Yazar kadromuzdan Kemal Dinçer Kuledibi için Lily Allen meselesini ele aldı:

2000’li yıllarda İngiltere topraklarından çıkan en iyi yetenek olarak adlandırmaktan çekinmeyeceğim Lily Allen söz konusu olunca nereden başlayacağımı kestiremediğim bir taslak ile baş başayım. Myspace üzerinden başladığı kariyerine 3 albüm sığdırarak müzik tarihinde kısa sürede fırtınalar estirmesi bir yana neo punk tavrıyla çoluk çocuk genç yaşlı hepimizin aklına kazınan Lily Allen’ın şimdiden ikonlaşan isimler arasında yer aldığını iç rahatlığıyla iddia edebilirim.

Lily Rose Beatrice Cooper

Keith Allen ve film yapımcısı Alison Owen’ın kızları olarak 2 Mayıs 1985’te dünyaya gelen Lily Rose Beatrice Cooper ilk ekran deneyimini 3 yaşında “The Comic Strip Presents”in “The Yob” bölümünde yer alarak yaşadı. Okul hayatında hiçbir zaman başarılı bir öğrenci olamaması, söz konusu Lily Allen ise çok da şaşırılacak bir mevzu olmasa gerek. Yaklaşık 13 okul değiştirmesi ve birçoğundan alkol ve içki sorunu yüzünden kovulması gerçek bir rockstar’ın doğuşuna dair önemli ip uçları veriyordu.

11 yaşlarında okul bahçesinde Oasis’in efsane şarkılarından  “Wonderwall”ı söylerken Rachel Santesso’nun dikkatini çeken Allen öğlen aralarında Santesso’dan müzik dersleri almaya başladı. Bu durum Lily Allen’ın ilk konser deneyiminin de gerçekleşmesine sebep oldu. Okul konserinde Disney Dumbo ile bildiğimiz “Baby Mine”ı seslendirdi ve konseri izleyenler arasında büyük bir şaşkınlık yarattı.

Plastic Fantastic Yılları

Okulu bırakmasının ardından Plastic Fantastic adlı bir plak dükkanında çalıştı ve aynı yıllarda uyuşturucu ticareti yapmaya başladı. Bir İbiza tatili esnasında ilk menejeri George Lamb ile tanıştı ve bir kaç plak şirketi ile albüm görüşmeleri yapmaya başladı. Alkol sorunu ve babası Keith Allen’ın kötü şöhreti yüzünden birçok şirket tarafından reddedildi. İlginç bir tesadüf sonucu 2002 yılında babasının tanıdıkları aracılığıyla London Records ile albüm anlaşması imzaladı. Anlaşmanın iki taraf için de geçerliliği bulunmasına rağmen şirket proje konusunda heyecanını kaybetti ve Lily Allen anlaşmayı iptal ederek üniversite eğitimi almaya karar verdi. İyi bir öğrenci olmadığı konusuna tekrar karar vererek müziğe geri dönmek istedi ve 2004 yılında Future Cut adlı başka bir yapım şirketi ile şarkılar kaydetmeye başladı.

2005 yılı Lily Allen’ın kariyerinin başlangıcı açısından önemli bir tarih olacaktı. Lily, Regal Recordings ile yeni bir albüm anlaşması imzaladı ancak aynı yıllarda Coldplay ve Gorillaz albümlerine büyük bütçe ayıran şirket Lily Allen için 25.000£ ayırabileceğini söyledi. Bu durum Lily’nin farklı mecralara yönelmesine sebep oldu ve aynı yıl bir MySpace hesabı açarak 2005 Kasım ayında kaydettiği demoları bu hesaba yükledi. Demolar kısa süre içerisinde büyük bir beğeni kazandı ve Lily Allen sayıları milyonları bulan bir kitleye hitap etmeye başladı. Birkaç ay içinde The Observer adlı derginin müzik ekinin kapağında yer buldu.

“Alright, Still” ve Sonrası

İnternet başarısı plak şirketini de heyecanlandırmış olacak ki kısa sürede albüm çalışmalarına başlanılması kararı alındı ve Lily Allen, Greg Kurstin ve Mark Ronson gibi yapımcılar ile çalışarak iki hafta içerisinde “Alright, Still” isimli debut albümünün kayıtlarını tamamladı. 2006 Temmuz ayında yayınlanan albüm daha önce MySpace kanalında yer alan “Smile”, “LDN”, “Knock ‘Em Out” ve “Alfie” gibi şarkıları da içeriyordu.

Aynı yıl Aralık ayından itibaren Smile adlı şarkıya çekilen video birçok müzik kanalında dönmeye başladı ve şarkı kısa sürede hit oldu. Albüm Amerika Birleşik Devletleri’nde henüz yayınlanmamasına rağmen “Entertainment Weekly” tarafından 2006 yılının en iyi 10 albümünden biri olarak değerlendirildi. Kısa sürede gelen başarı MTV’nin de dikkatini çekti ve 2007 Ocak ayında kanalın “Discover and Download” konseptinde ayın sanatçısı olarak yer almaya başladı. Albümün Amerika Birleşik Devletleri dağıtımının ardından Lily Allen Billboard Albüm Listelerinde 20. sıraya kadar yükseldi. 2009 Ocak ayına kadar albüm İngiltere’de 960.000, Amerika Birleşik Devletleri’nde ise 520.000 satarak büyük bir ticari başarı getirmiş oldu.

