Günümüzün en sevilen ve ülkemizde hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip Arctic Monkeys hakkında kıyıda köşede kalmış, az bilenen 40 bilgiyi sizler için derledik.

1 / 40

Grubun ilk albümünün ismi olan “Whatever People Say I Am, That’s What I’m Not” (Hakkımda ne söylenirse ben o değilim) sözü, Albert Finney tarafından aynı isimle beyaz perdeye uyarlanan Saturday Night and Sunday Morning kitabından geliyor.

/ 40

Grubun gitaristi Jamie Cook 2005 Mayısındaki turneye dönüşüne kadar banyo döşeme ustası olarak çalışıyordu.

/ 40

‘Suck It And See’ albümün esin kaynakları, tanınan country müzisyenleri Johnny Cash, George Jones ve Patsy Cline.

/ 40

Alex Turner grubun ilk yıllarında mikrofon başına geçmek için çok utangaçtı ve orijinal vokalist Stocksbridge High öğrencisi Glyn Jones idi.

/ 40

Alex Turner’ın favori albümü The Beatles’in 1965 yapımı “Rubber Soul”.

/ 40

BAFTA’da Misfits ile en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü alan Lauren Socha, Arctic Monkeys’in When the Sun Goes Down şarkısından ilham alınarak çekilen Scummy Man adlı kısa filmde oynuyordu.

/ 40

Grubun kurucu üyelerinden Matt Helders’in Humbug albümündeki favori şarkısı “Dance Little Liar”.

/ 40

Yapımcı Josh Homme,  Kaliforniya’daki bir konserde Arctic Monkeys’e gitarist olarak katılarak sahne aldı.

/ 40

Led Zeppel’in genç yaşta hayata veda eden efsanevi davulcusu John Bonham, Matt Helders’in en büyük kahramanı ve davula başlama nedeni olduğunu söylüyor.

10 / 40

Alex Turner Brooklyn’e taşındıktan sonraki röportajında Birleşik Krallıktaki hayatınızdan en çok neyi özlediğiniz sorusuna insanları ve arkadaşlarımı ama en çok da çörekleri “Crumpet” cevabını verdi.

11 / 40

Alex Turner’in ilk konseri ‘The Vines in Manchester’ ve grubun kafa adamı Craig Nicholls, Turner’ın etkilendiği önemli isimlerden biri.

12 / 40

Grubun ciddi bir Oz Büyücüsü fanı olduğu besbelli. ‘Old Yellow Bricks’ sözlerine ve 2007 Brit Ödüllerinde karakterlerin kıyafetlerinde sahneye çıkıldığını düşünürsek pek de haksız sayılmayız.

13 / 40

Jamie Cook taraftarı olduğu yöresel takım Parkhorse FC için hala müzik yapmakta.

14 / 40

Alex Turner en büyük esin kaynağı punk şair John Cooper Clarke. Zaman zaman Clarke’dan söz araklamakla suçlanan Turner, şairin isminin dövmesini de yaptırmış.

15 / 40

Josh Homme anlaşmayı imzalamadan önce Humbug albümünden dinlediği ilk şarkı ‘Dance Little Liar’ın demosuydu.

16 / 40

The Kills’den Alison Mosshart Humbug’un back vokallerinde yer aldı ve albümde yer alan ‘The Fire And The Thud’ adlı şarkının sözlerine katkıda bulundu.

17 / 40

Richard Ayoade’e Submarine için neden Alex Turner’dan şarkı yazmasını istediği sorulduğu zaman: O (Oliver) Alex’di veya Jay Kay (Jamiroquai). Yazı tura yapıp karar vermek gibiydi. Bunu yapmanın tek adil yolu buydu.” cevabını verdi.

 

18 / 40

‘Fluorescent Adolescent’ Alex Turner ve kız arkadaşı Johanna Bennett tarafından bir Akdeniz tatili zamanında yazıldı. İkili okulda tanıdıkları karakterlerin hatıralarından söz ediyor.

19 / 40

‘505’ ve ‘The Bakery’nin gitarları, Alex Turner’ın Last Shadow Puppet’de beraber çalıştığı Miles Kane’e ait.

20 / 40

2015 yılında boks yaparken kolunu kıran davulcu Matt Helders’in koluna metal parça takılmasının üstüne, “ben artık biyonik davulcuyum” diyerek yaratıcı bir tanımlamada bulundu.

21 / 40

Grup Amy Winehouse’dan ‘You Know I’m No Good’u Radio 1 canlı performanslar kısmında coverladı.

