PJ Harvey, Mısırlı sanatçı Ramy Essam ile çalıştığı yeni şarkısı The Camp’i yayınladı. Şarkı fotomuhabir Giles Duley’in “Lübnan’daki Bekaa Vadisinde yerinden edilmiş çocukların hayatları”nı konu alan fotoğraflarının da yer aldığı video klip ile birlikte servis edildi.

John Parish’in prodüktörlüğünü üstlendiği, davul ve gitarda da yer aldığı şarkının klibinin kurgusunu ise Rick Holbrook yaptı. Cuma günü satışa çıkacak olan “The Camp”in karı da ulusal bir Lübnanlı sivil toplum kuruluşu olan Beyond Association‘a gidecek.

Giles Duley yaptığı basın açıklamasında şu sözleri sarfetti; “1 milyondan fazla Suriyeli mülteciyi barındıran 4 milyonluk nüfusa sahip Lübnan’daki krizin boyutunu anlamak zordur. Ülkenin altyapı sınırları zorlanıyor ve bu durumdaki hiç bir yer Bekaa Vadisi’ndekinden daha umutsuz değil. Bununla birlikte, orada inanılmaz, etkili ve özverili çalışmalar yapan bazı şaşırtıcı organizasyonlar var ve belgelediğim tüm sivil toplum örgütlerinden hiçbiri beni Beyond’dan daha fazla etkilemedi. Okullarını ziyaret etmek ve programlarına tanık olmak umudu görmektir ve bizim desteklememiz gereken bir şeydir.”

by Semaan Khawam, Giles Duley, Fabrica

Ramy Essam ise şarkıda Mısır’ın son devrimi sırasında yaşadığı deneyimlerden bilgiler içerdiğini aktardı; “Ben kavga, dayak, işkence ve arkadaş kaybı ile uğraştım. O yalnızca buluşmayı hayal edebildiğim mütevazı bir insan, gerçek sanatçı. Ve şimdi bu önemli neden için, insanlık için onunla şarkı söylüyorum. PJ Harvey ile çalışmak bir onur ve bunu çok ilham verici buldum. Bana hayalimi bir süre yaşamak için şans verdi.”