Bölüm 1: Buluşma
(İlk dinlediğim an.)

Bir gece yarısı yatağına ürkek bir kuş girmiş gibi bir ses duyuyorum. Yemyeşil otobana uzanıyorum, mavi ağaçlardan geçiyorum.

Bölüm 2 : Zaman Yanılsaması

Yeni döneme -nasıl bir dönemse ucu bucağı yok- kanatlarıyla temkinli iniş gerçekleştiren Miya Folick’in geçtiğimiz yıl yayınladığı ilk single’ı “Talking with Strangers” tam da bu belirsiz ana, paslı geçmişe, soğuk geleceğe ait.

Zamandan izin isteyen birinin çığlığı gibi. Ardından 5 kayıtla birlikte yayınlacağı “Strange Darling-EP” adlı EP’sine adını veren “Strange Darling” tekrar tekrar dinleyip Folick’in iyi müziğe devineceğini kendime kanıtlayan bir buluşma.

Bölüm 3 : Kısa Notlar

  • Yeni dönemin ‘indie folk’ türüne katkısı büyük ekibin tınıları folk sound ritmiyle coşkunuza coşku katarken, Folick ve grubu yaptığı müziğin tarzının altını hiç çizmiyor. Bu da üründen uzaklaştırıp üretim sürecinin verimini destekliyor.
  • Folick kendi kuralları olan biri bu da çok hoşuma gidiyor.
  • 9 yıl basketbol oynamış.
  • Açtığı kalbinde, son dönem sahnesinin aşk şairleri Sharon Van Etten, Daughter’dan Elena ve Kat Frankie’yi görebiliyorum.
  • Grup arkadaşlarıyla Tinder’dan tanışmış.
  • Parçaların hep garip bir efekti var. Sarımsı retro fotoğraf tadında. Miya sesini çok yormuyor, yumuşak tonun renkleriyle oynamayı tercih ediyor.
  • Los Angeles’ta Budist bir okulda eğitim görmüş. Bir gün okulu bırakmış evden çıkıp tüm şehri dolaşmış. Tatilde gitar öğrenmeye başlamış ve kendini bulmuş.

Bölüm 4: Son Sözler

Geçtiğimiz aylarda yayınladığı ‘Pet Body’ ve ‘God is A Woman’ adlı değişik içeriklere sahip bu iki parça, turnelerde geçirdiği üretim sürecini takip edecek, merakla beklediğim albümün habercileri. Yine aynı sarılıkta yine folkun coşkusuyla dolu bir albüm olacak gibi.

Bölüm 5: Folick’in Son Sözü

“Müzik yapıyorum çünkü duyguları ve gerçekleri harmanlayarak kendimi açmamın tek yolu düşünceleri sese dönüştürmek.”