Plak Dükkanı’ndan dev hizmet! Pilot bölümü 1994 yılında yayınlanan, son bölümüyle 2004 yılında seyirciye veda eden F.R.I.E.N.D.S dizisinde yer alan şarkılarla bir liste oluşturduk.

Dizide yer alan tüm şarkılar “Friends: Original TV Soundtrack” (1995), “Friends: Again” (1999), “Friends: The One With All The Party Music” (2004) ve “Friends: The Ultimate Soundtrack” (2005) olmak üzere dört adet soundtrack albümünde mevcut.

Dünya çapında milyonlarca hayranı olan, çok ciddi bir kitle tarafından hala en iyi sit-com olarak tanımlanan; bir izleyene kendini baştan aldırıp on sezonunu birden tekrar tekrar izleten, birkaç ayda bir hakkında “Yeniden bir araya geliyorlar” söylentisi çevrede kol gezen dizinin en önemli düğüm noktalarında yer alan şarkılarla eski güzel günleri kronolojik olarak anmak için şöyle buyrun:

Önemli not: Çok ciddi spoiler içerir. (Ne olur ne olmaz.)

1 – The Rembrandts – “I’ll Be There for You”

“Friends” mevzuubahis olunca meşhur jenerik müziğiyle başlamak en doğrusu. Dizi fanatiklerinin kulağına çalınınca bile iyi hissettiren The Rembrandts’a dizi oyuncularının da eşlik ettiği video klip şu şekilde:

2 –  The Police – “Don’t Stand So Close to Me”

Joey’nin binbir mutluluk içinde gittiği reklam afişi çekimlerinin neticesini kendisiyle birlikte öğrendiğimiz sahnede çalan şarkı. Şehrin dört bir yanı fotoğrafının üstüne yazılı “VD: You Never Know Who Might Have It” (Zührevi Hastalıklar: Kimde Olduğunu Asla Bilemezsiniz” posterleriyle kaplanan Joey’nin travmasına eşlik eden şarkının sözleri pek manidar.

3 – Madonna – “Take A Bow”

Rachel çekilmez bir adam olan Carl’la evin balkonunda flörtleşirken Ross’u aklından çıkaramadığını fark eder. Ross’la uzun uzun konuştuğunu ve nihayet öpüştüklerini hayal ederken ani bir kararla adamı orada bırakıp havaalanında hayallerinin aşkını karşılamaya gider. Lakin Çin’den dönen Ross yalnız değildir. Beraberinde getirdiği hanımefendiyle öpüşürken Rachel onları görür. Tüm bunlar olurken kulağımızda çalan şarkı ise:

4 – U2 – With Or Without You

Ross ve Rachel, yaşadıkları ciddi bir kavganın üstüne ayrı ayrı evlerde bunalıma girmektedirler. Rachel Ross’a çok kızgındır. Ross ise kendini affettirmek için Rachel’ın yanında olan kız kardeşi Monica’yı araya sokarak radyoyu açtırır.Radyo programcısının ağzından af diler. Rachel’a armağan ettiği şarkı U2’dan gelir.

5 – Chris Isaak – “Wicked Game”

Yine Ross, yine Rachel… Bu kez birbirlerine kavuşmuşlardır. Ross, Rachel’a çalıştığı müzede ağır romantik bir konsept hazırlar. Onlar vuslata ererken fonda Chris Isaak’in meşhur şarkısını dinleriz.

6 – Eric Carmen – “All By Myself”

Joey ve Chandler evleri ayırmışlardır ve esasen pek mutsuzlardır. “Bromance” kavramının en leziz örneklerinden biri olan bu sahnede “All by Myself” eşliğinde birbirlerini ne kadar özlediklerine şahit oluruz.

7 – The Clash – “London Calling”

Ross’un (kişisel görüş içerir) iticiliğiyle göz dolduran nişanlısı Emily ile düğününün gerçekleşeceği (ki Ross seramonide yeminine “Seni, Rachel’ı” diye başlayarak bir çuval inciri zayi etmiştir) Londra’ya giden kahramanlarımızı karşılayan şahane şarkı.

8 – Loreta – “Trouble With Boys”

Monica ve Ross’un “Dick Clark’s New Year’s Rockin‘ Eve” adlı bir yılbaşı programında şöhret olmak amacıyla hazırladıkları oldukça komik ama bir yandan da başarılı koreografiye eşlik eden şarkı.

9 – Eric Clapton – “Wonderful Tonight”

Monica’nın Chandler’a (Evet, gerçekten) evlenme teklif ettiği pek dokunaklı sahnede fondan dinlediğimiz Eric Clapton hit’i.

10 – Eve & Gwen Stefani – “Let Me Blow Your Mind”

Monica’nın jest yapma gayesiyle düğünlerinden önce bekarlığa veda partisinde Chandler’a striptizci tutmaya giriştiği ve bu girişimin kadının aslında bir fahişe olduğu gerçeğinin ortaya çıkmasıyla baltalandığı bölümde; sonrasında kendini affettirmek için Chandler’a striptiz yapan Monica’nın dans ettiği şarkı.

11 – Interpol – “Untitled”

Barbados’ta kaldıkları otelde Ross’u Charlie ile öpüşürken gören Joey’nin bir hayli içlenip kendisini Rachel’ın odasına attığı ve kapıyı açan Rachel’ı öptüğü sahnede dinlediğimiz şarkı.

12 – Soft Cell – “Tainted Love”

Phoebe’nin bekarlığa veda partisinde striptizci olarak gelen Danny DeVito’nun (Evet, gerçekten) “gösterisini” gerçekleştirdiği şarkı.

13 – After The Fire – “Der Kommissar”

Ross ve Chandler’ın; 1987 yılında üniversite zamanlarında kurdukları “Way No Way” adlı müzik grubunun “12 punto Helvetica” yazı stiliyle bastıkları broşürlerini dağıttıkları ve (ikisinin de yatmama sözü verdikleri) Missy Goldberg’e “yürüdükleri” esnada dinlediğimiz şarkı.

14 – Phoebe Buffay – “Smelly Cat”

Ve elbette, Phoebe’nin fenomen olmuş şarkısı… Prodüktörlerin müdahalesi nedeniyle bu klipte şarkıyı söyleyen Phoebe değil maalesef ancak kendisi zaten videoyu ilk izlediğinde “Sesim mükemmel çıkmış! Artık diğer insanların ben şarkı söylerken ne duyduğunu biliyorum!” gibisinden kalender yorumlar yapabilen bir karakter.