Yer yer pop kraliçesi yer yer Jamaika sokaklarından çıkan ska temsilcisi imajı ile gönüllerimizde taht kuran Gwen Stefani otuz yıllık kariyerine tekrar solo olarak devam ediyor. No Doubt’un akıbeti ne olacak bilinmez ancak Gwen Stefani ne yaparsa yapsın güzel sesi ve eşsiz tarzı ile sadık takipçisi olarak kalacağımıza garanti verebiliriz.

Gwen Stefani YOUNG ile ilgili görsel sonucuCalifornia Dönemi

3 Ekim tarihinde California’da dünyaya gelen Stefani adını 1968 tarihinde yayınlanan Airport adlı romandaki bir karakterden aldı. Folk müzik tutkunu bir ailede büyüyen Gwen’in müzikle ilk tanışıklığı Bob Dylan ve Emmylou Harris sayesinde oldu. Disleksi hastalığından dolayı okul hayatında sıkıntılar yaşaması müzik ile daha derin bir bağ oluşturmasına sebep oldu ve aynı yıllarda “The Sound of Music” ve “Evita” gibi müzikallerin de etkisiyle müzik dersleri almaya başladı. Derslerin başlamasındaki en önemli sebep çocukluk yıllarında kaydettiği demoyu babasına dinletmesi oldu. Takip eden yıllarda “Loara High School”un yetenek yarışmasına başvurdu ve kendi hazırladığı elbisesi ile “The Sound of Music” müzikalinden “I Have Confidence”i seslendirdi.

Lise döneminin sona ermesiyle önce “Fullerton College” daha sonra “California State University”de eğitim hayatına devam etti. Gwen Stefani’nin müzik ile profesyonel anlamda ilgilenmeye başlaması bu yıllara denk geliyor.

Gwen Stefani NO DOUBT ile ilgili görsel sonucu

No Doubt

Stefani ailesinde müzik ile ilgili olan sadece Gwen değildi. Erkek kardeşi Eric Stefani 1986 yılında yeni kurduğu ska grubuna geri vokal yapacak birilerine ihtiyaç duyuyordu. Gwen’in müzikteki tutkusu grupta geri vokal olarak yer almasına sebep oldu. Bir yıl sonra vokal John Spence’in 1987 yılında intihar etmesi ile Gwen Stefani No Doubt’un vokalliğini üstlenmiş oldu..

1991 yılında yerel bir grup olarak konserler veren No Doubt Interscope Records ile albüm anlaşması imzaladı. 1992 yılında grubun kendi adından oluşan debut albüm raflara düştü ancak o yıllardaki grunge etkisi No Doubt’un ska-pop etkili tarzını gölgede bıraktı. Albüm grup ve plak şirketine ticari açıdan büyük bir başarısızlık getirdi. Albüm sonrası verdiği röportajlarda dönemin kadın grunge vokallerinin agresif tutumunu eleştiren Stefani sahnedeki ilham kaynağının Debbie Harry olduğunu.açıklayarak tarzından ödün vermeyeceğini sık sık belirtti.

Üç yıllık bir aranın ardından The Beacon Street Collection ve hemen ardından 1995 yılında yayınlanan Tragic Kingdom, gruba hiç beklemedikleri kadar büyük bir liste başarısı getirdi. Albümden 5 single yayınlandı ve Gwen Stefani üniversite eğitimini yarıda bırakarak iki buçuk yıl süren Tragic Kingdom albüm turuna çıktı. Dünya çapında 16 milyona yakın kopya satan albüm 1997 ve 1998 yıllarında birkaç dalda Grammy’e aday oldu. Aynı yıllarda ana akım medyada da bilinirlik kazanan No Doubt birçok müzik eleştirmeninin dikkatini çekti.

