20 yıllık kariyerinde 6 albüm dışında yaptığı birçok şarkı ile müzik tarihinde yadsınamayacak bir yere sahip Sia önümüzdeki yıllarda şüphesiz bizleri şaşırtmaya devam edecek.

Sia Kate Isobelle Furler

Sia Kate Isobelle Furler adıyla Güney Avustralya sınırlarında dünyaya gelen Sia, müzisyen bir anne babaya sahip olan şanslı azınlıktan. Foreday Riders, Rum Jungle, Fat Time, Jump Back Jack, ve Mount Lofty Rangers gibi birçok grupta yer alan Phil B. Colson ve şarkı-söz yazarı Loene Furler Sia’nın ilk ilham kaynaklarından. Gençlik yıllarında Aretha Franklin, Stevie Wonder ve Sting gibi müzisyenleri dinleyen Sia’nın ilk idolleri de aynı isimler.

Crisp

90’lı yılların başında Sia yaşadığı kent Adelaide’nin acid jazz ortamlarında bilinirlik kazanmaya başladı ve 17 yaşında Crisp adındaki bir jazz-funk grubuna vokal olarak katıldı. Grup “Word and the Deal” (1996) ve “Delerium” (1997) adlarında iki albüm yayınladı.

1997 yılında kariyerine solo olarak devam etme kararı alan Sia, trip hop temalı ilk solo albümü OnlySee’yi yayınladı. Albüm 1,200 kopya sattı ve yaklaşık 1000 baskı Sia’nın yaşadığı yer Adelaide’de satın alındı. Albümün prodüktörlüğünü Crisp grubundan arkadaşı Flavell üstlendi. Şarkı sözleri de çoğunlukla yine Flavell’e aitti.

Zero 7

İlk albüm sonrası trafik kazası sonucu erkek arkadaşını kaybeden Sia için zor günler başlamış oldu. Uzun süren bir toparlanma süreci sonrası Londra’da Jamiroquai’nin geri vokali olarak sahne almaya başladı. Aynı dönemde Zero 7’nin vokalistliğini de üstlenen Sia 2000 yılında Sony Müziğin içerisinde yer alan Dance Pool plak şirketi ile albüm anlaşması imzaladı. Üç albüm süresince Zero 7 ile müzik yapmaya devam ederken “Destiny” adlı single ile grup büyük bir çıkış yakaladı. “Simple Things”, “When It Falls” ve “The Garden” adlarındaki albümler önemli liste başarıları kazandı ve gruba aynı zamanda büyük bir ticari başarı getirdi.

Solo Kariyer

2001 yılında Sia solo kariyerini tekrar planlamaya başladı ve aynı yıl “Healing Is Difficult” adlı ikinci solo albümünü yayınladı. Müzik eleştirmenleri tarafından büyük bir beğeni alan albümün tüm şarkıları Sia tarafından yazılmıştı. Erkek arkadaşının ölümünün ardından hazırlanan albümdeki şarkıların çoğu Sia’nın yaşadığı dönemden izler taşıyordu. Albümün ticari başarısına rağmen promosyon sürecinden memnun kalmadığı için plak şirketini değiştirme yolunu seçen Sia, Go! Beat Records ile yeni bir anlaşma imzaladı. Albümün promosyon dönemi bitmesine rağmen 2002 yılında “APRA Awards of 2002″de “Nefes Kesen Söz Yazarı” kategorisine aday oldu ve güçlü rakiplerine rağmen ödülün sahibi oldu.

2003 yılında Furler, “Don’t Bring Me Down” adında yeni bir EP yayınladı. EP’nin ilk single’ı “36 Quai Des Orfevres” adlı bir Fransız filminin son sahnesinde duyuldu. EP’nin ardından “Colour the Small One” adlı yeni bir albüm hazırlayan Sia bu albümde belirgin bir sound değişikliğine gitti. Albümde ayrıca Amerikalı müzisyen Beck Hansen ile de ortak bir çalışma yer alıyordu. Albümde yer alan “Where I Belong” isimli şarkının “Spider Man 2 Soundtrack” kapsamında tekrar promosyonu yapıldı ve albüm çok daha büyük bir ticari başarı getirdi.

Lady Croissant 

2007 yılında Sia canlı konser kayıtlarından oluşan bir albüm yayınladı. “Lady Croissant” adlı albüm New York “Bowery Ballroom” kayıtlarından oluşan 8 şarkı içeriyordu. Bu şarkılar ile beraber “Pictures” adlı yeni bir şarkı da albümde yer aldı ve albüm genel olarak müzik basınından tam puan aldı.

Konser albümünün akabinde arayı çok soğutmayan Sia, “Day Too Soon” adlı yeni bir EP ile raflardaki yerini aldı. “Day Too Soon”, “Buttons” ve “The Girl You Lost to Cocaine” gibi şarkılardan oluşan EP listelerde 8 numaraya kadar yükselerek Sia’nın solo kariyerinde önemli bir yere erişti.

We Are Born

2010 yılı Sia ve kariyeri için önemli bir tarihti. 18 Haziran 2010’da “We Are Born” adlı beşinci stüdyo albümünü yayınlayarak önemli liste başarıları elde etti. Albümdeki birçok şarkı çeşitli televizyon dizilerinde soundtrack olarak yer aldı.

Albüm “ARIA Müzik Ödülleri 2010” kapsamında altı farklı dalda adaylık elde etti ve “En İyi Bağımsız Albüm”, “En İyi Pop Albümü”, “Yılın En İyi Videosu” gibi alanlarda ödül sahibi oldu. Albümde yer alan “Clap Your Hands” “ARIA Singles Liste”sinde 17. sıraya kadar yükselerek sanatçıya “APRA Müzik Ödülleri”nde “Yılın Şarkısı” adaylığı getirdi.

1000 Forms of Fear

13 Eylül 2013 tarihinde Sia altıncı stüdyo albümünü hazırlamak üzere olduğunu duyurdu. 17 Mart 2014’te yılın en büyük hitlerinden biri olarak müzik tarihine kazanacak “Chandelier” albümün ilk single’ı olarak servis edildi. Şarkı Sia tarihinde bir ilke imza atarak birçok müzik listesine bir numaradan giriş yaptı.

Şarkının başarısı video klip ile desteklenerek 2014’ün fenomenlerinden biri ortaya çıkmış oldu. Çocuk dansçı Maddie Ziegler ile desteklenen klip büyük bir beğeni topladı. Video klibin yanı sıra canlı performansları ile de yıl boyu en çok konuşulan isimlerden biri haline gelen Sia ikinci video klibini “Elastic Heart” adlı klibe çekmeye karar verdi. 7 Ocak 2015’te yayınlana klip tekrar Maddie Ziegler iş birliği yayınlandı. Klipte Maddie Ziegler’a Shia LaBeouf eşlik etti. Şarkı ve klip kısa sürede yeni bir fenomen haline geldi ve birçok tartışmayı da beraberinde getirdi.

Sia kariyerinin en önemli eserlerinden biri olan albüm birçok müzik blog’u ve müzik yazarı tarafından 2014 yılının “En İyileri” arasında gösterildi.

Sia
Sia

Diskografi:

OnlySee (1997)
Healing Is Difficult (2001)
Colour the Small One (2004)
Some People Have REAL Problems (2008)
We Are Born (2010)
1000 Forms of Fear (2014)