“Kate Moss is Our Boss”

90’lı yıllarda dünya çapında şöhret kazanan, “Kate Moss Mania” ve “Kate Moss Style” akımlarına öncülük eden İngiliz model Kate Moss’un şöhret olma hikayesi filmleri aratmayacak cinsten. Moda dünyasında oluşmaya başlayan “Heroin Chick” hareketi ve sıfır beden görünümüyle kısa sürede yıldızı parlayan model, tüm dünyayı peşinden sürükleyen bir ikon haline geldi. Kısa boyu, zayıf vücudu, ayrık dişleri ve belirgin elmacık kemikleriyle o güne kadar standartlaşmış model kalıplarını yıkıp atarak moda camiasında büyük bir çıkış yakaladı. Skandalları, uyuşturucu problemi, birlikte olduğu erkek profilleri ve Rock’n Roll’un asi kızı imajıyla yaşayan en büyük ikonlardan biri olarak kabul edilen Kate Moss moda tarihini baştan yazmaya devam ediyor.

Anti-Supermodel

16 Ocak 1974 tarihinde Londra’da dünyaya gelen Kate Moss çelimsiz görüntüsü yüzünden kimsenin dikkatini çekmeyen sıradan bir kız olarak geçirdiği günlerda okuldaki başarısızlığı ile öne çıkmaya başlar. 13 yaşında annesi ile babasının boşanması Kate’in hayatının dönüm noktalarından biri haline gelir. 14 yaşında annesi Linda ile çıktığı Bahama Adaları tatili dönüşü New York Havaalanında Storm Model Management’ın kurucusu Sarah Doukas tarafından keşfedilir ve modellik hayatı 16 yaşında İngiliz dergisi “The Face” için çekilen siyah beyaz fotoğrafları ile başlamış olur. Çekimi gerçekleştiren Corinne Day fotoğrafları” kirli bir gerçekçilik” ve “grunge” olarak tanımlar. İleriki günlerde “supermodel” akımına tepki olarak “anti-supermodel” olarak kabul görür ve bu ünvanı hızla yayılır. Cindy Crawford, Elle Macpherson, Claudia Schiffer ve Naomi Campbell gibi uzun ve dolgun vücut hatlarıyla dikkat çeken süper modellerin aksine Kate Moss farklı görüntüsü ile birçok insanın dikkatini çekmeye başlar.

Kate Moss 1993 yılında Calvin Klein’ın bir kampanyasında yer alarak çektirdiği fotoğraflar ile Heroin Chick akımına öncülük etmiştir. Dönemin Amerika Başkanı Bill Clinton da dahil olmak üzere birçok insandan yoğun eleştiriler alır. O dönemde verdiği kilolar uyuşturucu söylentileri ile birleşir. Aynı dönemlerde stili sayesinde birçok ödül alır. Gün geçtikçe dünyanın takip ettiği ikonlardan biri haline gelir. 2008 yılında PETA tarafından kürk kullanımı eleştirilir ve en kötü giyinen ünlü ödülü alır. Birçok önemli markanın yüzü olarak kariyerine devam eden Kate Moss tüm skandallara rağmen başarılarını arttırarak yoluna devam eder. 2007’de moda tasarımcılığına da el atarak bu alanda da başarılara imza atar.

1998 yılında Oasis – Don’t Go Away, 1994 yılında Oasis – Fade Away single’larında ve 1997 yılında Oasis – Be Here Now albümünde göründü. Primal Scream – Kowalski, The White Stripes – I Just Don’t Know What to Do with Myself, Elton John – Something About the Way You Look Tonight, Marienne Faithfull – Sex with Strangers, Stage Dolls – Love Don’t Bother Me, Johhny Cash – Delia’s Gone, Johnny Cash – God’s Gonna Cut You Down ve George Michael – White Light gibi müzik videolarında oynadı. Primal Scream – Some Velvet Morning (2003 versiyonu), Babyshambles – La Belle et la Bête, The Lemonheads – You’re a Dirty Robot gibi şarkılarda vokalistlik denemelerinde bulundu. Pete Doherty’den ayrılmadan önce Babyshambles’ın ikinci albümünde “You Talk”, “French Dog Blues”, “Baddie’s Boogie”, ve “Deft Left Hand” gibi şarkıların yazımında yardımcı oldu. 2010 Bryan Ferry’nin Olympia albümünün kapağında yer aldı. 1996 yılında cello rock grubu Rasputina “Thanks for the Ether” albümlerinde Kate Moss adlı bir parça yayınladı.

PAYLAŞ
Önceki makaleSandy Linter
Sonraki makaleEbru Vatansever