90’ların başından beri çıkardığı her albüm ile çığır açmaya devam eden ve günümüz popüler müziğine katkılarını tarif etmenin zor olduğu İzlandalı müzisyen Björk’ün son albümü Utopia, 24 Kasım tarihinde bizimle buluşuyor. Biz de yeni albüm öncesi “Unutulmaz 10 Björk Şarkısı”nı derledik.

björk utopia ile ilgili görsel sonucu

Kariyerinin en duygusal ve samimi işlerinden biri olan Vulnicura, çıkış tarihinden üç hafta önce piyasaya sızdırılmıştı. Björk bu sefer çok daha sıkı bir denetim uyguluyor olmalı ki, çok az müzik yazarı geçtiğimiz haftalarda İzlanda’da ufak bir kafede müzisyenin laptop’ında dinleme şansı buldu. İlk single “The Gate“i dinleyen eleştirmenlerin yorumları; kompleks ve etkileyici bir albümle karşı karşıya olduğumuz yönünde. Prodüktör koltuğunda bir kere daha genç deha Arca‘yı gördüğümüzü de hatırlatmak gerek.

Bu vesile ile size unutamadığım, sık sık açıp tekrar dinlediğim Björk şarkılarından bir seçki sunmak istedim. Öncelikle uyarmak isterim ki, bu son derece subjektif bir liste. Söz konusu Björk gibi sayısız klasik çıkarmış bir sanatçı olunca işler iyice zorlaşıyor. Herkesin bambaşka favorileri olduğunu göz önünde bulundurarak takdim ediyorum.