Grup başarısına ek olarak doksanların sonlarında Gwen Stefani solo kariyeri adına da küçük adımlar atmaya başladı. Brian Setzer Orchestra, Moby ve Eve gibi müzisyenlerle şarkılar kaydetmesi ilerideki solo kariyerine dair önemli ipuçlarından biri olarak kabul edilecekti.

2000 yılında Return Of Saturn’ün yayınlanması ile grup New Wave etkili yeni tarzları ile müzik dünyasında şaşkınlık yarattı.2001 yılında yayınlanan Rock Steady albümü Amerika Birleşik Devletleri listelerinde büyük liste başarıları elde etti ve albümden “Hey Baby” ve “Underneath It All” gibi şarkılar Grammy ile ödüllendirildi. 2003 yılında yayınlanan The Singles 1992-2003 grubun yaklaşık on yıllık kariyerinin en sevilen parçalarını içeriyordu. Aynı yıllarda Gwen Stefani, Eve ile kaydettiği “Let Me Blow Ya Mind” ile “En İyi Rap Şarkısı” dalında ayrı bir Grammy Sahibi daha oldu.

Love. Angel. Music. Baby ile ilgili görsel sonucu

Love. Angel. Music. Baby

2001 yılında Eve ile kaydettiği şarkı ve akabinde gelen Grammy Gwen Stefani’nin solo kariyerine yönelik yaptığı çalışmaların artmasına neden oldu. 2002 yılında Gavin Rossdale ile evlenmesi ve hayatındaki büyük değişiklik No Doubt’un dağılmasına zemin hazırladı.

2004 yılında yayınlanan “Love.Angel.Music.Baby” Gwen Stefani’nin ilk solo debut albümü oldu. Pop ve elektronik altyapıları kendi özgün tarzıyla birleştiren Stefani’nin yeni kariyeri sadık No Doubt kitlesini çok memnun etmese de müzik yazarları tarafından son derece güzel eleştiriler aldı. “Rich Girl” ve “Hollaback Girl” gibi şarkılar albümden çıkan en büyük hitler arasında yer aldı. Kariyerindeki değişim ile birlikte 2004 yapımı The Aviotar filminde kamera karşısına geçerek ilk film projesini de gerçekleştirmiş oldu.

2006 yılında yayınlanan “The Sweet Escape” ilk albümden daha büyük bir yankı uyandırdı. Albüme adını veren Akon iş birlikli şarkı tekrar Stefani’ye Grammy adaylığı getirdi. Müziğin yanı sıra moda sektörüne giriş yapması ve çocuk sahibi olması kısa bir süreliğine solo kariyerine ara vermesi ile sonuçlandı.

2009 yılında No Doubt olarak ulusal bir turneye başlayacaklarının duyurulması müzik basınında büyük yankı uyandırdı ve grubun resmi olarak bir araya geleceklerine dair birçok haber yapıldı.

No Doubt: Geri Dönüş

Amerika Birleşik Devletleri turnesi sonrası 2012 yılında grup ile beraber albüm kaydettiklerini duyuran Gwen Stefani 11 yıllık bir aranın ardından “Push and Shove” adlı yeni No Doubt albümü ile 21 Eylül 2012’de raflardaki yerini aldı. Albüm grubun eski tarzını yansıtıyordu. Müzik eleştirmenleri ve sadık hayran kitlesi tarafından beğenilen albüm yine de grubun beklediği muhteşem geri dönüş etkisini yaratmadı. Listelerde çok iç açıcı bir başarı elde etmeyen albümün promosyon dönemi de oldukça kısa sürdü. No Doubt olarak yeni bir turneye çıkan ekip yeni bir albüm üzerinde daha çalıştıklarını duyursa da geçtiğimiz aylarda Stefani cephesinden gelen solo kariyere geri dönüş haberi grubun kaderinin ne şekilde şekilleneceğini belirsizlik içinde bıraktı. Bugünlerde solo albümü üzerinde çalışan Stefani aynı zamanda yetenek yarışması “The Voice”da jürilik ve yarışmacı koçluğu yapıyor.