Kariyerlerinin 50. yılında Fleetwood Mac hakkında bilinmeyen ya da az bilinen detayları bir araya getirdik.

1. Santana’nın “Black Magic Woman” şarkısı aslında Fleetwood Mac’e ait. Peter Green tarafından yazılan şarkı ilk olarak 1968 yılında Fleetwood Mac teklisi olarak yayınlandı.

2. The Muppet Show’da yer alan “Animal” adlı karakterin Mick Fleetwood’dan ilham alınarak ortaya çıktığı iddia ediliyor. İkilinin fotoğraflarına baktığımızda söylentinin gerçeği yansıtma ihtimali oldukça yüksek gibi.

A lightbulb just went off in your head, right? That's right, it is rumored that the Muppet's beloved, crazed-drummer Animal is inspired after Fleetwood. They do look alike, after all.3. 1967 yılında Mick Fleetwood ile birlikte Fleetwood Mac grubunu kuran Peter Green, okült bir gruba katılmak için grubu terketti. 

BTW, Then Play On just got a beautiful remastering and deluxe reissue.

4. Christine McVie’nin gerçek adı Christine Perfect. Green 1970 yılında gruptan ayrıldığında, İngiltere’de küçük bir hayran kitlesi bulunan Perfect grubuna katılmış ancak 1971 yılına kadar gruptaki varlığına geçici gözüyle bakılmıştı. Perfect, aynı yıl grubun basçısı John McVie ile evlenerek McVie soyadını aldı.

After Green left in 1970, the band replaced him with Perfect, a vocalist/pianist who had a small legion of fans in the U.K. She wasn't considered a full member of Fleetwood Mac until 1971, and by that time she had married band bass player John McVie, inheriting his name.

5. Grubun kuruluşundan bu yana toplamda 15 farklı grup üyesi yer aldı. Stevie Nicks, Lindsey Buckingham, Christine McVie, John McVie, Mick Fleetwood grubun değişmez elemanları gibi görünse de yıllar içerisinde birçok isim Fleetwood Mac üyesi olarak sahne aldı.

While most of us are familiar with their 'superstar' Rumours lineup – Stevie Nicks, Lindsey Buckingham, Christine McVie, John McVie, Mick Fleetwood – the band has gone through more than a dozen members over the decades!

6. Stevie Nick grubun hit şarkılarından “Gypsy”i yazarken Fleetwood Mac öncesi hayatından ilham aldı. Nicks, Lindsey Buckingham ile gençlik dönemlerinde yerde bulunan eski bir yatak üzerinde uyuduğunu, sonraki röportajlarında şöhretten sıkıldığı anlarda o günleri düşündüğünü ifade ediyor.

“So I’m back to the velvet underground. Back to the floor that I love”

7. Amerika Birleşik Devletleri’nde her altı aileden birinin evinde grubun en çok satan albümü Rumours bulunuyor. Rumours aynı zamanda Fleetwood Mac’in en fazla ticari başarı getiren albümü olarak kabul ediliyor.

8. Tango in the Night ilk olarak Lindsey Buckingham’ın solo albümü olarak planlanmıştı. 

Their 14th studio album recorded in 1987, critics said Tango in the Night developed such gravitational pull that it brought the band back together in top form.

9.  Lindsey Buckingham ve Stevie Nicks’in gruba dahil olması büyük bir tesadüf eseri gerçekleşti. Mick Fleetwood, Sound City adlı stüdyoyu ziyarete gittiğinde stüdyonun yeni kayıtlarını dinlemek istediğini söyledi. O dönemler stüdyonun sahibi olan Ken Olsen ikili tarafından kaydedilen ve ilk albümlerinde de yer alan “Frozen Love,” adlı şarkıyı dinletti. Fleetwood, Buckingham’ın yeteneğinden o kadar etkilendi ki, grupta yer alması için davette bulundu. Ancak Buckingham, Stevie Nicks olmadan bu daveti kabul edemeyeceğini söyledi. Fleetwood, Buckingham’ın ısrarı üzerine Nicks’i de gruba dahil etti.

10. Christine McVie, Stevie Nicks tarafından yazılan ve grubun en büyük hitlerinden biri olan “Dreams”in demo kaydından hiç etkilenmedi. Sonraki yıllarda verdiği röportajda şarkının demo kaydını oldukça sıkıcı bulduğunu itiraf etti.