16 Haziran tarihinde ikinci stüdyo albümü Melodrama‘yı yayınlayacak olan Lorde hakkında bilmeniz gereken 10 bilgiyi bir araya getirdik.

Lorde, uzun bir aranın ardından yeni stüdyo albümü Melodrama ile geri dönmeye hazırlanıyor. Albümden şu ana kadar yayınlanan single’lar göz önünde bulundurulduğunda, sanatçının önümüzdeki dönemin en çok konuşulacak işlerinden birine imza atmak üzere olduğunu söyleyebiliriz. Genç yaşına rağmen kısa sürede müzik dünyasının en sevilen isimlerinden biri haline gelen Lorde hakkında az bilinen 10 bilgiyi aşağıdan okuyabilirsiniz:

1 / 10

Lorde’un en sevdiği Lou Reed şarkıları Perfect Day” ve Heroine”. Hatta verdiği röportajlardan birinde bu iki şarkıyı da mükemmelliğe çok yakın olarak tanımlıyor.

2 / 10

Lorde’un sıkı bir 80’ler müziği hayranı olduğunu biliyor muydunuz? 1996’da doğmasına rağmen, 80’ler müziğine son derece hakim olan Lorde, Hunger Games: Catching Fire filmi için harika bir “Everybody Wants To Rule The World” cover’ına imza atmıştı. Aynı zamanda Lorde’un ilk EP’si The Love Club‘ta The Replacements tarafından seslendirilen ve döneminin en sevilen şarkılarından biri olan “Swingin’ Party”nin muhteşem bir cover’ı da yer alıyor.

3 / 10

Tracy Bonham tarafından seslendirilen “Mother Mother” adlı şarkıdan 18 yıl sonra, Lorde “Royals” ile “Modern Rock” listelerine bir numaradan giriş yaparak bu ünvana sahip olan ilk kadın sanatçı oldu.

4 / 10

Lorde, “Royals”ı yazarken ilham aldığı iki ismi Lana Del Rey ve Kanye West olarak açıklıyor. Ancak, Lorde’un bahsettiği ilham konusu çok da alışık olduğumuz türden değil. Lorde’a göre Rey ve West’in müzikleri fazla komik ve gerçeği yansıtmıyor. Royals ise iki müzisyenin müziğine eleştirel bir bakış açısı sunuyor.

5 / 10

“The Love Club” adlı ilk EP sonrası yayınlanan “Pure Heroine”, eleştirmenler tarafından büyük övgüler alarak, kendi jenerasyonunu en iyi yansıtan albüm olarak adlandırıldı.

6 / 10

lorde ile ilgili görsel sonucu

Lorde, verdiği röportajlarda albümün adının yaptığı müziği çok iyi bir şekilde özetlediğini söylüyor.

7 / 10

Ani gelen şöhrete rağmen, Lorde para ve başarının karakterini etkilemeyeceğini iddia ediyor.

8 / 10

Lorde’nin en büyük hitlerinden biri olan Royals aynı zamanda Samsung Galaxy Gear reklamında da kullanıldı.

9 / 10

Biz Lorde’u 2013 yılında tanıdık ancak müzisyenin plak şirketiyle olan sözleşmesi çok daha eskiye dayanıyor. Lorde ve plak şirketi arasındaki sözleşme bundan tam 12 yıl önce, yani Lorde henüz 12 yaşındayken imzalanmış.

10 / 10

Lorde’un en sevdiği filmler Willy Wonka and The Chocolate Factory, Fight Club ve Take Shelter.