Her biri müzik hakkında çok az teknik bilgi sahibi olan ve herhangi bir müzik aleti bile çalamayan bir grup gencin adını müzik tarihine yazdırdıkları Sex Pistols, kariyerine “Never Mind The Bollocks, Here’s the Sex Pistols” albümü ile başladı ve kariyleri neredeyse bununla bitirdi. Never Mind The Bollocks aşılması imkansız bir müzikal başarı değildi elbette ama yine de daha önce varolmayan bir şeyi, punk müziği yarattı. Onu alıp listelerin başına taşıdı. Müziğin uyumlu ve kulağa güzel gelen bir yapıya sahip olması gerekmediğini, enerjinin de çok önemli olduğunu vurguladı.

Sex Pistols - Never Mind The Bollocks Here's the Sex Pistols ile ilgili görsel sonucu

Sid Vicious ve Johnny Rotten’ın hikayeleri bir dönem haberlerde sık sık Britanyalıların karşısına çıkıyordu. Aykırı olmak için ekstra bir çaba sarfetmelerine gerek kalmıyordu bile. Sadece birkaç akor ile bütün bir şarkı yapabilmenin inceliklerine dikkat çeken “God Save The Queen” inanılmaz bir parça, “Holidays In The Sun” ise baştan aşağı öforik bir klasik. (Açılıştaki asker adımlarına dikkat.). “Anarcy In The UK” ise punk101 dersinde karşınıza çıkacak, kendine müzik sever diyen herkesin en az bir defa dinlemesi gereken bir parça. Albümde neredeyse bütün üyelerin vokallere katkısı var, ama Johnny Rotten’ın sıradışı vokallerini kopyalamaya çalışan bir sürü vokaliste hala rastlayabilirsiniz.

Sex Pistols, patlayıcı ve dürtüsel olduğu kadar da hızlı bir şekilde yok oldu. Ama müzik tarihinde açtığı yarık, sonrasında pek çoklarının kendine bir yer bulmasını sağladı. Gençliğin isyankarlığını ve enerjisini ifade etmekte Sex Pistols kadar başarılı çok grup gelmiyor aklıma. Johnny Rotten (John Lydon), Public Image Ltd. ile müzik kariyerine iyi ki devam etti. Çünkü Rotten kendini tekrar etme hatasına düşmeden birbirinden güzel albümler üretmeye devam ederek Sex Pistols’ın gizli kahramanı olduğunu kanıtlamış oldu.