Kariyerinin 37. yılında, 14. stüdyo albümü “Spirit” ile dinleyicileriyle buluşan Depeche Mode, synth pop’u bugün olduğu yere getiren gruplardan biri.

depeche mode spirit ile ilgili görsel sonucu37 yıl herhangi bir grup için oldukça uzun bir süre. Depeche Mode bu süreyi pek çok klasik ile doldurmayı başardı. Dört kişi olarak başladıkları maceraları kısa süre sonra gruptan ayrılan Vince Clarke’ın kendi grubu Erasure’ı kurması ile yarıda kaldı. Alan Wilder’ın gruba katılması ile birlikte 1985-1995 yılları arasında grup en popüler dönemini yaşadı. Wilder’ın ayrılması ile birlikte grup Martin L. Gore, Dave Gahan ve Andrew Fletcher ile hayatına devam etmekte.

Depeche Mode’u şu an bulunduğu kült konuma getiren şeylerin başında Gore ve Gahan ikilisinin arasındaki benzersiz uyum olduğunu söylemek yanlış olmaz. Gore, jenerasyonunun ruhani arayışını, duygularını ifade etmek konusunda benzersiz bir müzikal yeteneğe sahip. Gahan’ın etkileyici vokali ve Fletcher’ın imza niteliğinde klavyeleri ile desteklenen bu sound, grubun benzeri olmayan bir hayran kitlesi olmasını sağladı.

Bu liste 80’ler ve 90’ların ilk yarısında kariyerinin zirvesini yaşamış grup ile yeni tanışan genç dinleyiciler için bir kılavuz işlevi görebilir. Grubun eski hayranları ise nostaljik bir yolculuğa hazır olsunlar. Zira grubun 2000’ler sonrası albümleri bu listeye alınmadı. Bu nedenle “Precious” veya “Freelove” gibi adını anmadan geçemeyeceğim parçalar bu listede olmayacak.