Garbage ile tanıyıp sevdiğimiz, riot grrrl akımının en büyük temsilcilerinden Shirley Manson şüphesiz 2000’li yılların en büyük rock ikonlarından.

Shirley Ann Manson

Shirley Ann Manson 1966 yılında Edinburgh’ta dünyaya geldi. Müzisyen bir anne ve akademisyen bir babanın kızı olan Shirley, ismini Charlotte Bronte’un “Shirley” isimli kitabından aldı. İlkokul yıllarında başarılı bir eğitim hayatı geçirmesinin ardından Lise yıllarında diğer çocuklar tarafından zorba davranışlara maruz kaldığı için büyük bir depresyon ile savaşmaya başladı. O yıllarda kendi vücuduna zarar vermeye de başlayan Manson, uyuşturucu ve alkol ile tanıştı. İskoçya kilisesinde eğitim gördüğü yıllarda asi davranışları yüzünden kiliseden uzaklaştırılmasına karar verildi.

Shirley, lise eğitiminin ardından Edinbourg Müzik Akademisine katıldı. Okulun drama klubünün en önemli üyelerinden biri haline gelmesi ile “The American Dream” ve “Oz Büyücüsü” gibi müzikallerde sahne aldı. Aynı yıllarda Edinburgh’un gece hayatında büyük bir popülerlik kazandı ve yerel rock gruplarının sahne imajlarını ayarlamalarına yardımcı oldu. Kısa süreliğine Jackie dergisi için modellik yaptı.

Goodbye Mr. Mackenzie

Manson’un profesyonel anlamda müzikle ilişkisi 1984 yılında yerel Edinburgh gruplarından The Wild Indians ve Autumn ile tanışması ile başladı. Her iki grupta da vokal ve geri vokal olarak yer aldı. O dönemde Goodbye Mr. Mackenzie’den Martin Metcalfe’in teklifi ile gruba geri vokal olarak dahil oldu ve Martin ile duygusal bir ilişkiye başladı. Kısa süren ilişkilerinin ardından grupla profesyonel anlamda bağını koparmadı, geri vokal ve klavyeci olarak grupta yer almaya devam etti.

Goodbye Mr. Mackenzie 1984 yılında ilk albümünü yayınladı. Grup ilk olarak Capitol Records ile daha sonra da Parlophone ile albüm anlaşması imzaladı. Albümden “The Rattler” büyük liste başarıları elde etse de diğer iki teklinin başarısız olması Parlophone ile anlaşmanın iptal edilmesine sebep oldu.

Başka plak şirketleri ile de denemelerde bulunan grubun yeni şarkıları da liste başarıları elde edemedi ancak grubun Shirley Manson ile kaydettiği demolar Plak şirketinin dikkatini çekti. O dönemler Radioactive bünyesinde albüm yayınlayan grubun ürettiği materyallerin Shirley tarafından seslendirilmesine karar verildi ve Shirley Manson ile yeni bir kontrat yapıldı.

Angelfish

Angelfish adıyla yeni bir albüm yayınlayan grup, yeni şarkılar ve daha önce yayınlanmayan Mackenzie b-side’larını kullandı. Albümde yer alan “Sufocate Me” üniversite radyolarına gönderildi ve kısa sürede dikkat çekti. Albümden yayınlanan ikinci tekli “Heartbreak To Hate”in ardından grup Amerika, Kanada, Fransa ve Belçika turuna çıktı. “Suffocate Me”nin video klibi MTV’nin “120 Minutes” adlı programında yayınlandı. Kısa sürede elde edilen büyük başarının ardından yapımcı ve müzisyen Steve Marker, Shirley Manson’un kendi grubu Garbage için harika bir solist olacağını düşündü.

