Shoegaze, ortaya çıkışından bugüne geçen süre içerisinde sayısız değişime uğramış olsa da, günümüzde soyu tükenmekte olan bir müzik türü olarak kabul edilebilir. Zaten bir alt tür olarak başlı başına tuhaf bir isimlendirmeye sahiptir. İlham kaynakları olan “dream pop” ve “noise pop” gruplarının izlerine sahip olmakla birlikte, müzisyenlerinin sahnedeki duruşlarından yola çıkarak adlandırılmıştır.

Britanya müzik mecmualarının esprili bir dille ortaya attığı bu isim, grup üyelerinin sahnede yerde duran pedallara konsantre olmuş ve dinleyicilerle hiç iletişim kurmayan otistik durumlarını ifade etmektedir. Bu duruş bir anlamda müziğin düşsel dünyasını yaratmak için gerekli olan izolasyon hissini sağlamaktadır.

Jesus and Mary Chain ile ilgili görsel sonucu

Sanılmasın ki shoegaze ruhsuz bir müzik türüdür. Aksine ilham aldıkları Cocteau Twins ve Jesus and Mary Chain gibi büyük gruplara benzer şekilde, dinleyiciyi duygularla dolu bir dünyaya götürmek konusunda hiç zorlanmaz.

My Bloody Valentine ile ilgili görsel sonucuTürün en belirgin örneğini ortaya çıkaran ve kimi rivayetlere göre yakın tarihin en çok taklit edilmeye çalışılan gruplarından biri olan My Bloody Valentine, meşhur albümüne ironik bir şekilde “Loveless” adını vermiştir. Sonrasında da türün iyice belirginleşmesine yardım eden Slowdive, “Souvlaki” albümü ile en basit tabirle “rüya gibi” bir albüm ortaya çıkarmak konusunda ders vermiştir. Bu ve bunun gibi örnekler, sevenleri için shoegaze’i benzersiz ve yer yer kutsal bir noktaya ulaştırmaktadır.

slowdive ile ilgili görsel sonucu

Shoegaze defteri 2000’ler itibariyle yavaşça kapanmakta olsa da, az önce adını andığım türün en büyük iki grubu yıllar sonra bir araya gelmiştir. My Bloody Valentine 2013 yılında “m b v” albümü ile müziğini elden geçirerek yeni jenerasyon için tekrar yaratmış, oldukça da başarılı bir iş ortaya çıkarmıştır.

Slowdive’ın kendi adını verdiği yeni albümü ise muhtemelen siz bu satırları okuduğunuz sırada piyasaya çıkmış olacak. Elbette bu iki albüm shoegaze’i kurtaracak güce sahip olmayacaktır, ama yine de nadir görülen bir hayvan türünün örneklerine denk gelmek kadar etkileyici tecrübeler olduğunu düşünüyorum.

Bu vesile ile, biraz geç de olsa shoegaze ile yeni tanışan dinleyiciler için dinlenmesi gereken 10 albümü anmak gerekir. Bu listedeki albümler “en iyiler” listesi olarak görülmemelidir, çünkü kısıtlı bir zaman dilimine sıkışmış da olsa, shoegaze pek çok gizli hazine barındırır. Daha çok tarihsel açıdan önemli olan 10 albümün altını çizmek ve yeni başlayanlar için bir harita sunmak amacı taşımaktadır.