Tek bir albüm her şeyi değiştirip tökezlemeye başlayan bir müzisyeni tekrar zirveye taşıyabilir. İşte karşınızda bu teorinin kanıtı sayılabilecek, diskografilerindeki en kötü işi ürettikten hemen sonra ortaya koydukları albümlerle dinleyicilerini şaşkınlığa uğratan müzisyenler ve başyapıtları: Kariyer Kurtaran, Altın Değerinde 15 Albüm

Morrissey – Your Arsenal

Morrissey – ‘Your Arsenal’: ile ilgili görsel sonucu

Listenin ilk sırasında Morrissey var. 1992 yılında yayınladığı Your Arsenal için sanatçının en iyi işi bile diyebiliriz. Fakat ne ironiktir bu albümden sadece bir sene önce dinleyicilerle buluşan Kill Uncle’la Moz hayranlarını epey üzmüş, Morrissey’in solo albüm çalışmalarına şüpheyle yaklaşılmasına sebep olmuştu. Neyse ki müzisyen Your Arsenal’la bu kuşkuları dindirmeyi başardı.

Green Day – American Idiot

Green Day – American Idiot ile ilgili görsel sonucu

Grup 2000 yılında yayınladıkları ‘Warning’ ile plak şirketleri Reprise’ın umduğu satış rakamlarına erişemeyince, Green Day’in punk köklerine sırt çevirmenin büyük bir hata olduğu düşünülmüştü. Böylelikle başladıkları noktaya dönme kararı alan grup üyeleri, şimdiye kadar ürettikleri en politik işle dinleyicilerin karşısına çıkıp Amerika’nın yönetiminden yana mustarip oldukları dertten muhteşem bir iş kotardı.

Primal Scream – Screamadelica

Primal Scream – Screamadelica ile ilgili görsel sonucu

1991 yılına kadar işler Primal Scream için de pek iyi gitmiyordu. ‘Sonic Flower Groove’ ve grupla aynı adı taşıyan albümleri birkaç güzel parça içerse de, maalesef Primal Scream’i müzik grubu mezarlığına gömülmekten kurtaracak nitelikte değildi. Ama ‘Screamadelica’ sonrası, Primal Scream de rahat bir nefes aldı. Çünkü bu kayıt, büyük kitleleri ve müzik eleştirmenlerini aynı anda tatmin edecek güzellikteydi.

Blur – Modern Life Is Rubbish

Blur – Modern Life Is Rubbish ile ilgili görsel sonucu

Blur’un ilk albümü ‘Leisure’ epey iyi satmıştı. Gelgelelim Britpop dinleyicilere birden eskisi kadar çekici gelmemeye başlayınca, türün temsilcileri için de tehlike çanları çalar oldu. Neyse ki 1993 yılında Blur ‘Modern Life Is Rubbish’le bu tufandan sağ çıkmasını bildi ve kaydın açılışını yapan eşsiz ‘For Tomorrow’ ve diğer şarkılarıyla 90’lara damgasını vurdu.

Queen – The Works

Queen – The Works ile ilgili görsel sonucu

1982 yılında ‘Hot Space’i çıkardıklarında Queen, theatrical rock’tan pop elementleri içeren bir tarza kaymalarından ötürü hayranları tarafından eleştiri yağmuruna tutulmuştu. Gelgelelim ‘The Works’ ile dinleyicilerinin gönlünü almayı bilen grup, ‘I Want To Break Free’ ve ‘Radio Ga Ga’ gibi grubun büyük hitlerini de bu albüm sayesinde dünyayla paylaşmıştı.

Radiohead – In Rainbows

Radiohead – In Rainbows ile ilgili görsel sonucu

Oxfordlu grup 2003’te yayınladıkları ‘Hail To The Thief’ ile kendi tarihlerindeki en kötü eleştirileri almıştı. Ancak hatalarını nasıl düzelteceklerini iyi biliyorlardı ki dört sene sonra muazzam ‘In Rainbows’la geri dönüp bu karanlık, tam bir deha ürünü yapıtlarıyla tozu dumana kattılar.

Paul McCartney and Wings – Band On The Run

Paul McCartney and Wings – Band On The Run ile ilgili görsel sonucu

The Beatles sonrası McCartney de epey zorlu günler yaşadı. ‘Red Rose Speedway’ ve 1971 yılında çıkan‘Wild Life’ dünya çapında hiç ilgi çekmedi. Ama ‘Band On The Run’la kendini yeniden yaratan McCartney, müzik severlere ‘Bluebird’ ve ‘Jet’ gibi pek çok şarkı armağan etti.

