Sanatların birbirlerini etkilemeleri, birbirlerine ilham kaynağı olmalarını sık sık görüyoruz. Sinemanın edebiyattan yaptığı uyarlamalar bunun en büyük örneklerinden birisini oluşturuyor. Müzik ve edebiyat ilişkisinde ise Margaret Atwood, Paul Auster, Neil Gaiman gibi yazarların şarkı sözleri yazdıklarını biliyoruz.

Bu isimlerden biri de Michael Chabon oldu. Chabon aslında bu işe önce soğuk bakmış. Chabon, One Ring Zero adlı grubun yıllar önce yazarlarla yaptığı projeyi reddetmiş ama grup onun ret mektubundan bir şarkı yapmıştı. Bu olaydan sonra grupla Chabon yakın dost olmuşlardı. Ünlü yazarın ret mektubundan doğan “MC” adlı şarkının videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Ocak ayında 4. Stüdyo albümünü yayınlayan Mark Ronson, albümdeki şarkıların sözleri için Michael Chabon’u ikna etmeyi başarmış. Büyük ihtimalle Chabon bu teklifi kabul ederek bizi bir ret mektubu şarkısından da kurtarmış oldu.

Daha çok prodüktör kimliğiyle tanınan Ronson; Amy Winehouse, Adele, Duran Duran gibi bir çok önemli ismin prodüktörlüğünü yaptı.

“Uptown Special” adlı yeni albümün Bruno Mars ile seslendirdiği çıkış parçası “Uptown Funk” hem İngiltere’de Hem ABD’de listelerde bir numara olmayı başardı. Parçanın sözlerinde Pulitzer ödüllü yazar Chabon’un imzasının olması ise müzik edebiyat işbirliğinin önemli örneklerinden birini teşkil ediyor.

Albümdeki 11 şarkıdan 9’unda Chabon’un katkısı var. Mark Ronson ile birlikte albümün yapımcılığı yapan Jeff Bhasker, Michael Chabon’u da alarak bir nevi güfte kampı düzenlemişler. Uptown Funk’ın melodisini Chabon’un sözlerinden ilham alarak düzenlediklerini belirten Ronson, parçanın müzikal alt yapısında Stevie Wonder’dan destek almış.

 

Michael Chabon’un yazarlık yeteneğini merak edenler “The Amazing Adventures of Kavalier & Clay” adlı romanını Türkçe olarak bulabilirler.

Gültekin Turgut