Henüz 20 yaşındaki Connie Constance’in Londra’nın Güneyinde Blue Daisy ile tanışmasıyla başlayan müzik yolculuğu, 2015 yılında yayınladığı “In The Grass” adlı EP ile bir sonraki aşamaya evriliyor.

Connie Constance ile ilgili görsel sonucu

Bölüm 1: Tanışmalar- Tesadüfler

“Böyle bir karşılaşma olmasaydı, hayatım şu an nasıl olurdu bilemiyorum. Dans okulunu bırakma fikriyle müzik yapmaya çalışmak arasında kalmıştım.”

Henüz 20 yaşındaki Connie Constance’in Londra’nın Güneyinde Blue Daisy ile tanışması ile başlayan müzik yolculuğu, 2015 yılında yayınladığı “In The Grass” adlı EP ile bir sonraki aşamaya evriliyor. Takvimlerden 2015, sonbaharın en güzel vakitlerinde, ‘In The Grass’ EP’sini kaydeden Connie, kendini bir şair olarak hayal ettiğinde İngiliz Dili ve Edebiyatında okuyabileceğini düşlüyor. Ne yazık ki, hayatın sürprizleri bizleri bambaşka yönlere savuruyor ve Connie de kendini böylelikle Londra’nın en iyi performans sanatları okulunda dans ederken buluyor. Dans ve şiirin birbirini besleyen tarafında yer alan Connie, henüz 21 yaşındayken, hem dans ediyor hem şarkı sözleri yazıyor, hem de sıradışı ses tonuyla “future soul” sanatçılar listesine dahil oluyor.

Bölüm 2: Bulamadığımız Yanıtlar

Müzik listelerimin birinde beni anında kendine çeken bir melodi yükseliyor. Hemen ekrana baktığımda “Answer” yazdığını görüyorum. Çok derinlikli bir ses -oldukça da salaş- bass’ların ağırlığına direniyor. İçim Afro beat benzeri bir melodiyle kıpır kıpır olurken, bu kız yol boyu bana eşlik ediyor. Hakkında okuduklarım ise gün içinde beynimin içinde dönüp duruyor.

“Aslında bu kadar insanı geride tutan şey, başarılı olmak için ‘özel olmak’ gerektiğine inanılmasıdır.”

Kendini “düzenli hippi” olarak tanımlayan Connie, başarının basit formülünü “doğal olmak” olarak açıklıyor. İçinden gelen şiiri yazdığını, Blue Daisy’nin ise üzerine beat kaydettiğini ve bu şekilde aklındaki müzikten çok daha fazlasının ortaya çıktığını söylüyor.

“Bazen bir şiir yazıyorum ve onu melodik bir hale getiriyorum; çünkü şiirler gerçekten katı olabiliyor.”

Connie Constance ile ilgili görsel sonucu

Bölüm 3: Meraklı Gözler Özgürlüğe Karşı

Connie, tabir-i caizse “British Honey”, gerçekten birçok konudan habersiz bir müzisyen. Onu merak eden gözlerin en çok sorduğu soru “hangi caz sanatçılarından etkilendiği”. Connie, caz sevdiğini söylüyor; ama caz yapmak gibi bir derdi hiç olmamış. Müzik yapmak onun için bir plan değil.

Loyle Carner ve King Krule hayranı olduğunu dile getiren Connie Constance, henüz 21 yaşında ve sesinin, bedeninin ve sözlerinin tavrı hayata bakış açısını gözler önüne seriyor. Bulunduğu yüz yıla minnettar olduğunu söyleyen Connie, dağınık notlar tuttuğu sayfalarını dünyaya açarken, kendine deneme-yanılma payı bırakarak özgürlüğün tadını çıkarıyor ve çaylak olarak nitelendirdiği kariyerinde yaşadığı zorlukları da ders olarak görüyor.

“…Bu sene birçok ders öğrendim, bunlardan biri şu ki; dünyaya meraklı gözlerle bakarsanız, adım adım yeni bir gerçeklik inşa edebilirsiniz. 21. yıla sonsuza kadar minnettar kalacağım, çünkü dünyanın en harika hayalperestleri ve başarılı ismi bu yüzyılda bir araya geldi. Üstelik bunu cesaretinizi kıracak birçok insan varken gerçekleştirdiler.

Bölüm 4: Kısa- Kısa

  • In The Grass EP’sinde yer alan parçası “Stars” için çektiği video klipte dans eden Connie Constance ile geleceğin sanat anlayışına bakış açımız ve eğitim sistemlerine karşı duruşumuz çok benziyor. Aynı yaşta böyle bir derdi paylaşmak bana iyi geliyor size de umut versin.

-In The Grass’ın ardından iki single daha yayınlandı. Biri ‘Answer’ diğeri ise piyano vuruşlarıyla dinginleşen ‘Lose My Mind’.

-2016’da çıkardığı EP’si Clouds’ta iki parçası bulunuyor. Clouds biraz daha elektronik basslara sahip ve FKA Twigs şarkılarını anımsatıyor.

-Connie için başarının anahtarı bir şeyi çok istemek ve gerekli olan bileşenleri toplamak.