İki yıl önce kutsal topraklar Bergen, Norveç’te kurulan psychedelic rock grubu Himmellegeme ilk albümü “Myth Of Earth“ü 6 Ekimde yayınladı.

Sólstafir’den daha hafif Sigur Rós’dan daha ağır bir sound’a sahip olan Norveçli grup, benim “sadece İskandinavların yapabileceği müzik” olarak tanımladığım; dinleyicilerin nordik müzik dediği müziği oluştururken, melankolik melodiler ile klasik fuzzy synthleri harmanlamış. Bergen’den çıkmış müzik gruplarına bakarsak ilginç bir ahenk var. Sissel Kyrkjebø, Kings of Convenience gibi pop müziğe daha yakın isimlerin, Gorgoroth ve Burzum gibi black metalin ruhani yönüne en yakın müzik gruplarıyla kapı komşusu olmalarını, aynı sandıkta oy kullanmalarını, aynı fırından ekmek almalarını zihinde canlandırmak oldukça keyifli. Aslında Himmellegeme bu iki ucun tam ortasında diyebileceğim bir grup.

Norveç deyince genelde akla gelen sert metal gruplarının aksine son derece yumuşak ve temiz bir sounda sahip Myth of Earth albümü Norveççe ve İngilizce şarkılardan oluşuyor. Grubu, Airbag’in de plak şirketi olan Karisma Records sayesinde keşfettim. En beğendiğim Norveç çıkışlı gruplardan biri olan Airbag gibi Himmellegeme de atmosfer yaratma konusunda oldukça başarılı gözüküyor. Artık kuzey ışıklarından mı soğuktan mıdır bilinmez ama kilometrelerce öteden anında tanınan İskandinav müzikleri son yıllarda maalesef yeni nesil isimler tarafından daha da global bir hale dönüşmekte.

Himmellegeme BAND ile ilgili görsel sonucu

Bu durumda Norveç’ten yeni Himmellegeme’lerin çıkması Türkiye’den yeni Neşet Ertaş’ların çıkması gibi bir şey. Fazlasıyla abartılı bir benzetme elbette, Himmellege’nin ne kadar başarılı olacağını kestiremeyiz ancak Myth of Earth bana kalırsa güzel bir başlangıç olmuş. Fark ettiyseniz bu tarz gruplar isimlerinin telaffuz edilmemesi için ayrıca uğraşıyor. Bizler karışık tosta Eyjafjallajökull (Eyaf-yalle-yakul) ismini koymuş insanlar olarak Himmellegeme’den korkacak değiliz. Gerek Änglagård olsun gerek Sólstafir olsun telaffuz konusunda hiçbir çekincemiz yok. Size isterseniz bir adet gene Bergen’li indie grubu Kakkmaddafakka da verebiliriz.

Myth of Earth uzun vadede ne kadar geniş bir kitleye ulaşır tartışılır, Karisma Records genelde fazlasıyla “underground” veya “underrated” gruplara ev sahipliği yapan bir firma. Bu noktada Himmellegeme’nin müziğine de, nasıl olduğunu bir türlü kavrayamadığım ama halen daha bir arada kalmayı başarabilen progressive rock kitlesi sahip çıkacaktır ancak grubun sounduna bakılırsa Myth of Earth her tarzdan dinleyicinin sevebileceği ayarda bir albüm olmuş. Bizden size tavsiye, koleksiyon için de ayrıca tavsiye edilir plakları 23€. Zaten bu tarz gruplar metrobüste dinlenecek gruplar değil, müziğin atmosferine uygun bir ruh hali gerektiriyor, plak bence çok iyi bir tercih olur.

Himmellegeme BAND ile ilgili görsel sonucu

Toplamda 37 dakikadan oluşan albüm fazlasıyla yeni, henüz çekilmiş bir video klipleri yok, belki de hiç olmaz. Grup hakkında daha fazla bilgiye ulaşabileceğiniz başka bir kaynak da maalesef bulunmamakta. Bu ay Spotify’da sadece 286 kişi tarafından dinlenmiş. Her şey için çok erken, ilerleyen zamanlardaki gelişmeler için takipte kalmanız şart.

Grubun kadrosu şu şekilde;
Vokal ve gitar : Aleksander Vormestrand
Ana gitar: Hein Alexander Olson
Klavye: Lauritz Isaksen
Bas Gitar: Erik Alfredsen
Davul: Thord Nordli