Garbage

O yıllarda Garbage grubunun üyelerinden Vig, Manson’u birkaç demo kaydetmek üzere Smart Stüdyolarına davet etti. Demolar yapımcıları çok tatmin etmediği için Shirley Manson’un Angelfish ile yola devam etmesinin daha iyi olacağına karar verildi. Birkaç turnenin ardından Angelfish’in de dağılma kararı alması ile birlikte Shirley ikinci defa Smart stüdyolarındaki seçmelere katıldı. Bu sefer yapımcıların beğenisini kazanan Manson ile Garbage adı altında yeni bir albüm anlaşması yapıldı. Albümün yapım sürecinde Shirley yarı yarıya söz sahibi oldu ve 1995 yılında grup debut albümünü yayınladı.

Albümden çıkan “Only Happy When It Rains” ve “Stupid Girl” gibi şarkılar sayesinde albüm 4 milyondan fazla kopya sattı. Shirley Manson kısa sürede grubun öne çıkan isimlerinden biri haline geldi.  Yaklaşık bir yıllık bir tur süreci gruba dünya çapında bir tanınırlık getirdi. 1997 yılında Echo&Bunnymen geri dönüş albümleri için Manson’a iş birliği teklifinde bulundu.

Version 2.0.

Albümün ticari başarısı ile birlikte Shirley Manson grubun en önemli üyelerinden biri haline geldi. İkinci albümde birçok şarkının söz ve müziğinde etkin bir rol oynadı. İlk albümü takip eden ikinci albüm “Version 2.0.” 1998 yılında raflardaki yerini aldı ve en az ilk albüm kadar büyük bir ticari başarı getirdi. Aynı yıllarda Shirley Manson Calvin Klein bünyesinde modellik kariyerine başladı. İkinci albüm ile birlikte grup yeni James Bond filmi için “World Is Not Enough” adında yeni bir şarkı kaydetti. Shirley Manson, James Bond serisi için şarkı seslendiren 3. İskoç kadın olarak film tarihindeki yerini almış oldu.

Beautiful Garbage

2000 yılında grup üçüncü albümün kaydı için tekrar stüdyoya girdi. Aynı yıl Shirley Manson kişisel bir blog yazmaya başladı ve albüm sonrası çıkacakları turne için gitar çalışmalarına ağırlık verdi. “Beautiful Garbage” adındaki üçüncü albüm beklenen ticari başarıyı getirmedi. Albümün diğer Garbage albümlerinden ayrılan özelliği Shirley Manson’un kişisel hayatına göndermelerde bulunan birçok şarkının yer almasıydı. Albümün ardından çıktıkları dünya turnesi grubun kısa sürede eski günlerine dönmesine yardımcı oldu ancak turnenin Roskilde Festivali ayağında Manson ses telleri ile ilgili ciddi bir sağlık sorunu yaşadı.

Bleed Like Me

Beş yıllık bir aranın ardından dördüncü stüdyo albümleri ile geri dönüş gerçekleştiren Garbage, bu kez politik ve radikal şarkı sözleri ile hayranlarının karşısına çıktı. “Bleed Like Me” adındaki 2005 çıkışlı albüm tekrar büyük liste başarıları elde etti ve 2007 yılında grubun en iyi şarkılarından oluşan “Absolute Garbage: Greatest Hits” adlı yeni bir albüm yayınlandı. Aynı zamanda hayır işleri ile de yakından ilgilenmeye başlayan grup, sivil toplum kuruluşlarının yararına birtakım konserlerde yer aldı.

2010 yılında beşinci stüdyo albümlerini kaydetmek için çalışmalarda bulunduklarını duyuran Garbage 2012 yılında “Not Your Kind of People” adında yeni bir albüm yayınlandı. Garbage adı altında yayınlanan son albüm grubun 7 yıllık kariyerindeki başarılı bir dönemin sonu oldu.

Garbage Diskografi
·         Garbage (1995)
·         Version 2.0 (1998)
·         Beautiful Garbage (2001)
·         Bleed Like Me (2005)
·         Not Your Kind of People (2012)