“Kendi evinde büyümüş bir müzisyen kadar güçlüsü yoktur.”

Amerika müzik devrimini Vietnam Savaşı sonrası dönemde gerçekleştirdi. Çiçek çocuklarla başlayan kaliteli müzik dönemi, Warhol’un fabrikasıyla doruk noktasına ulaştı ve önce Hendrix daha sonra Joplin ve Morrison gibi kayıp ruhların ortadan kaybolmasıyla duraklama noktasına geldi. Görevi devralmak İngiltere’nin işi olacaktı. Müziğin dâhilerinden biri olarak kabul edilen  Tony Wilson görevini layıkıyla yerine getirdi ve 80’lerin Manchesterı’ndaki yepyeni akımları dünyaya duyurarak “Madchester” ateşini körükledi.

1982 yılında Haçienda kulübünün açılması Manchester için oldukça radikal bir hareket olarak görülüyordu. Ana akımın dışına çıkmak cesaret işiydi ve rock’n roll rüzgarları hızını çoktan kesmeye başlamıştı. 1986 yılında “Festival of the Tenth Summer” adında bir müzik olayının afişleri Manchester duvarlarında sergilenmeye başlandı. Wilson tarafından kurulan “Factory Records” şehrin alternatif imajını koruma misyonunu üstlenmişti.

Festival film gösterimlerinden müzik seminerlerine, sanat gösterilerinden canlı performanslara kadar birçok aktivite barındırıyordu. İngiltere’nin Woodstock’u denilebilecek organizasyonda The Smiths, New Order ve The Fall gibi gruplar da sahne almıştı. Manchester dinleyicisinin tam enerji ile akın ettiği festival şehrin “Madchester” olarak anılmasına büyük katkı sağladı.

İnsanların büyük bir aşkla bağlandıkları müzik dolu Haçienda gecelerinde kitleleri yönlendiren tek şey ses dalgaları değildi. 1987 yılında gençler arasında kullanımı son derece yaygın olan ecstasy “Madchester” ünvanının hakkını veriyordu. Madchester hareketinin dinleyicilerine vaat ettiği şeyler oldukça fazlaydı: “Duran Duran ve Spandau Ballet dinlemek zorunda değilsiniz.” Kendi müziklerini kendileri şekillendiren kitlenin ihtiyacı olan tek şey buydu.

Ekim 1988’de Stone Roses “Elephant Stone”u single olarak yayınladı. Aynı dönemlerde “The Chemical Brothers”, “The Smiths” ve “New Order” müzik listelerinde yükselmeye başladı. “Madchester” ruhu ana akımı ele geçirmeye başlamıştı. “British Invasion” Beatles ile başlamış olsa da yeni bir istila hareketi “Madchester” ile sağlanacaktı.