Morrissey – You Are The Quarry

Morrissey – You Are The Quarry ile ilgili görsel sonucu

Sırada yine Moz var. 1997 çıkışlı ve bir Morissey kaydına göre oldukça yavan olan ‘Maladjusted’sonrası müzisyenin yaralarını sarması 7 yıl sürdü. Neyse ki 2004 yılında bizlerle buluşan ‘You Are The Quarry’de Morrissey aradığı hayat öpücüğünü buldu ve bu albüm kendisini yepyeni bir kitleyle de tanıştırdı.

The Rolling Stones – Beggars Banquet

Rolling Stones – Beggars Banquet ile ilgili görsel sonucu

67 çıkışlı Their Satanic Majesties Request’in bir hüsran olduğunu Mick Jagger da “İhtiyaç duyduğumuz her şey elimizin altındaydı, hem de fazlasıyla ama bize neyin yeterli olduğunu söyleyecek bir prodüktör yoktu,” diyerek kabul ediyor. ‘Beggars Banquet’ ise hem müzik otoritelerince hem de dinleyiciler nezdinde yere göğe sığdırılamadı.

Manic Street Preachers – Send Away The Tigers

Manic Street Preachers – Send Away The Tigers ile ilgili görsel sonucu

Grup dahi 2004 yılında çıkardıkları ve çok nadir canlı söyledikleri ‘Lifeblood’ sonrası müzik kariyerlerinin sonlanıp sonlanmayacağını merak ediyordu. Gelgelelim 2007 senesinde yayınladıkları enfes kayıtları ile tekrar müthiş bir karizma elde edip büyük başarılara imza attılar.

U2 – All That You Can’t Leave Behind

U2 – All That You Can’t Leave Behind ile ilgili görsel sonucu

İşte U2’nun dünyanın en iyi müzik grubu olmak için yola çıktıkları albüm. Bu vesileyle dünyanın en iyisi olup olmadıkları tartışılır belki ama grubun en büyüklerden olduğu da kesin. En azından stadyum konserleri dolup taşan bir rock grubunun, dünya çapında sadece 12 milyon sattığı 97 çıkışlı ‘Pop’ albümünden sonra gelen kaydı, grubun yüz akı olmayı başardı.

Mark Ronson – Uptown Special

Mark Ronson – Uptown Special ile ilgili görsel sonucu

Ranson’ı 2010 yılında yayınladığı ‘Record Collection’ sonrası özleyen oldu mu bilinmez ama Bruno Mars katkılı Uptown Funk ile 2015’in en büyük hitine (an itibariyle Spotify verileri de şarkının 720 milyondan fazla dinlediğini gösteriyor!) imza atınca, yeniden müzik listelerinin vazgeçilmezi oldu.

The Horrors – Primary Colours

The Horrors – Primary Colours ile ilgili görsel sonucuİlk albümleri ‘Strange House’ grubu karikatürize etmekten başka bir işe yaramazken, 2009 çıkışlı ‘Primary Colours’ her şeyi kökten değiştirdi. Farris ve arkadaşları artık Britanya’nın en yaratıcı ve heyecan verici gruplarından biri olarak kabul ediliyor.

Pulp – His N Hers

Pulp – His N Hers ile ilgili görsel sonucu11 yılı aşkın bir süre boyunca müzik camiasında tutunmaya çalışan grup, 94 çıkışlı şaheseri ‘His ‘N’ Hers’ ile turnayı gözünden vurdu. Vokalist Jarvis Cocker’ı, aklı fazlasıyla karışmış bir kuşağın alaycı, nüktedan sesi kılan ‘Babies’ ve ‘Lipgloss’ gibi teklilerin yanı sıra grup, ‘Different Class’la ana akımda da kendine hatırı sayılır bir yer buldu.

Bruce Springsteen – Born To Run

Bruce Springsteen – Born To Run ile ilgili görsel sonucuListemizin son sırasında ise, ilk iki albümüyle eleştirmenlerin hoşuna giden ama dinleyici nezdinde uyku getiren işler üretmekten öteye geçemediği düşünülen “Patron”un son bir hamle yaparak, plak şirketinin kendisi için ayırdığı majör prodüksiyon bütçesiyle nasıl bir başarı yakaladığını görmek için Born To Run’u hatırlamalı.

Bu yazı NME’den çevrilmiştir.