Yavaşça 2017’nin sonuna yaklaşırken, hip hop adına zengin geçen bu yılı gözden geçirmek istedik. İşte karşınızda bu yıl dinlemeden geçmemenizi önerdiğimiz 5 hip hop albümü.

Kendrick Lamar – DAMN. ile ilgili görsel sonucu

Kendrick Lamar – DAMN.

Henüz 30 yaşında adını hip hop efsaneleri arasına yazdıran Kendrick Lamar’ın, neredeyse sürpriz bir şekilde piyasaya çıkan albümü yılın en iyilerinden biri. Üstelik çıktığı günden beri listelerin üst sıralarından aşağı inmiyor. Geçen yıl çıkardığı “untitled unmastered.” ile beklentilerin fazlası ile üstüne çıkan müzisyen, neredeyse el attığı her şeyi güzelleştirmeyi başarıyor.

DAMN. önceki albümlerine göre daha pop ve kolay dinlenebilir bir sound’a sahip olsa da, birbirinden keyifli şarkılara sahip. Rihanna, Zacari ve U2 gibi isimlerin de bulunduğu albümü hala dinlemeyen çok kişi kalmamıştır, ama biz yine hatırlatmak istedik.

Anahtar Şarkılar: DNA., ELEMENT., LOYALTY.

Vince Staples – Big Fish Theory ile ilgili görsel sonucu

Vince Staples – Big Fish Theory

Kalifornia’lı rapçinin ilk albümü “Summertime ’06”, şimdiden bir kült klasik olarak anılmaya başlamışken, çıkardığı ikinci albümü Big Fish Theory bütün beklentileri ters yüz etmeyi başardı. Bir prodüksiyon harikası olan albümü, elektronik düzenlemelerin ağırlığı ile dikkat çekiyor. Deneysel olmaktan çekinmeyen Staples, bir rapper olduğu kadar şarkı yazarı olarak da şaşırtmayı başarıyor.

Her albümde olduğu gibi Kendrick Lamar’ın da sesini duyduğumuz albüm, klasik bir hip hop albümü dinlemek isteyenler kadar, iyi bir elektronik müzik albümü arayanlara da hitap ediyor.

Anahtar Şarkılar: Crabs in a Bucket, Big Fish, Rain Come Down

Tyler, the Creator – Flower Boy ile ilgili görsel sonucu

Tyler, the Creator – Flower Boy

Bugüne güzel single’lar ve ortalama albümlerle karşımıza çıkan, Frank Ocean’ın kankası olarak aklımıza kazınan Tyler Gregory Okonma, kendisinden beklenenin çok üzerinde bir albüm ile karşımıza çıktı. Bugüne kadar yetenekli olduğunu bildiğimiz, ama mükemmel bir albüm ile bunu taçlandıramamış rapçi, sonunda hedefi tam ortasından vurmuş.

Flower Boy‘un düzenlemeleri harika; elektronik ve soul esintileri daha albümün başından sizi sarıyor. Her parçada inanılmaz düetler var ve hepsi de isim göstermekten öte, oldukça işlevli. (Ne hikmetse Kendrick Lamar’a denk gelemedik.) Neredeyse her modunuza hitap edecek bir parça bulmak mümkün. Yılın en iyi albümleri listelerinde adını görürseniz şaşırmayın.

Anahtar Şarkılar: 911 / Mr. Lonely, Boredom, Who Dat Boy

Milo – Who Told You To Think ??!!?!?! ile ilgili görsel sonucu

Milo – Who Told You To Think ??!!?!?!

Yılın en gözden kaçan hip hop eserlerinden biri olan Who Told You To Think ??!!?!?!, Milo’nun bir önceki albümü “So the Flies Don’t Come“dan bile iyi olmayı başarıyor. Daha 25 yaşında olan Milo, klasik hip hop bakış açısını terk etmiş, bambaşka yollar keşfetmeye devam ediyor.

“Deneysel hiphop” diyebileceğimiz bu türün en iyi örneklerinden biri olmaya da aday. Çoğu zaman politik ve felsefi olmaktan kaçınmayan sözleri ve neredeyse aklınıza gelebilecek her türden beslenen sample’ları ile radyolarda duymaktan sıkıldığınız hip hop müziğinden çok daha farklı ve derin bir iş ortaya çıkarıyor. Sadece hip hop sevenleri değil, caza ve deneysel müziğe ilgi duyanları da etkileyecek bir albüm.

Anahtar Şarkılar: Call + Form (Picture), Magician (Suture), Ornette’s Swan Song

Ezhel – Müptezhel ile ilgili görsel sonucu

Ezhel – Müptezhel

Ezhel fırtınası henüz bulunduğunuz topraklara ulaşmadıysa, yılın en iyi Türkçe rap albümünü size hatırlatmak isteriz. Ezhel sadece yılın değil, tüm zamanların en iyi Türkçe hip hop albümlerinden birine imza atmış.

Ais Ezhel adı ile memleketi Ankara’da yıllardır el üstünde tutulan müzisyen, sonunda Türkiye’yi kasıp kavuran ve Bugy tarafından prodükörlüğü üstlenilmiş albümü Müptezhel‘i piyasaya sürdü. Albümün güçlü bir elektronik altyapısı var. Yer yer aşırı autotune kullanımı ile dikkat dağıtıcı bir hal alsa da, neredeyse her şarkısı keyifle dinlenen bir albüm olmuş. Neredeyse hiç düet yapmaması, reggea müzikten etkilenmesi ve şarkı sözlerinde kişisel/politik meselelere el atması ile diğer yerli rapçilerden ayrılan Ezhel, pek yakında büyükler liginde görmeye başlayacağımız bir isim.

Anahtar Şarkılar: Alo, Geceler, Şehrimin Tadı