Üç yıl önce bugün hayatını kaybeden Velvet Underground kurucusu Lou Reed kariyerinin ilk günlerinden itibaren bir çok müzisyen için büyük bir ilham kaynağı haline geldi. Cesur şarkı sözleri ve çağının çok ilerisindeki tarzı ile hem dönemin genç kuşağı hem de döneminin alternatif sahnesine yön veren Lou Reed, yarattığı yeni Rock’n roll algısıyla şüphesiz kendi kurallarını kendi belirleyen müzik ikonlarından.

David Bowie, Patti Smith ve Nirvana gibi nice müzisyen için ilham kaynağı olan Lou Reed hakkında yazılan şarkılardan bazıları:

David Bowie, “Queen Bitch”

Lou Reed kariyerindeki etkisi tartışılmayacak derecede fazla olan David Bowie, müzisyenin ana akım medyada yankı bulmasına Andy Warhol’dan daha çok yardımcı oldu. “Transformer”ın glam rock etkisi bir yana ülke dışındaki en büyük hit’lerinden biri haline gelen “Walk On The Wild Side” gerçek bir David Bowie prodüktörlüğünün izlerini taşıyor. Ancak bu etkinin daha da büyüğü Bowie’nin kariyerinin ilk yıllarında tam tersi olarak vuku buluyor. Velvet Underground olmasaydı Ziggy Stardust personasının yaratacağı fırtınanın bu denli şiddetli olup olmayacağını kimse bilemezdi. Bu noktada Lou Reed izlerini taşıyan “Queen Bitch” bahsi geçen karşılıklı etkileşimin en güzel örneklerinden.

The Rolling Stones, “Stray Cat Blues”

Rock müzik tarihçileri, Beatles ve Rolling Stones algısını Velvet Underground’un tam tersi olarak tasvir etse de Mick Jagger kariyerindeki Velvet Underground etkisini ifade etmekten çekinmiyor. “Stray Cat Blues”un tamamen ilk Velvet Underground albümü “Heroin”den ilham aldığını belirten Mick Jagger 1977 yılı NME sayısında uzun uzun Lou Reed hakkında açıklamalarda bulunuyor.

The Dandy Warhols, “(Tony, This Song Is Called) Lou Weed”

Tüm diskografisi ile mükemmel bir Velvet Underground tribute portresi çizen grubun kariyerindeki etki bir çok grubun kariyerindeki etkiden çok daha büyük. Bunu sık sık belirtmekten çekinmeyen grup üyeleri 2003 çıkışlı “Welcome To The Monkey House” adlı albümlerinin kapağında Andy Warhol tarafından Velvet Underground albümü için tasarlanan pop art çalışmanın benzerini kullandı.

LCD Soundsystem, “Drunk Girls”

Referans noktalarını gizlemekten çekinmeyen bir diğer grup LCD Soundsytem’ın “Drunk Girls” şarkısı Lou Reed şarkılarının matematiğini birebir alıntılıyor. Şarkı neredeyse “White Light/White Heat” albümünün bonus track’lerinden biri olacak nitelikte.

Lana Del Rey – “Brooklyn Baby”

Dan Auerbach prodüktörlüğünde üretilen ikinci Lana Del Rey albümü “Ultraviolence”de yer alan şarkı Lana’nın Lou Reed hayranlığını anlatıyor. Lou Reed’in de içinde yer alması beklenen şarkı görüşmenin yapılacağı gün Lou Reed’in ölüm haberinin gelmesi üzerine solo haliyle piyasaya sürüldü.

Lou Reed hakkında yazılan şarkıların tamamı için “Lou Reed Etkili Şarkılar” listemizi ziyaret edebilirsiniz.