“Havai Fişek Gecesi” olarak da bilinen Guy Fawkes Gecesi, Birleşik Krallıkta her sene 5 Kasım tarihinde kutlanır.

Peki kim bu Guy Fawkes? 1605 yılında, Londra’daki parlamento binasının altına barut ve patlayıcılar yerleştirerek Kral I. James’e suikast düzenlemek isteyen bir grup Katolikten bir tanesi. Hatta Guy, 36 varil baruta göz kulak olması için tuttuğu nöbet sırasında görevliler tarafından yakalanıyor ve daha sonra meşhur Tower Hill zindanlarında hayatına son veriliyor.

Olaydan sonra devletin teşviğiyle halk, komplonun suya düşürülmesi ve Kral James’in hala hayatta olmasına duydukları sevinci göstermek için, Londra başta olmak üzere tüm Britanya’da havai fişekler atarak kutlamaya başlamış ve hal böyleyken 5 Kasım gecesi “Guy Fawkes Gecesi” olarak belirli gün ve haftalar kitaplarındaki yerini almış.

Şimdilerde daha çok eğlence amaçlı düzenlenen bir gece tabii. İngiltere’nin güzide parklarında ve bahçelerde havai fişeklerin patlatılıyor, varillerde büyük ateşler üzerinde Guy Fawkes’un temsili kuklaları yakılıyor ve Guy Fawkes maskeli çocuklar sokaklarda dolaşıp para topluyorlar. Hatta V for Vendetta’nın V’si de Guy Fawkes maskesi takmıştı, bu yazıda bahsetmezsek ayıp olur!

Denk geldiği tarih nedeniyle Amerika’dan ithal Cadılar Bayramı’nın (31 Ekim) biraz gölgesinde kalan havai fişek gecesi, Birleşik Krallık için oldukça önemli bir gece. O kadar ki, çocuklara küçük yaşlarda şu tekerlemeyi öğretirler:

“Remember, remember the fifth of November,
Gunpowder treason and plot.
We see no reason
Why gunpowder treason
Should ever be forgot!”

Plak Dükkanı takipçilerine bir de Bonfire playlisti hazırladık, şurdan buyrun:

Meltem Dinçer