Pek çoğumuz (genç jenerasyon olarak) The Beach Boys’u, Amerika’nın The Beatles’a bir karşılığı olarak öğrendik. İşin aslı, The Beatles’ın ünü henüz yeni dünyaya ulaşmamışken, The Beach Boys çoktan krallığını ilan etmekteydi. “Pet Sounds”, grubun en önemli albümü olmakla birlikte, popüler müzik adına milad kabul edilen albümlerden biridir. Ağır bir mükemmeliyetçi olan Brian Wilson’ın her şarkıyı ne kadar ince bir şekilde dokuduğunu, albümün içerisinde klasik olmayan tek bir parça bile olmamasından anlayabilirsiniz.

The Beach Boys - Pet Sounds ile ilgili görsel sonucu

Bu albüm bir dönemin bütün ruhunu içinde barındarmaktadır. 60’lı yıllarda Amerika’da genç olmak nasıl bir şey diye merak ediyorsanız, elinizde şahane bir tarihi döküman bulunmakta. İçinde seks adına hiçbir şey bulamayacağınız, çoğu saf ve romantik aşk şarkılarıyla dolu, fazlası ile iyimser ve iyi niyetli bir eser var karşımızda. “Wouldn’t It Be Nice” hala her yıl onlarca filmin soundtrack’inde karşımıza çıkmakta. “God Only Knows” ise insanlık tarihinin gördüğü en saf, en masum aşk şarkısı olabilir. “Caroline No” ise romantik atmosferi ile dinleyiciyi masalsı bir diyara ışınlıyor, finalinde ise perondan ayrılan bir tren sesi ile albümle vedalaşmamızı sağlıyordu.

Pet Sounds, pop şarkısı yazmanın kurallarını baştan yazdı. Günümüzde Grizzly Bear ya da Animal Collective gibi güncel grupların bile öyle ya da böyle bu albüme öykündüklerini görebiliyoruz. “Pet Sounds” klişe olması gerekirken bugün bile oldukça yenilikçi duyuluyor. The Beach Boys’un kariyerinde güzel albümler bulmanız mümkün ama bu albümün yanına yaklaşacak ikinci bir klasik olduğunu söylemek mümkün değil. Siz iyisi mi, önümüzdeki kara kış akşamlarında evinizde ısınmak için “Pet Sounds”u arada bir çalmayı ihmal etmeyin.