Tek kişilik orkestra olarak tanımlasak hiç de abartmış olmayacağımız, henüz 21 yaşındaki Tash Sultana evinde kaydedip internette paylaştığı Jungle adlı şarkısının videosu ile bir anda dikkatleri üzerine çekti. Evinde çektiği tüm bu videolar viral yayılarak engellenemez yükselişinin ilk adımı oldu.

Şarkıcığının yanı sıra gitar, perküsyon ve davul, piyano, bass, saksafon, trumpet, mandolin, flüt, ud gibi enstrümanları da kullanabilen multi-enstrümentalist Sultana’nın bu kadar dikkat çekmesi tabii ki kaçınılmazdı.

Beat-box yapmadığında ya da mixleyip kirletmediğinde, aynı anda sakin, tatlı, kaba, sert ve yumuşak olabilen sesini sergilediğini Notion şarkısında olduğu gibi görebiliyorsunuz.

Bol bol kullandığı reverbler ile kendisini bambaşka bir evrene taşırken; sesi, müziği ve beden dili ile de sizi o evrene çekmekte oldukça başarılı. Tek başına tüm bu işin altından kalkmanın yolunu da sesini, öldürücü gitar rifflerini, synth beatlerini loop’layarak çözmüş.

“Loop yapmaya başladım çünkü bileğimde ve dirseğimde, gitarı sert kullanmamdan dolayı RSI’nın erken dönem belirtilerini görmeye başladım. Dedem ben 3 yaşındayken bana gitar verdi ve o zamandan bu zamana kadar farklı enstrümanlar ile birlikte her gün çaldım”

Tash Sultana

İlk önce sokak müzisyeni olarak adım attığını kariyerini daha sonra Youtube’da yayınladığı Live Bedroom Sessions’lar ile ilerleten Sultana’nın artık yoğun bir konser programı da var ve biletleri hemen tükeniyor.

Bedroom Sessions’da kaydettiği şarkılarının stüdyo versiyonlarını da bir araya getirerek Notion adlı EP’sini Lonely Lands Records ve Sony etiketiyle yayınladı.

tash sultana notion ile ilgili görsel sonucu

Sultana verdiği bir röportajda müzikle olan bağını şu sözleri ile açıklıyor: “17 yaşlarımdaydım…Gerçekten uyuşturucu kaynaklı psikozum vardı. Mantarlı pizza yiyordum, sihirli mantarlar. Arkadaşlarımın evindeydim ve bu gerçekleşmeden önce zaten oldukça depresiftim. Kafayı bulmaya başladım ve bu gezide tüm gerçeklik hissimi kaybettim. Babamı aradım, “Baba kafayı buldum, beni almana ihtiyacım var” dedim. “Ne diyorsun, ne yapıyorsun” dediğinde “Biliyorum, biliyorum, şu an bunun hakkında konuşmayalım, deliriyorum” diye cevap verdim.

Eve gittim, David Attenborough’un belgeselini izledim çünkü ailem beni sakinleştirmeye çalışıyordu. Denizdeki yaşamla ilgili bu belgeseli izliyordum ve hayatın hiç bir amacı yokken kaplumbağaların ve balinaların neden bu kadar uzun yaşadığını anlamadım. Yaşam amacımı tamamen kaybettim. 

Bir gün odama gittim ve sadece tıngırdatıyordum ve farkettim ki bunu yaparken tamamen huzur buluyodum. Sonunda biraz huzur bulmuştum bu yüzden gerçekten çaldım ve çaldım ve çaldım ve çaldım ta ki acı gidene kadar.”

Müzik yaparken kendini tamamen başka bir dünyada hissetmesi ve hissettirmesinin arkasında da bu hikayesinin rolü oldukça büyük.

Sultana 2016’da yaptığı büyük çıkıştan sonra “Murder To The Mind” adlı yeni single çalışması ile tekrar dönüş yaptı. Notion EP’de de çalıştığı ses mühendisi Nik Miltiadou ile Melbourne’de kaydettiği yeni şarkısını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Tash Sultana’nın MGMT şarkısı Electric Feel’e yaptığı coverı da dinlemeden geçmeyin.