Alex Turner’ın müzik piyasasına en güzel hediyesi Alexandra Savior, 7 Nisan tarihinde ilk stüdyo albümü “Belladonna of Sadness”ı yayınlamaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz yaz, True Detective adlı dizide çalan “Risk” adlı demo kaydı ile dikkatleri üzerine toplayan 21 yaşındaki söz yazarı ve şarkıcı Alexandra Savior nihayet ilk albümü ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Genç yaşına rağmen kariyeri adına çok sağlam yatırımlar yapan Savior, Tame Impala ve Alex Turner’ın desteğini de arkasına alarak son yılların en büyük çıkışını yapacak gibi görünüyor.

alexandra savior ile ilgili görsel sonucu

Savior ile ilk tanışıklığımız her ne kadar 2015 yılına dayanıyor gibi dursa da müzikal anlamda ilk çıkışını 2012 yılında gerçekleştirdi. Henüz 17 yaşında olmasına rağmen Youtube kanalına yüklediği kayıtlarla kısa sürede büyük bir dinleyici kitlesi edinen Savior, Courtney Love’ın da ilgisini çekerek büyük övgüler topladı. 2013 yılında Linda Perry tarafından fark edildi ve geleceğin Fiona Apple’ı olarak lanse edildi.

Otis Redding, Etta James, Jack White, Amy Winehouse ve Adele’i ilham kaynakları olarak gördüğünü söyleyen Savior, aynı zamanda Terry Gilliam filmlerinden çok etkilendiğini ve müziğine büyük bir katkı sağladığını söylüyor. Bahsi geçen isimlerin müziğine aşina olanlar, Alexandra’nın ilham kaynaklarından ne derece beslendiğini kısa sürede anlayacaktır. Amy Winehouse, Adele ve Jack White kadar melankolik şarkı sözlerini kendine has karanlık vokali ile bir araya getiren müzisyen, buna rağmen son derece özgün bir tarz ortaya koyuyor.

Alexandra Savior’un yeteneği o kadar dikkat çekici ki Alex Turner, müzisyenin albümünün hazırlık sürecinde bütün projelerini beklemeye aldığını duyurdu. Aslında Turner’ın alışık olduğu janra oldukça uzak bir müziğe imza atan Savior yine de Alex Turner’ın güvendiği en büyük projeler arasında. 7 Nisan’da Columbia Records etiketiye yayınlanacak “Belladonna of Sadness”ın şarkı listesine göz attığımızda, şarkı sözlerinde büyük ölçüde Alex Turner’ın da imzasının olduğunu görüyoruz.

Savior’un ilk resmi teklisi “Shades”, 17 Haziran 2016 tarihinde yayınlandı. Şarkı, kısa sürede müzik mecralarının keşif kategorilerinde yer almaya başladı ve büyük dinleme rakamları elde etti. 2016 yazının en hızlı yükselen müzisyenleri arasında yer alan Savior, aynı dönemde Avrupa’nın birkaç şehrinde canlı performanslar gerçekleştirdi. Eylül ayında yayınlanan “M.T.M.E.” adlı şarkı ve Kasım ayında dijital platformlarda yer alan “Mystery Girl” Savior’un uluslararası müzik çevrelerinde daha büyük bir popülerlik yakalamasına yardımcı oldu.

Savior ve Turner tarafından yazılan ve Savior’un albümünde yer alması beklenen “Miracle Aligner” adlı şarkı süpriz bir şekilde The Last Shadow Puppets’ın Everything You’ve Come to Expect  albümünde yer aldı ve şarkı, grubun albümünün dördüncü teklisi olarak seçildi.

Savior’un yetenekleri sadece müzikle sınırlı değil. Bugüne kadar yayınlanan teklilerin kapak çalışmalarının çoğunda kendi imzası bulunuyor. Aynı zamanda, çekilen video kliplerin hepsinin yönetmenliği yine kendisi tarafından yapılıyor. Böylesine yetenekli bir ismin kariyerinin ne kadar parlak olacağını şimdiden görebilmek çok da zor değil.