Patricia Lee Smith 

1975 yılında yayınladığı “Horses” albümü ile Amerika  Birleşik Devletleri’nde punk’un ortaya çıkmasına sebep olan isimlerden biri olan Patti Smith günümüzün nadir Rock’n roll ikonları arasındadır. Smith, müziğin yanı sıra Amerikan gençliğini Fransız ve Beat kültürü ile de etkiledi. Müzisyen kimliği kadar şair kimliği de ön planda oldu ve günümüzün Beat temsilcilerinden biri olma misyonu üstlendi.

New York ve Mapplethorpe

Patricia, 1967 yılında günümüzde Rowan Üniversitesi olarak bilinen Glassboro State Teachers Koleji’nden ayrılmaya karar vererek New York’a yerleşti. Bu kararı vermesindeki en büyük sebep şiir ile olan derin bağı ve sanatla iç içe bir hayat sürme isteğiydi. New York’ta Janet Hamill ile birlikte bir kitapçıda çalışarak para kazanmaya çalışırken buradaki ilk aylarında fotoğraf sanatçısı Robert Mapplethorpe ile tanıştı. Aralarındaki derin bağ ve yakın ilişkileri ikilinin New York sanat camiasında hayatta kalmalarına yardımcı oldu. Yetenekleri sayesinde Smith ve Mapplethorpe için büyük fırsatlar doğdu. Birçok sanatçı, şair ve müzisyene ilham kaynağı olmuş Chealsea Hotel’de yaşadılar. Patti Smith, New York macerası sürecinde Creem dergisi için rock yazıları yazdı ve 1969 yılında kız kardeşi ile Paris’e giderek sokak çalgıcılığı ve performans sanatları ile hayatını kazandı.

Patti Smith Group

1974 yılı Patti Smith’in müziğe yöneldiği yıl olarak kabul edilmektedir. Önceleri kendi başına rock müzik yapmaya başlayan Smith daha sonra kendi ekibini oluşturdu. Grubun ilk single’ı “Hey Joe / Piss Factory”, Robert Mapplethorpe’un desteği ile çıktı. Patricia ve grubu Arista Records ile büyük bir anlaşma imzaladı ve 1975 yılında Patti Smith Group adıyla ilk albümleri raflardaki yerini aldı. Albüm punk ile şiiri birleştiren şarkılardan oluşuyordu ve açılış Van Morrison’ın “Gloria” isimli parçasıyla yapılmıştı. Bu sayede “İsa birilerinin günahları yüzünden öldü ama benim değil” sözü Patti Smith’in mottosu oldu. Albüm ABD ve Avrupa tanıtım turlarında büyük bir başarı elde etti. Albümün Robert Mapplethorpe tarafından çekilen kapak fotoğrafı ise hala rock’n roll tarihinin kült görselleri arasındadır.

Patti Smith, Karşıt Kültür ve Beat Kuşağı

Patti Smith ikinci dünya savaşının hemen sonrasında doğdu ve soğuk savaş döneminin etkilerini dönemin birçok genç ismi gibi yoğun bir şekilde deneyimledi. 60’lı yılların Amerika’sında kültür, sanat ve toplum Vietnam Savaşı ile birlikte yeniden şekillenmeye başlamıştı. İçinde doğduğu dini ve toplumsal değerleri reddeden Smith zamanla dönemin koşullarından beslenerek Amerika’da punk müziğin gelişmesinde büyük bir rol oynadı. Beat kültürünü yaşaması dönemin Beat yazarlarına olan tutkusu ile ortaya çıktı. Şarkı sözleri ve şiirleri ile Patti Smith karşıt kültürün yeni seslerinden biri oldu ve toplumun norm ve değerlerini reddederek milyonlarca insanı peşinden sürükledi.