Ne güzel grubumuzdun sen Crystal Castles. Adını aldığın atari oyununa bile ceketimizi ilikleyen bizler ne çok sevmiştik seni. 2000’lerin başında Toronto’da kurulup synthpop’tan girip 8 bit’ten çıkıp, chiptune’u damardan verip, Alice Glass’ın hastalıklı duruşu, histerik çığlıkları ve Ethan Kath’ın şuurumuzu kapatan karanlık düzenlemeleri ile resmen electonica’yı baştan yaratmış gibiydiniz.

Klaxons’un Atlantis to Interzone parçasına yaptığınız remix ile adınız duyulmuştu. Ama esasen ilk dinleyişimizde pek çoğumuzun ne olduğunu anlayamadığı ama dinlemekten de kendini alamadığı ”Alice Practice” ile 2006 yazında keşfettik sizi. Sadece 500 adet basılan ve satışa çıktığının üçüncü günü tükenen bu EP’yi 2008 yılında gelen ve grupla aynı adı taşıyan debut albüm izledi. Albümde bulunan Courtship Dating, Untrust Us, Crimewave gibi parçalar farklı tarzlarına rağmen oldukça geniş bir kitle tarafından sevildi ve grubun kemik hayran kitlesini oluşturdu.

2010 senesine girildiğinde ikici albüm olan  ”Crystal Castles II” yayınlandı ve bu albümden çıkan ”Baptism” ile Platinum Blonde orijinli, The Cure’un esas adamı Robert Smith katkılı ”Not İn Love” büyük yankı uyandırdı. İlk albümde ortaya atılan ”çalıp çırparak müzik yapıyorlar” iddiaları ikinci albümle daha şiddetlendi lakin grup Spin dergisinin 2010 yılının en iyi 20 albümü listesinde 5 numaraya yerleşti.

Tarih 2012’yi gösterdiğinde ise ”Crystal Castles III” bombasını kucağımıza bıraktı ikili. İlk etapta dinleyenleri şaşırtacak derecede 8 bit’ten uzaklaşan ve karanlık bir atmosfere sahip olan albümün esas temasının ayrılık çanları olacağını nereden bilebilirdik ki? Bu albümden de “Plague” ve “Sad Eyes” gibi iki vurucu single yayınlandı.

2014’ün geçtiğimiz günlerinde Alice Glass’ın Facebook sayfasında yaptığı açıklamaya göre ikili ”profesyonel ve kişisel sebepler” nedeniyle birlikteliklerini sonlandırdı.

Crystal Castles gerek tarzıyla, gerek sahnedeki enteresan duruşuyla 2000’ler boyunca pek çok kişiyi ya ciddi anlamda cezbetti ya da irite etti. Overrated olduğu, parçalarındaki sample’ların başkala şarkılardan aparıldığı, Alice Glass’ın herhangi bir müzikal kabiliyeti olmadığı, sadece Alice Glass olduğu için sevildiği gibi pek çok farklı söz söylendi haklarında. Amma velakin, Alice gibi kült bir karakter ve bu single’lar olduğu sürece Crystal Castles’ın daha epey bir süre sevilip keşfedileceği su götürmez bir gerçektir.

Bilgesu Mutlusoy