Şubat ayında turne programına Tel Aviv’i de dahil eden Radiohead’e iki ay sonra Roger Waters ve Thurston Moore’un da destek verdiği Artists For Palestine UK açık mektup yayınlamıştı.

İsrail’de sahne almak BM raportörlerinin “Filistin halkına ırkçılık yapan bir sistemin dayatıldığı” olarak açıkladığı bir ülkede çalmak.” eleştirilerine Thom Yorke cephesinden cevap geldi.

Thom Yorke
Jim Dyson/Getty Images

Rolling Stone’a OK Computer hakkında verdiği röportajdaki sözlerine “size tamamen dürüst olacağım, bu son derece can sıkıcı” diye başlayan Thom Yorke , bölgesel politikalarını değiştirene kadar diğer ulusları da İsrail’i yalnız bırakmaya çağıran Boykot, Bölünme, Ceza Hareketi hareketine katılmadığını belirtti.

“Konseri eleştirenler arasında, nerede çalışacağını ya da ne yapacağını veya ne düşüneceğini söylemeyi kendisine anlatmayı düşünmediğim yönetmen Ken Loach gibi hayran olduğum insanlar var. Dahil olmak istedikleri diyaloğun türü ya siyah ya da beyaz. Bununla ilgili problemlerim var. Bizzat kendimizle meşgul olmak yerine halka için çamur atmayı tercih etmeleri çok üzücü. Yanlış bilgilendirildiğimizi ya da bu kararları kendimiz alabilmemiz için çok geciktiğimizi kabul etmek çok saygısızca. Bunun aşırı derecede küçük düşürücü olduğunu düşündüm. Bu oldukça saldırgan ve neden bir rock konserine gidiyor olmamın ya da konferansa gidiyor olmamın onlar için sorun olduğunu anlayamıyorum. 

“Üniversite benim için daha ziyade kafa sikici bir şey. Gerçekten mi? Başka bir ülkede bir şeyler öğrenmek isteyen diğer insanlarla konuşamazsın? Gerçekten? Mümkün olan her şeyi ifade etmek için özgür olduğun tek yer. Bu insanlara bunu yapamayacağını söylemek ister misiniz? Bunun işe yarayacağını mı düşünüyorsunuz?”

“Saygı duyduğum sanatçıların bunca yıldan sonra kendimizce ahlaki bir karar verme yeteneğine sahip olmadığımızı düşünmeleri gerçekten üzücü. Bizi aşağılayarak konuşuyorlar ve bunu yapma hakları olduğunu düşünmelerini akıl almaz buluyorum. Olağanüstü.”

Radiohead’in altıncı üyesi olarak 20 yıldır görev yapan ve Roger Waters’ın yeni albümünün prodüktörlüğünü üstlenen Nigel Godrich’i de mektuba eklemesine şu yorumu getirdi: “Bunun beni ve Nigel ile ilişkimi nasıl etkilediğini düşün. Teşekkürler Roger. Demek istediğim, hayat için en iyi arkadaşız, ama sanki, lanet olası, gerçekten mi?”

Yorke konuşmasının sonunda geriye dönük politikalara sahip olanlar ile etkileşime girmeyi reddetmenin yalnızca bu politikaları güçlendireceğini öne sürüyor.

“Bütün bunlar bölücü enerji yaratır. İnsanları bir araya getiremezsiniz. Diyaloğu ya da anlayış duygusunu teşvik etmiyorsunuz. Şimdi eğer herhangi bir toplumda ilerleme kaydetmeye çalışmaktan bahsediyorsanız, eğer bölünme oluşturursanız, ne bulacaksınız? Lanet olası Therasa May’i. Netanyahu, ve lanet olası Trump’ı. Bu bölücülüktür.