor gibi hissedebilirsiniz. Çalışırken daima müzik dinlediğini, zeminden tavana kütüphanesinin bir bölümünü ve büyük hoparlör sistemini görebildiğini itiraf eden Haruki Murakami’nin öne çıkan şarkı listeleri daha önce çok paylaşıldı. Ancak diğer listeler bu listenin yanında çok küçük bir kaya parçası gibi.

Hoagy Carmichael, Lionel Hampton, Herbie Hancock, Gene Krupa, Django Reinhardt, Sergei Prokofiev, Frederic Chopin …  oldukça büyük bir karışım, biz bunu anlamaya çalışırken sadece  Murakami’nin yazarlık çalışmasından birkaç dakika hatırlatmakla kalmayıp, aynı zamanda yazarın hayal gücüne bir parça örneği verecek ve “doğru seslere dönüştürmek” zorunda olunan “şifreli yazıyı” yazdıracak..

Murakami’nin kişisel koleksiyonundaki 3.350 parçalık çalma listesini aşağıdan dinleyebilirsiniz.