Yazar kadromuzdan Kemal Dinçer Kuledibi için Debbie Harry’i ele aldı:

Punk Manchester’da mı yoksa New York sahnelerinde mi doğdu bilinmez ancak Debbie Harry’nin Punk’un gelişimindeki rolü inkar edilemez. Andy Warhol’un da desteğini arkasına alarak Factory’nin fahri üyelerinden biri olarak kariyerine sayısız başarı katan Debbie Harry şüphesiz günümüzün en büyük punk ikonlarından.

Stilettos

1 Temmuz 1945’te Florida, Miami’de dünyaya gelen Deborah Ann Harry’nin dünya listeleri ve punk tarihine damga vuracağını kimse tahmin etmezdi. Çocukluk yıllarında birçok rockstar ile aynı kaderi paylaşarak kilise korolarında şarkı söyleyerek müzikal yolculuğuna başlayan Debbie eğitim hayatında istediği başarıyı gösteremeyince New York’a taşınmaya karar verdi. Dönemin ikon isimlerinin zaman geçirdiği “Max’s Kansas City” isimli mekanda çalışmaya başlayarak geçimini sağladı ve bu dönemde Stilettos isimli bir müzik grubuna dahil oldu.

Grup Debbie’nin kariyeri açısından güzel bir başlangıç noktası olmuştu. Aynı günlerde, daha sonra Blondie’de de yer alacak gitarist Chris Stein ile tanıştı. Zamanla bu tanışıklık aşka dönüştü ve ikili 1974 yılında kendi gruplarını kurdu. “Blondie” adını verdikleri grup kısa sürede New York’un en saygın mekanlarında sahne almaya başladı. Ortaya çıkardıkları müzik yeni bir akımın doğmakta olduğunu müjdeliyordu. O güne kadar yapılan punk müziğe reggea, ska ve funk karıştırarak büyük bir hayran kitlesi edindiler.

 

Blondie

Grubun kendi adıyla yayınlanan ilk albümü 1976 yılında yayınlandı ve bir yıl sonra Debbie ve Blondie ikinci albümleri “Plastic Letters” sonrası tura çıkma kararı aldı. Albümde yer alan “Denis” isimli şarkı İngiltere listelerinde 2 numaraya kadar yükseldi.

Üçüncü albüm “Parallel Lines” ile birlikte grup pop ekollerinden biri olma yolunda önemli bir aşama kaydetti. 1978 yılında “Heart Of Glass” Amerika listelerinde bir numaraya kadar yükseldi. Müzik basını beyaza yakın saç rengi, belirgin elmacık kemikleri ve kırmızı ruju ile milyonları etkileyen yeni pop idolü Debbie Harry’den bahsetmeye başlamıştı.

Blondie ve Debbie’nin başarısı daha sonraki albümlerde de devam etti ve “Eat to the Beat” ve “Autoamerican” gibi albümler grup diskografisinde önemli bir yere sahip oldu. Debbie’nin başarısı sadece müzik ile sınırlı kalmadı, 80’li yıllarda “Union City” ve “Videodrome” gibi filmlerde rol alarak sinema kariyerinin kapılarını da zorladı.

 

French Kissin’

1983 yılında Blondie’nin dağıldığı haberi yayıldı. Aynı yıllarda gruptan Stein sağlık sorunları yaşıyordu ve Debbie kariyerine bir süre ara vererek Stein ile ilgilenme kararı aldı. 1986 yılı Debbie için yeni bir dönemin başlangıcı olacaktı. “Rockbird” adını verdiği ilk solo albümünü yayınlayan Debbie Harry albümden “French Kissin’” ile yine büyük bir başarı elde etti.

Aynı zamanda sinema kariyerine de devam ederek “John Waters’s Hairspray”, “Cop Land” ve televizyon dizisi “Wiseguy” gibi yapımlarda yer aldı.

1997 yılı Debbie Harry için farklılıkları da beraberinde getirdi ve “Jazz Passengers” adlı grupta vokal olarak yer alacağını duyurdu. Grupla “Individually Twisted” adlı bir albüm kaydederken aynı yıl Blondie ile de tekrar bir araya gelme kararı aldı.

 

Rock and Roll Hall Of Fame

Uzun bir aranın ardından yeniden bir araya gelen grup “No Exit” adında yeni bir albüm yayınlama kararı aldı. 1999 yılında yayınlanan albümden çıkan “Maria” tekrar İngiltere müzik listelerinde önemli başarılar elde etti. 2006 yılında Blondie’nin “Rock and Roll Hall of Fame”de yer alacağı duyuruldu.

“No Exit”in ardından grup birkaç projede daha beraber çalışma kararı aldı. 2003 yılında “The Curse of Blondie” adlı yeni bir albüm yayınlandı. Ticari başarı açısından diğer albümlerinin oldukça gerisinde kalan albüm yine de birçok eleştirmen tarafından oldukça tatmin edici yorumlar aldı.

2008 yılında Blondie “Parallel Lines”ın 30. yıllarını kutlamak için yeni bir turne kararı aldı. Turnenin hemen ardından dokuzuncu stüdyo albümleri “Panic Of Girls” ve geçtiğimiz yıl “Ghosts of Download” yayınlandı. Debbie Harry kariyerine hala Blondie ile devam ediyor.

 

  • Yazının tamamı Kuledibi internet sitesinde yayınlanmıştır.

www.kuledibi.org

https://www.facebook.com/kuledibidergi

www.twitter.com/kuledibidergi