Büyük müzisyen Scott Walker’ın kariyeri, inişleri ve çıkışlarıyla romanlara konu olacak türden. On yıllar süren sanatsal arayışını bizimle paylaşmaktan çekinmeyen sanatçı, günümüz müzisyenlerini etkileyen bir isim olmaya devam ediyor. Walker’ın kendisinden daha popüler olan pek çok şarkıcı/şarkı yazarından farklı olmasını sağlayan özelliklerinden biri The Walker Brothers grubu ile başladığı kariyerini, Jacques Brel cover’larıyla solo olarak sürdürmeye başlaması ve kısa bir süre sonra kendi parçaları ile bambaşka bir yola girmesi oldu. 60’ların ilk yarısında Britanya’da bir pop star olma yolunda giderken, “Scott 3” albümü ile dinleyicilerinin beklentilerini fazlası ile aştı.

Scott Walker - Scott 3 ile ilgili görsel sonucu

Scott serisi müzisyenin 60’larda üst üste çıkardığı dört albümden oluşuyor. Scott 4, ele alacağımız bu albümden daha geride kalan bir eser değil. Birbirinden etkileyici şarkılara sahip. Ama Scott 3, müzisyenin büyük bir sessizlik sonrası 1995 yılında çıkardığı Tilt ile girdiği deneysel avantgarde havanın ilk ipuçlarını neredeyse 30 yıl önce hissettiriyor. 2006 tarihli The Drift’te işittiğimiz stüdyoda kırbaçlanan et seslerinin ürkütücülüğü yok tabi. Walker, Scott 3 ile gençliğinin en duygusal işini de ortaya çıkarıyor.

It’s Raining Today”, nefes kesen orkestrasyonu ile Walker’ın esinlendiği büyük müzisyenlerden yetenek olarak farklı olmadığını gösteriyor. Polanski’nin klasik filmini akla getiren (ama onunla bağlantılı olmayan) “Rosemary”, müzisyenin en esrarengiz şarkılarından biri. Albümün en huzurlu parçalarından “Sons Of” neredeyse bir ninniden alınmış gibi duruyor. Şehirler hakkında yazılmış en güzel şarkılardan olan “Copenhagen” ise sizi romantik siyah beyaz bir filmin içerisine sokacak. Üstelik Jacques Brel klasiği “Ne Ma Quitte Passe” cover’ı “If You Go Away”, müzisyenin ilk iki albümünü sevenleri mutlu etmek üzere finale yerleştirilmiş gibi. Çok şahane bir cover olduğunu söylemek gerek.

En son 2012’de “Bish Bosch” ile dinleyicilerini devam etmekte olduğu tuhaf ve karanlık yolculuğa geri çağıran Walker’ın, bir zamanlar nasıl bir akıma öncülük ettiğini görmek için bu albüme bakmak gerekir. Scott 4 hayranları, bu albümü seçmiş olmama alınabilir ama Walker’ın kırılma noktası olan bu albüm, Nick Cave ve David Bowie gibi büyük ve benzer dönemlere ait sanatçıları bile etkilemiştir. Bütün bunları bir kenara bırakacak olursak bile, evde oturup huzurla müzik dinlemek isteyen birine önerebileceğiniz daha iyi bir albüm aklıma gelmiyor.