Albümden çıkan “Littlest Things” adlı tekli 2008 yılında albümün ve şarkının yapımcısı olan Mark Ronson’a yılın prodüktörü kategorisinde Grammy ödülü getirdi ve aynı yıllarda Lily Allen “Smile” adlı şarkısı ile BMI ödülleri kapsamında en iyi şarkı yazarı ödülü kazandı.

 

Isle of Weigt Olayı

İlk albüm sonrası gelen başarı Lily Allen’ın daha iyi şartlarda daha sağlam işler üretmesi için plak şirketini değiştirmesine sebep oldu. Bu dönemde Greg Kurstin’in hayatına girmesi ile 2. Lily Allen  albümünde belirgin bir tarz değişikliği görülecekti.

2008 yılında, tüm tanıtımlara rağmen “Isle of Weigt Festival”i konseri iptal edildi. Bu olay müzik basınında günlerce konuşuldu. Konseri düzenleyen John Giddings, konserin albüm çalışmaları yüzünden iptal edilmesinin inandırıcı olmadığını ve muhtemelen yalan olduğunu iddia etti. Bu olayın hemen ardından Lily Allen’ın Cannes Film Festivalindeki üstsüz ve sarhoş halde görüntülendiği fotoğraflar basına servis edildi. Aynı yıl Glamour Müzik Ödülleri’ndeki tavırları ve Elton John ile sahnede yaşadığı atışma dünya basınında Lily Allen’ın kötü bir şöhret kazanmasına sebep oldu.

2008 yılı Lily Allen kariyerinde önemli bir tarih olarak hafızalara kazındı. Glastonbury konseri öncesi büyük annesini kaybettiğini öğrendi ve konser sırasında duygusal anlar yaşayarak “Littlest Things” adlı şarkıyı ona adadığını belirtti. İkinci albüm “It’s Not Me, It’s You”nun çalışmalarına ağırlık vermesine rağmen yaratıcılık sorunları ve özel hayatındaki sıkıntılar yüzünden albümün çıkış tarihinde aksilikler yaşandı.

It’s Not Me, It’s You

2009 yılında büyük bir hevesle beklenen “It’n Not Me, It’s You” raflardaki yerini aldı. Birçok Lily Allen dinleyicisi albümün yeni sound’undan oldukça memnundu. Albüm ilk albüm kadar büyük bir ticari başarı elde etti. İngiltere, Kanada, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki müzik listelerine 1 numaradan giriş yaptı. Albümden yayınlanan ilk tekli “The Fear” yayınlanmasının hemen ardından bir ay kadar İngilterelistelerinde bir numarada kaldı.

Kısa sürede gelen büyük başarının hemen akabinde “It’s Not Me, It’s You” turnesinin başlayacağı haberleri yayılmaya başladı. Yaklaşık iki yıl süren dünya turnesi süresince Lily Allen ikinci stüdyo albümü ile daha büyük başarılara imza atmaya devam etti. Greg Kurstin’in desteği sayesinde “Ivor Novello Ödülleri”nde “Yılın Şarkı Yazarı”, “Broadcast Music Incorporated Ödülleri”nde ise “En İyi Şarkı” ödülünü kazandı. Aynı yıllarda “National Portrait Gallery”de yürütülmekte olan bir kampanyanın yeni yüzü olarak yer aldı.

 

Lucy In Disguise

2009 yılının Eylül ayında Lily Allen oyunculuk kariyerine ağırlık vereceğini duyurdu. Bu açıklamasının ardından yeni bir albüm kontratı yapmayacağını ve bu yüzden plak şirketi ile kontratını yenilemediğini açıkladı. Müziğe ara vermesinin ardından 2010 yılında Wembley Stadyumunda son performansını sergiledi.

Müzikten uzak durduğu dönemde kız kardeşi ile birlikte kendi markalarını oluşturarak “Lucy in Disguise” adlı bir kıyafet dükkanı açtı. Kariyerindeki değişiklik ile birlikte özel hayatında da radikal değişiklikler meydana geldi. Aynı yıllarda evlenme kararı verdiğini duyurdu. Bu durum dünya basınında büyük bir şaşkınlıkla karşılandı.

Geri planda durmasına rağmen müzikten tamamen uzaklaşamayacağını anlayarak 2011 yılının Ocak ayında “In the Name Of” adını verdiği kendi plak şirketini oluşturdu. Sony Müzik tarafından desteklenen plak şirketinden yayınlanan ilk albüm New York’lu noise pop ikilisi Cults’e aitti.

 

Sheezus ve Sonrası

20 Haziran 2012 tarihinde Lily twitter aracılığı ile müziğe daha fazla ara vermek istemediğini ve Greg Kurtsin ile yeni şarkılar kaydetmek için stüdyoya girdiklerini duyurdu. Stüdyo aşamasında Pink’in yeni albümünde konuk olarak yer aldı ve “True Love” adlı şarkıda Pink ile başarılı bir iş birliği gerçekleştirdi.

12 Kasım 2013’te “Sheezus” adlı yeni albümün ilk teklisi “Hard Out Here”ı yayınladı. Video klibi de yayınlanan şarkı sosyal medyada büyük bir yankı uyandırdı. Feminizm etkili video klip ve kışkırtıcı sözler Lily Allen’ın radikal bir albüm ile geri döneceğine dair sinyaller veriyordu. Şarkı ilk haftadan İngiltere listelerine dokuz numaradan giriş yaptı ve 2 Mart 2014 tarihinde ikinci tekli “Air Balloon” yayınlandı.