22 / 40

Arctic Monkeys tamamıyla bir The Wire hayranı ve tur otobüslerinde deliler gibi The Wire hakkında şeyler izledikleri söyleniyor.

23 / 40

Alex Turner’ın favori içkisi malt arpasının fermantasyonu ile üretilen Bourbon türü viski.

24 / 40

Matt Helders, vokalist Nesreen Shah ile “Livin’ Joy’un Dreamer” albümünü coverladı. Şarkıya Late Night Tales adlı toplama albümde ulaşılabilir.

25 / 40

Matt Helders davulunun kikinde ‘Guilty Feet Have Got No Rhythm’, ‘The Funk Might Fracture Your Nose’ ve ‘Agile Beast’ yazdığı setup’da zaman zaman elektronik bas kik’i kullanıyor.

26 / 40

Radiohead’den Thom Yorke Arctic Monkeys’i en sert eleştirenlerin arasında. Hatta şöyle bir sözü bile mevcut “Zavallı Arctic Monkeys’in bu kadar çok ilgi çekmesinin sebebi bana kalırsa, ana akım müzik ticaretinin bu kadar gerizekalı olduğuna dayanmaktadır.

27 / 40

Davulcu Matt Helders sıkıcı bir müzik yapmadıkları kanaatinde ve Radiohead’e laf atmadan da duramıyor. Bir röportajında Radiohead dinledikten sonra neredeyse uyuyakaldığını belirtmiş.

28 / 40

Humbug’un yazım sürecinde Alex Turner şarkıların çoğunu gece yarısı yazmış. Gündüz saatlerinde uyanıp bir takım notlarını alıyor akabinde tekrar uyuyup gece yarısı uyanıp şarkıları oluşturuyormuş.

29 / 40

Alex Turner, Humbug’ın bir tür İngiliz şekerlemesinin adından geldiğini açıklamış. Açıklamasına “You’ve got to suck it and see” diyerek devam ettikten 2 yıl sonra yeni albümün adını da “Suck It And See” olarak açıkladılar.

30 / 40

“I Bet You Look Good On The Dancefloor” şarkısındaki “Your name isn’t Rio, but I don’t care for sand” satırı, Duran Duran’ın Rio adlı parçasından geliyor. Hatta referans alınan söz de “Her name is Rio and she dances on the sand”.

31 / 40

Alex Turner’un eski drama ve İngilizce hocası Steve Baker The Guardian’a verdiği bir demeçte “bir kere sınıfı fena azarladığımı hatırlıyorum. Orada Wallace ve Gromit’in Gromit’i gibi oturuyordu.” açıklamasında bulunduu.

32 / 40

Duran Duran’in Rio şarkısından esinlenilen ‘I Bet You Look Good On The Dancefloor’ The Sugababes tarafından coverlandı.

33 / 40

Turner ‘Potion Approaching’ şarkısını, Floyd adındaki Mini Cooper’ına yazmış.

 

34 / 40

Cornerstone şarkısı Yorkshire’li efsanevi şair ve folk-pop sanatçısının Jack Thackray’den esinlenerek yazılmış.

35 / 40

‘Brianstorm’ şarkısı Osaka’daki konser sırasında kulise giren garip bir hayrana atfen yazılmış. Öyle ki Jamie Cook bu durumu “Çok tuhaf biriydi, plaza çalışanı gibi giyinmiş ama yuvarlak yakalı tişörtünün üzerinde sarkmış gevşek bir kravat takmıştı. Sanki zihnimi kontrol etmeyi amaçlıyor gibi bakıyordu. Belki de bir sihirbazdı.” diyerek özetliyor.

36 / 40

Madonna’dan hangi şarkı coverlamak isterseniz sorusuna Alex Turner “Holiday”, Matt Helders ise “Beautiful Stranger” olarak cevap veriyor.

37 / 40

Grup, Shirley Bassey’in sevilen şarkısı “Diamonds Are Forever” şarkısını Domino plak şirketinin toplama albümü All The Rage için coverlardı.

38 / 40

505 şarkısındaki organ sample’ı, Ennio Morricone tarafından kaydedilen “İyi, Kötü ve Çirkin” filminin müziklerinden alınmış.

39 / 40

Alex Turner, ekibin “Favourite Worst Nightmare” albümünü kaydederken The Prodigy’nin “Music For The Jilted Generation” adlı albümünden oldukça etkilendiğini açıkladı.

40 / 40

Suck It And See ile ilgili görsel sonucu“Suck It And See” albümünün başta düşünülen ismi “Thriller”dı.

Kaynak: NME