Olivia Gavranich, nam-ı diğer St. South Avustralya’da ivmelenen elektronik soul akımının son dönem isimlerinden. Soft vokali, kaliteli prodüksüyonu ve şarkılarındaki şairane sözlerle arşive eklenmesi gerekenlerden.

5 yaşındayken annesiyle Tracy Chapman şarkıları söyleyip piyano dersleri almaya başladığında müziğin içinde olması gerektiğini farketti.

Henüz 24 yaşında olan müzisyen 17 yaşından beri ise aktif olarak kayıtlarına devam ediyor. Hali hazırda Slacks, Get Good Cadence, Better Still, Lover ve Got Me isimli 6 adet single’ı ve bir de Nervous Energy isimli EP’si bulunuyor.

Müziğe 2010 yılında akustik/folk türünde başlasa da 2012 yılında Bon Iver’ın kendi şarkılarının reworkleri için yaptığı Stems Project’in kazananlarından olması tarzına yeni bir yön kattı. Bunda aldığı olumlu eleştirilerin payının büyük olduğunu ve şu an elektronik soul türüne daha yakın hissettiğini söylüyor. Stems Project süreci için ise şöyle diyor :

“O dönemde nasıl müzik üretmem gerektiği konusunda çok fikrim yoktu, remix yapmak için hazırda herhangi bir soundum da yoktu. Tek yaptığım ‘Holocene’den perküsyon, ‘Wash’tan ve ‘Hinnom TX’ten piyano ve vokal örnekleri almak oldu. Aslında insanların nefret edeceğini ve şarkıyı mahvettiğimi düşündüm.”

Frank Ocean, Elvis Costello, Drake gibi isimlerden etkilendiğini söyleyen müzisyen ilerleyen dönemlerde de rework yapmaya devam edeceğini belirtiyor. Bu konuda en iyi işlerinden biri ise Drake’den Marvins Room.

Aidiyet duygusuna isyan bayrağı açtığı “Slacks” şarkısı The Vampire Diaries isimli dizide kullanıldı ve müzik platformlarında dinlenme sayısı milyonlara tırmandı.

İlk kayıtlarından biri  olan “Get Good” isimli single’ında beat soundlar serpiştirilmiş akustik/caz tadını almak mümkün. “Cadence” ise müzisyenin perküsyonda çok iyi işler çıkardığı The Vampire Diaries’de kullanılan bir diğer single’ı. “Better Still” dinlerken hafiften bir Portishead tınısı alıyoruz ve bu şarkıyla birlikte St. South’un deneysel tarzını iyice sindiriyoruz. Tüm şarkılarında sakin ve soft bir hava hakim olsa da en çok elde kahve ile yağmur seyretme isteği uyandıran şarkıları “Lover” ve “Got Me”. Nervous Energy EP’sinde beatlerde şaha çıkılmış bir şarkıyla karşılaşıyoruz: “Swim”. Hepimize kıyısından dokunabilecek kendini sevme çabası temalı sözleri de bonusu.

Şarkılarını bağımsızlık, kendini sevme, anksiyete ve kaybetme duygularının derlemesi olarak tanımlayan müzisyen, önümüzdeki sene de hazırlığında olduğu EP’si ve turne planları ile duygularını yansıtmaya devam edecek. Melankoli ve elektronik müzik karmasını sevenlere duyurulur!

Bol müzikli bonus: Tarzını, zevkini ve de gelecekte bizi nasıl bir St. South bekliyoru merak edenler için spotify’da müzisyenin en sevdiklerinden ve ilham aldıklarından oluşan şöyle bir playlisti var: