The Beatles’ın 1968 tarihli animasyonu “Yellow Submarine” 50. yaşında vizyona girmeye hazırlanıyor. 4K dijital restorasyonu yapılan ve 5.1 stereo surround ses remiksi ile düzenlenen animasyon Temmuz ayında Kuzey Amerika’da gösterime girecek.

     The Beatles benzer bir 50. yıl etkinliğinin 8 Temmuz’da İngiltere ve İrlanda’da gerçekleşeceğini duyurmuştu. Animasyonun restorasyonu Paul Rutan yönetimindeki bir ekiple Triage Motion Picture Services ve Eque Inc.’de yapıldı. Şarkı ve film müzikleri ise Abbey Road Studios’da ses mühendisi Peter Cobbin tarafından mixlendi.

Lee Minoff, Al Brodax, Jack Mendelsohn ve Erich Segal tarafından yazılan, George Dunning’in yönettiği animasyon John Lennon ve Paul McCartney’nin yazdığı, Ringo Starr’ın seslendirdiği 1966 tarihli Revolver albümünde yer alan “Yellow Submarine”den adını alıyor.

Grup altı şarkıdan oluşan ve prodüktörleri George Martin’in yazdığı yedi orkestra kaydının yer aldığı “Yellow Submarine” soundtrack albümünü yayınlamış ve bu albüm Grammy adaylığı elde etmişti.

2009 yılında ise Disney, Robert Zemeckis yönetmenliğinde animasyonun 3D remake’ini yapmayı planlamış 2011 yılında proje iptal edilmişti.